RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 135
Rewitalizacja kwatery wojennej z lat 1914-1923 w Nowym Targu

Po przeprowadzeniu naukowych badań wykonanych w ramach Programu edukacyjno-naukowego pn. "Zaginiony Legion Piłsudskiego - kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu", zrealizowanego w 2017r. przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu i Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu z udziałem dotacji MKiDN ustalono, że na terenie cmentarza komunalnego w Nowym Targu znajdowała się kwatera wojenna nr 436.

Chowani w niej byli żołnierzy Legionów Polskich zmarli z odniesionych ran oraz chorób w Szpitalu Czerwonego Krzyża w Nowym Targu w latach 1914-1918, ale także żołnierze Wojska Polskiego zmarli w wyniku odniesionych ran oraz chorób w Szpitalu Powszechnym w Nowym Targu. Byli to uczestnicy wojny polsko-ukraińskiej, polsko-czeskiej oraz polsk o-bolszewickiej z lat 1918-1923.

W kwaterze zostało pochowanych blisko 300 żołnierzy. Są to przede wszystkim Polacy służący w Legionach Józefa Piłsudskiego, wcieleni do zbiorczej armii austro-węgierskiej oraz odrodzonego Wojska Polskiego, ale również żołnierze innych narodowości m.in.: Austriacy, Czesi, Bośniacy, Chorwaci, Ukraińcy, Rosjanie czy Niemcy. Inicjatorem i koordynatorem tych prac badawczych był dr Robert Kowalski.

Z inicjatywy Burmistrza Miasta Nowy Targ w 2018r. rozpoczęto prace przy rewitalizacji kwatery wojennej na terenie oznaczonym w aktualnym planie cmentarza jako kwatera nr 12. W I etapie odrestaurowano pomnik „Poległym w Wojnie Światowej 1914-1918 Miasto Nowy Targ” oraz usunięto wszystkie wtórne elementy, które nie były związane z pierwotnym charakterem kwatery.

Kwatera wojenna

II etap rewitalizacji wykonano w 2020r. na podstawie dokumentacja opracowanej przez Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA” w Krakowie. Do prac koncepcyjnych przy nowej aranżacji kwatery wykorzystano odnaleziony archiwalny szkic projektowy nieznanego autorstwa, datowany na rok 1937/1938, pokazujący kompozycję kwatery na planie wydłużonego łacińskiego krzyża. Najważniejszym miejscem zrewitalizowanej kwatery pozostał pomnik z lat 30-tych XX wieku. Kompozycję pozostałej części kwatery stanowi rysunek łacińskiego krzyża zaaranżowany za pomocą rytmu kamiennych steli z nazwiskami poległych umieszczonymi w porządku alfabetycznym. W najdłuższym południowym fragmencie krzyża na dziewięciu stelach zostały umieszczone nazwiska żołnierzy wyznania katolickiego. W górnej części od północy, na dwóch stelach znaleźli swoje miejsce muzułmanie i prawosławni. Na obu częściach krótszego ramienia krzyża, na dwóch stelach upamiętnieni zostali natomiast żołnierze wyznania katolickiego, zmarli w latach 1918-1923. Na skrzyżowaniu ramion krzyża ustawiony został charakterystyczny dla I wojny światowej ażurowy, metalowy austriacki krzyż, a od strony zachodniej kwatery przy alejce kamienna tablica informacyjna.

Kwatera wojenna

Zadanie zostało realizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury oraz środków Wojewody Małopolskiego.

Logo projektu

Wykonawca I etapu: Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz z Nowego Targu

Wykonawca II etapu: Usługi Kamieniarsko-Budowlane Witold Mikulski z Chęcin

Print Informacja z dnia 17-11-2020, opublikowana przez: Józef Bryś była czytana 643 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE