RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 99
Urzędnicze biurka czekają

Młodzi specjaliści nie chcą pracować w urzędach. Podhalańscy samorządowcy narzekają na brak rąk do pracy zwłaszcza przy realizacji inwestycji oraz pisaniu unijnych projektów. Główny powód to niskie wynagrodzenia oferowane m. in. w starostwach czy gminach. Widać też efekty masowej emigracji młodych ludzi. Na Podhalu brakuje szczególnie specjalistów ds zamówień publicznych i inżynierów kontraktu. - Trudno się dziwić - mówi Łukasz, student architektury i urbanistyki Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

-Nikogo nie satysfakcjonuje pensja na poziomie 1300 zł brutto, którą ma chociażby młodszy referent w zakopiańskim urzędzie. Do pracy za biurkiem, która w okresie wysokiego bezrobocia była szczytem marzeń dla osób pozostających bez pracy, nie garnią się ludzie z odpowiednimi uprawnieniami.

-Nie ukrywam, że są kłopoty ze znalezieniem dobrze wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza do geodezji, czy  budownictwa  - przyznaje      Bogusław    Waksmundzki, członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego. - Najczęściej przychodzą ludzie zaraz po studiach, a nam potrzebni są ci z doświadczeniem. Podobny problem miała kilka miesięcy temu Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju. Dała jednak podwyżkę wykwalifikowanym pracownikom. Zrezygnowali z odejścia.

Wykwalifikowanej kadry potrzeba również w nowotarskim magistracie. Obecnie prowadzone są cztery nabory na stanowiska urzędnicze. -Generalnie jest tak, że jeżeli wymaga się większych kompetencji na stanowisko kierownicze, nie ma praktycznie żadnego zainteresowania -mówi Andrzej Zając, naczelnik wydziału organizacyjnego UM w Nowym Targu. -Chętnych ze średnim wykształceniem nie brakuje, ale staramy się zatrudniać ludzi z wykształceniem wyższym. W tym wypadku zgłaszają się ludzie bez jakiegokolwiek stażu. Bezpośrednio po studiach.

Jak mówi naczelnik, zarobki od 1300 złotych do 1500 złotych nie przyciągają nowych pracowników. W tym roku płace urzędników zostaną podniesione jedynie napozio-mie stopnia inflacji, w granicach pięciu procent. W niektórych przypadkach będzie to nawet mniej. Jak chociażby w magistracie w Nowym Targu, gdzie zgodnie z uchwałą budżetową, przyjętą przez radę miasta, wynagrodzenie wzrośnie o trzy procent.

Okazuje, się że kilkuletni brak podwyżki ponad to, co gwarantuje ustawa, wywołuje frustrację wśród urzędników. -We wszystkich gałęziach gospodarki planowane są jakieś tam podwyżki -mówi jeden z pracowników starostwa w Zakopanem. -Wywalczyli swoje nauczyciele, lekarze. O nas jakoś nikt nie pamięta.

Print Informacja z dnia 14-02-2008, opublikowana przez: była czytana 3088 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE