RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 93
Powiatowo-miejskie obchody 105. rocznicy odzyskania Niepodległości. Z idei, pragnień i marzeń

NOWY TARG. 12-konna banderia i Miejska Orkiestra Dęta pod batutą tamburmajora Marcina Musika prowadziły uczestników Mszy św. w intencji Ojczyzny z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na rynek. Obchody 105. rocznicy odzyskania Niepodległości w stolicy Podhala  organizowane były wspólnie przez powiat i miasto oraz ich instytucje kultury.

Pochód w rytm muzyki i stukotu końskich kopyt, z młodzieżą i góralami, aż rwał oczy. Banderii przewodził doktor Maciej Baraniak, wierzchem jechały też urodziwe amazonki i najmłodsi w góralskim odzieniu. Przed ratuszem stanął cały las sztandarów i reprezentacji obu samorządów, instytucji, służb mundurowych, harcerzy, leśników, szkół, związków i stowarzyszeń społecznych. Mimo zimna i siąpiącego deszczu, na rynku zgromadziła się też dość pokaźna grupa mieszkańców

20231113-04.

– Niech nowa władza ustawodawcza i przyszły rząd przekładają ponad wszystko dobro naszego kraju i jego obywateli – życzył w swoim przemówieniu nowo wybranym parlamentarzystom i przyszłemu rządowi burmistrz Grzegorz Watycha– By każdy z nas odczuwał dumę i radość z bycia Polakiem. Nie zmarnujmy naszego dorobku przez kłótnie i podziały. Potrzeba zgody i jedności pod biało-czerwonym sztandarem – temu służy dzisiejsze świętowanie.

Nie brakło w tym przemówieniu również przestrogi przed skutkami politycznych porachunków, jakich areną – mimo entuzjazmu wolności odzyskanej za cenę krwi i wielu istnień – stała się II Rzeczpospolita.

Nowy parlamentarny garnitur reprezentowała posłanka Weronika Smarduch. I ona podkreślała wagę budowania wspólnoty mimo poglądowych różnic:

– Stoimy przed kolejnymi wyzwaniami – niepokój na arenie międzynarodowej, wojna za wschodnią granicą, kiepska sytuacja gospodarcza kraju. Dlatego dziś powinniśmy szukać tego, co nas łączy, by takie wartości, jak poczucie wspólnoty, pokój i stabilny rozwój stały się gwarantem naszego bezpieczeństwa w Polsce, w Europie i na świecie. Powinniśmy wrócić do tych wartości, które były podstawą stworzenia takich instytucji jak Unia Europejska czy NATO. Uwierzenie w nie na nowo jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – uwierzenie w solidarność, w siłę wspólnoty i współpracę ponad podziałami.

Całkiem liczna delegacja ludności ukraińskiej ustami Zoi Martynenko dziękowała za pomoc, składając mieszkańcom miasta i powiatu życzenia przy Święcie Niepodległości – tak upragnionej przez cierpiący od wojny naród.

„Rota” odśpiewana przez dyrektora MCK-u, Andrzeja Lichosyta, przy akompaniamencie Orkiestry Miejskiej, wzmocniona głosami zgromadzonych przed ratuszem, brzmiała porywająco.  

Pod tablicą na ratuszowej ścianie, ufundowaną przez naszych przodków dziesięć lat po wojnie polsko-bolszewickiej, dla upamiętnienia historycznego zwycięstwa, piętrzyły się wiązanki składane przez delegacje reprezentantów lokalnej społeczności.

Mimo zimna i wilgoci, serca rozgrzały patriotyczne pieśni w wykonaniu chórów „Gorce” i „Srebrne Nuty” pod dyrekcją Zbigniewa Huptysia. Śpiewniki można było zabrać do domu, żeby do tych krzepiących strof i melodii wrócić w rodzinnym gronie.

więcej na stronie: https://nowytarg24.tv

Print Informacja z dnia 13-11-2023, opublikowana przez: Maksymilian Gryglak była czytana 162 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE