X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 116
"Izdebka" dla trzech powiatów

O tym mówiło się od lat, upomina się o to policja, ale dopiero teraz inicjatywa stróżów porządku zaczyna przechodzić w fazę ustaleń i porozumień międzypowiatowych.

Chodzi o izbę wytrzeźwień dla Podhala, bo na razie najbliższą wskazywaną do dowiezienia klientów "pod dobrą datą" jest izba nowosądecka. A ilość interwencji związanych z alkoholowymi epizodami i towarzyszącą im przemocą w rodzinie jest wielka, codziennie policjanci zbierają z ulicy pijanych w stanie zagrażającym życiu. Transport tych delikwentów - najpierw na izbę przyjęć do szpitala, a potem do aresztu (bo gdzie indziej?) czasowo i finansowo obciąża policję. Patrol zajęty eskortowaniem pijanego w tym samym momencie może nie dojechać na miejsce włamania, kradzieży, bójki i do poważniejszych zdarzeń.

Inicjatywa wyszła od policji Fot. Anna Szopińska

Na spotkaniu wójtów, burmistrzów i przedstawicieli policji z dwóch powiatów w nowotarskim starostwie ustalono, że w sprawie stworzenia wspólnej izby wytrzeźwień muszą się teraz spotkać starostowie oraz komendanci policji z powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego dla podjęcia decyzji i omówienia zasad finansowania. Zbudowania "izdebki" lub znalezienia dla niej obiektu w Nowym Targu (taniej niż w Zakopanem i centralnie) podejmuje się Starostwo Nowotarskie.

- Powiat ziemski nie ma takich możliwości finansowania jak powiat grodzki - mówił wicestarosta Maciej Jachymiak Fot. Anna Szopińska

- Prawodawstwo unijne nakłada obowiązek zapewnienia osobie pijanej opieki do czasu wytrzeźwienia - uświadamiał zgromadzonym wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak. - Dobrze, gdyby taka osoba znalazła się pod opieka medyczną i miała obowiązek spotkania się z terapeutą. Wybraliśmy się do Nowego Sącza, by obejrzeć tamtejszą izbę i poznać jej budżet, ale tam sporą sumę przeznacza na nią powiat grodzki, mając umowę z 30 samorządami, a izba funkcjonuje w ramach Sądeckiego Centrum Interwencji Kryzysowej. Nasz powiat ziemski nie ma takich możliwości finansowania jak grodzki. W przypadku Podhala roczny koszt utrzymania izby wynosiłby od 800 tysięcy do 1 miliona zł. Opłata za pobyt wynosi 200 zł, lecz ściągalność jest na poziomie 30 procent i tego nie przeskoczymy, bo większość zatrzymanych nie ma żadnych pieniędzy.

Gdyby planowana izba była jednostką dla trzech sąsiadujących powiatów, to w utrzymaniu partycypowałoby 25-30 samorządów. Przy tej liczbie roczne obciążenie jednej gminy sięgnęłoby ok. 30 tysięcy zł. Pokryciem tych wydatków może być jedynie "korkowe", bo żadna instytucja nie finansuje utrzymania izb.

- To my musimy zbierać pijane osoby leżące na ulicy - przypominał zastępca komendanta powiatowego nowotarskiej policji Tomasz Rajca - a od zabrania, przez badanie w szpitalu, po odwiezienie do aresztu mija co najmniej ok. 2 godzin. Od początku roku takich interwencji mieliśmy 460, w tym 45 osób przyjezdnych i bezdomnych. Im też musieliśmy udzielać pomocy, a do przytułku nie są przyjmowane osoby w stanie nietrzeźwym. Na stworzenie izby z pewnością można by pozyskać fundusze unijne, bo - przynajmniej na Podhalu - alkoholizm jest chorobą społeczną. Często mamy adres i dowozimy nietrzeźwego do miejsca zamieszkania, a rodzina mówi: "Nie przyjmujemy, bo będzie rozrabiał...". Potem próbujemy odstawić do krewnych - sytuacja się powtarza.

Najwięcej "pijanych" interwencji wiąże się z lokalizacją lokali gastronomicznych, czyli notowanych jest w: Nowym Targu, Rabce, Jabłonce, Szaflarach, Czarnym Dunajcu, Szczawnicy. Od początku roku kilkanaście razy do osób w stanie upojenia zatrzymanych w areszcie trzeba było wzywać karetkę pogotowia, bo sytuacje wymagały interwencji medycznej. Inna sprawa, że ktoś pijany nie zawsze jest przestępcą (np. sprawcą przemocy w rodzinie) i nie ma podstaw prawnych do przetrzymywania go w areszcie...

Nikt z samorządowców nie negował, że stworzenie izby jest koniecznością i pilną potrzebą, a najlepszą ku temu drogą będzie współpraca trzech powiatów. Potem zaczęły padać propozycje dotyczące zasad finansowania. Ewa Przybyło - burmistrz Rabki, optowała za tym, by partycypacja gminy była ustalonym procentem od wpływów z koncesji alkoholowych. Wójt Jan Smarduch wolał, by naliczać partycypację proporcjonalnie do ilości "klientów" z danej gminy. - Ale przy granicy piją słowacką gorzałkę... - wrzucił problem wójt Krościenka Stanisław Gawęda.

Zasady będą jeszcze ustalane na trójstronnym spotkaniu. Ważne, że w samorządach jest świadomość i jest wola ku stworzeniu wspólnie finansowanej "izdebki".

(ASZ)

Print Informacja z dnia 21-08-2008, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1942 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE