RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
Oddychanie węglem

40 właścicieli budynków w Nowym Targu zmieniło w tym roku stare węglowe piece na nowe, ekologiczne, korzystając z możliwości częściowego zwrotu kosztów inwestycji w ramach miejskiego programu ograniczania niskiej emisji gazów. To jednak wciąż bardzo niewiele - w tym sezonie nadal większość budynków w Kotlinie Nowotarskiej ogrzewana będzie węglem. Ci, którzy skorzystali z możliwości uzyskania dofinansowania w Urzędzie Miasta, to w większości osoby fizyczne. Wśród nich jest pięciu przedsiębiorców. 90 procent wnioskujących wymieniło stare źródła ogrzewania na piece na ekogroszek. Pozostali wybudowali piece na gaz i olej; jedna osoba zainstalowała kolektor słoneczny.

Tej zimy mieszkańcy Nowego Targu również wdychać będą pył węglowy Fot. Agnieszka Szymaszek

- Budynki z nowymi piecami rozproszone są po całym mieście, trudno będzie stwierdzić więc wymierny efekt wymiany pieców. Na szczęście sporo pieców zainstalowano w centrum miasta, gdzie emisja niskich gazów jest bardzo wysoka. Nowy piec powstał m.in. w jednej z dużych kamienic w centrum - mówi Dariusz Jabcoń, kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska nowotarskiego Urzędu Miasta. W czasie sezonu grzewczego jeden stary piec węglowy spala średnio 5-7 ton węgla.

Dariusz Jabcoń podkreśla, że systemem dotacji objęci mogą być wszyscy właściciele pieców, w tym duże kotłownie. - Spory "wkład" w wysokie natężenie emisji gazów wnoszą piekarnie wyposażone w stare piece węglowe, w których pali się ciągle, bez względu na porę roku - mówi kierownik Referatu ds. Ochrony Środowiska.

Program zmniejszania emisji pyłów w atmosferze miasta poprzez udzielanie dotacji osobom, które wymieniają piece z węglowych na ekologiczne Rada Miasta przyjęła pod koniec maja. Miasto przeznaczyło w tym roku na ten cel 80 tys. zł. Kwota dotacji uzależniona jest od rodzaju realizowanego przedsięwzięcia oraz wielkości budynku, w którym wymieniany jest piec. Przykładowo - właściciele budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 200 metrów kw. mogą wnioskować o maksymalne dofinansowanie w wysokości 2500 zł, a w przypadku instalacji kotłowni na paliwo stałe - 1500 zł. Wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia dokumentacji - m.in. fotografii starego i nowego pieca. Urząd Miasta zastrzega sobie prawo kontroli realizacji inwestycji.

Środki na dotacje pochodzą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przyszłym roku miasto przeznaczy na ten cel 100 tys. zł. W 2008 roku, gdy znane będą pierwsze miarodajne efekty programu, miasto postara się o dodatkowe środki na ten cel w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.

(AGN)

Print Informacja z dnia 04-11-2006, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 3248 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE