RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
I Festiwal im. Jana Kantego Pawluśkiewicza – święto muzyki i sztuki

Od wczoraj w mieście króluje Jan Kanty Pawluśkiewicz. Widać to od dzisiaj również na elewacji Miejskiego Centrum Kultury, na której po zmroku wyświetlane są jego żel-arty. Przed wejściem płoną kolorowe gazowe znicze. Tak będzie aż do godz. 23.00 w sobotę.

I Festiwal imienia naszego wszechstronnie utalentowanego ziomka ma ukazać jego niebanalną osobowość oraz artystyczne dokonania w sferach muzyki i sztuk  plastycznych, także siłę inspiracji jego piosenek w młodym pokoleniu. Wstęp na wszystkie odsłony Festiwalu jest wolny!

 

Rozplanowane na cztery dni wydarzenia rozpoczęła wczoraj w projekcja filmu „Pułkownik Kwiatkowski”, w reżyserii Kazimierza Kutza, z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, z wprowadzeniem filmoznawczym dr Małgorzaty Flig.   

Dziś do południa odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Jak kury kruszą mury?”.

Wieczorem można było obejrzeć film „Papusza” w reżyserii Joanny Krauze, również z muzyką Jana Kantego.

w piątek 5 kwietnia:

od godz. 10.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży  „Dumne kury kruszą mury –  INSPIRUJĄ!”, sala plastyczna MCK, zapisy grup – sekretariat MCK

godz. 18.00 – wernisaż i otwarcie wystawy obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, hol MCK

godz. 18.30 Promocja książki „Księgi Nieczyste” – autorzy: Zygmunt Konieczny i Jan Kanty Pawluśkiewicz – wstęp wolny, sala widowiskowa MCK.

6 kwietnia (sobota)

godz. 18.00 – Koncert Finalistów Konkursu na interpretacje utworów Jana Kantego Pawluśkiewicza (jury konkursu: Beata Bednarz, Marta Bizoń, Jacek Wójcicki) oraz Recital JANUSZA RADKA, sala widowiskowa MCK, wejściówki do odbioru w sekretariacie MCK.

Partnerem głównym Festiwalu jest Województwo Małopolskie.

 

 

Poniżej – sylwetki finalistów Konkursu na interpretacje utworów Jana Kantego Pawluśkiewicza, młodych osób z wielu zakątków Polski – od Suwałk po Kraków, a wśród nich – kilka reprezentantek Podhala.

Ewa Dobrucka

Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Pochodzi z Bielska-Białej. Zadebiutowała w 2021 roku na Scenie Ciśnień TM Capitol we Wrocławiu w spektaklu dyplomowym „Wesele” w reżyserii Wojtka Kościelniaka. Zagrała w 13 spektaklach, które opierały się na przeróżnej estetyce teatralnej. Aktualnie gra na deskach: Teatru im. C.K.Norwida w Jeleniej Górze, Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Jej żywiołem są spektakle i role muzyczne, takie jak Rosie z „Kabaretu” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. Z miłości do muzyki i teatru zrodziła się „Sońka” – spektakl, który pod kierownictwem Katarzyny Strączek i Eweliny Ciszewskiej stworzyli razem z Koleżankami i Kolegami z AST.

Karolina Fryt

Pochodzi z Andrychowa. Od kilku lat mieszka w Krakowie, gdzie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące. Aktualnie studiuje na drugim roku psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
w Krakowie. Ukończyła Studio Aktorskie Doroty Zięciowskiej. Jest wokalistką, autorką tekstów i Kompozytorką. W swojej twórczości łączy poezję śpiewaną i piosenkę aktorską z muzyką popularną. Występuje od dziesięciu lat, zwyciężyła 33 edycję Szansy na Sukces Opole 2023, była finalistką Konkursu Debiuty na 60 KFPP w Opolu, gdzie za wykonanie autorskiego utworu „Wykrzycz” zdobyła II miejsce w głosowaniu publiczności. Zagrała w spektaklu „Fame – The Musical” w Krakowskim Teatrze Variete w ramach projektu „Droga do Sławy”. Do jej największych sukcesów można zaliczyć: I miejsce w Turnieju  Jednego Wiersza 2023, w Festiwalu Małych Form Teatralnych 2022 i Festiwalu Artystycznym Młodzieży 2021. Zajęła też III miejsce w Turnieju Poezji Śpiewanej 2023 we Wrocławiu.

Michał Kaczmarek

Mieszka w Bydgoszczy, pochodzi z muzykalnej rodziny, jego ojciec był budowniczym instrumentów ludowych, dziadek śpiewakiem i skrzypkiem. Michał ukończył Szkołę Muzyczną w klasie trąbki oraz Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie wokalnej AM w Katowicach. Jego pasją są podróże połączone czasem  z występami scenicznymi, ostatnio w Kazachstanie na Międzynarodowych Festiwalach zdobył trzy Główne Nagrody, z czego dwie wyśpiewał w języku kazachskim. Jest zapalonym kolekcjonerem zapachów, w swoich zbiorach posiada około 600 flakonów perfum. Na co dzień muzykuje i uczy.

Michał Kamiński

Jest studentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Wokalno-aktorskim, ukończył także Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Interesuje go głównie muzyka i teatr. Jest laureatem wielu festiwali i konkursów wokalnych, w tym międzynarodowych. Za swój największy sukces uznaje „Złoty Aplauz” zdobyty na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Komponuje i aranżuje swoje utwory, jego marzeniem jest wydanie swojego albumu muzycznego i skomponowanie muzyki do spektaklu.

Martyna Kleszczewska

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suwałkach w klasie klarnetu, studiuje
na Wydziale Aktorskim Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Zaprezentowała monodram „Zabrali mnie w nocnej koszuli” w reżyserii Jolanty Hinc Mackiewicz na 32. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, zagrała w spektaklu muzycznym „ Noc w SPATiF” z Grupą Teatru Muzycznego na Dniach Kultury Polskiej w Wilnie w 2023 r. Uczestniczyła
w warsztatach aktorskich organizowanych przez Teatr Efemeryczny w Suwałkach. Uczy się języka włoskiego i kocha psy.

Antonina Kozakoszczak

Studentka Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Dramatycznym, ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w Konstancinie-Jeziornej na flecie poprzecznym i fortepianie, gra także na gitarze elektrycznej, komponuje własne  utwory zwracając szczególną uwagę na budowanie harmonii i pracę na głosy. Tańczy, w 2019 r. została vice-mistrzynią świata w kategorii disco-dance mini formacje Federacji IDF. Dorywczo występuje w TV, między innymi w „Ojcu Mateuszu” i reklamach Castoramy. Aktualnie uczestniczy w eliminacjach do Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Anna Krok i Alicja Matusiak

Obie są studentkami trzeciego roku Krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych na Wydziale Aktorskim. Pierwsza doświadczenia teatralne i filmowe mają już  za sobą. Przy pracy nad konkursową „Pieśnią Papuszy” współpracowały z prof. Bronisławem Majem, który stworzył dla nich polski tekst na  motywach poematu Papuszy „Krwawe łzy”. Alicja urodziła się w Warszawie jako czwarta z piątki rodzeństwa, a Ania jest jedynaczką z Krakowa i to w zasadzie, jak same napisały, koniec różnic między nimi. Są do siebie podobne do tego stopnia, że czasem jedna zbiera gratulacje za osiągnięcia drugiej i dlatego zdecydowały się wystąpić jako duet, żeby nie było zbędnych nieporozumień. Ania jeździ konno,  tańczyła 8 lat w balecie i mówi po hiszpańsku. Alicja skacze na spadochronie, mówi płynnie po norwesku i gra na skrzypcach.

Aleksandra Lichaj

Pochodzi z Zaskala. Jest uczennicą I LO im Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, uczęszcza także do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im F. Chopina w klasie fortepianu. Jej pasją jest oczywiście muzyka, ale pasjonują ją również nauki ścisłe. Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych :

I miejsce – Young Jazz Festiwal : Od Nowego Orleanu do Nowego Targu

I miejsce (dwukrotnie) – Festiwal Skowroneczek

I miejsce – Lubaczowskie Impresje Muzyczne (fortepian)

II miejsce – Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Kolbuszowej
Należy do formacji wokalnej „The Voice Sound”

Żaneta Rus

Pochodzi z Żywca, gdzie pierwsze kroki na scenie stawiała już w przedszkolu i już od tamtego czasu stara się z niej nie schodzić. Kocha muzykę, śpiewa, gra na pianinie i komponuje własne utwory, na razie „do szuflady”, ale marzy o wydaniu własnej płyty. Jest absolwentką szkoły muzycznej Instytutu Rozwoju Artystycznego w Żywcu (wokalistyka i pianino). Obecnie jest studentką III roku na Akademii Teatralnej im Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na specjalności aktorstwo i wokalistyka. Gra w musicalu „Kalyani” w reżyserii A. Osika i T. Godzisza w krakowskim teatrze Variete i Palladium w Warszawie. Prowadzi warsztaty aktorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi aktywny tryb życia : tańczy, ćwiczy jogę, biega i ma Brązowy Pas w Ju-jitstu.

Weronika Sabatowska

Edukację muzyczną rozpoczęła w PSM im Fryderyka Chopina w Ostrzeszowie w klasie fortepianu.
Występowała z Młodzieżową Akademią Musicalową podczas Narodowego Forum Muzyki w Hali Stulecia we Wrocławiu, zdobyła I nagrodę w Konkursie Interpretacji Wokalnej „My wrocławianie sami swoi”. Aktualnie studiuje wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w Katowicach. Poza studiami uczy śpiewu w prywatnych szkołach muzycznych, pracuje nad autorskimi kompozycjami i koncertuje z zespołem.

Milena Sołtys-Walosik

Studentka Akademii Muzycznej im Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Pochodzi z Krościenka nad Dunajcem, w Krakowie studiowała socjologię i religioznawstwo, pracowała dwa lata w Chórze Opery Krakowskiej. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów muzycznych, występuje jako solistka na koncertach i festiwalach wokalno-organowych takich jak Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Jastrzębiej Górze czy Tynieckie Recitale Organowe Rok XLIX w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Jest mamą 8 letnich bliźniaków Ani i Wojtka, z którymi rodzinnie muzykują w domu w Krakowie.

Mateusz Wróblewicz

Pochodzi z Gdańska, jako sześciolatek wyjechał z rodzina do Holandii, gdzie mieszkał przez 12 lat.
Do Polski wrócił w 2019 roku by przygotować się do egzaminów wstępnych na studia aktorskie, które zdał z powodzeniem i od 2021 roku jest studentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na specjalizacji wokalno-aktorskiej. Z Holandii przywiózł potrzebą jeżdżenia na rowerze, którego nie odstawia nawet zimą. Do swoich sukcesów zalicza zajęcie II miejsca na festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w roku 2023, gdzie zaśpiewał razem z Sarą Kociołek. W listopadzie 2023 wykonał recital w ramach organizowanego przez Bogusława Sobczuka cyklu „Przed Premierą”.

Sylwia Zelek-Golonka

Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Występuje w Teatrze Stu i śpiewa w Chórze Polskiego Radia – Lusławice. Jest laureatką Międzynarodowego Festiwalu Sztuk „Słowiański Bazar”. Kocha Poezję Śpiewaną, a w jej kręgu zainteresowania jest także sport, kulinaria i dobra książka.

 Zespół Tercet „Ładne Kwiatki”

„Ładne Kwiatki” to etno-folkowy projekt trzech śpiewaczek o różnych osobowościach i  temperamentach, który powstał z inicjatywy pieśniarki folkowej i ludowej z regionu górali ochotnickich Mirosławy Zaziąbło-Hubiak. W lipcu 2023 roku zaprosiła do współpracy śpiewaczkę operową Zuzannę Kiliszewską oraz pieśniarkę i kompozytorkę podhalańską Sylwie Bastę Silvanę.  Wykonują muzykę w wielu stylach muzycznych – od poezji śpiewanej po worldmusic. Jednym z celów zespołu jest przywracanie zapomnianych melodii tradycyjnych i nadawanie im nowego brzmienia.

Katarzyna Żbel

Jest studentką III roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Pochodzi z Roztropic. Jej najukochańszym utworem są „Oczy tej małej”. W lutym udało się jej polecieć do Afryki i zwiedzić dwa kraje Gambię i Senegal.  Marzy by jeszcze polecieć do Ameryki Południowej. Z tego powodu od miesiąca uczy się hiszpańskiego na duo lingo. Kocha pić kawę, wymyślać i gotować autorskie dania i spędzać czas z bliskimi. W 2023 roku wzięła udział w dwóch festiwalach „Inspiracje-interpretacje” we Wrocławiu oraz w festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

(asz)

video – Piotr Starmach

Fot. Paweł Kos

Print Informacja z dnia 05-04-2024, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 209 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:









Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE