X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 63
Na likwidację kopciuchów – czasu już bardzo mało

Do wejścia w życie zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej pozostało nam niewiele ponad rok. Jak będzie będzie wyglądało egzekwowanie jej zapisów – jeszcze nie wiadomo. Pewne jest tylko to, że na zastąpienie „kopciuchów” ekologicznymi źródłami ciepła czasu jest już naprawdę mało.

W mieście kończy się – zlecona krakowskiej firmie – inwentaryzacja indywidualnych systemów grzewczych i kto jeszcze nie dopełnił obowiązku złożenia ankiety, musi to uczynić naprawdę niezwłocznie.

Na wymianę starych pieców z miejskiej kasy zostało przeznaczonych 500 tys., zdjętych z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Ta pula – uchwałą Rady – została powiększona jeszcze o 100 tysięcy. 

– Czyli jeżeli ktoś ma w pobliżu sieć gazową czy też sieć MPEC-u, wymieniając stary piec węglowy na te media, ma możliwość uzyskania dofinansowania w kwocie 5 tys. zł – Dariusz Jabcoń, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM Nowego Targu. – I to mamy od ręki. Dodatkowo mamy rządowy program Czyste Powietrze, realizowany przez wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Taki Fundusz w Krakowie podpisał porozumienie z burmistrzem, skutkiem czego nasz pracownik z wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska pomaga wypełniać te wnioski. Dalej – program daje możliwość dofinansowania wymiany starych palenisk na kotły V klasy eko desing na ekogroszek.

Na likwidację kopciuchów – czasu już bardzo mało

Miejska lista oczekujących na dotacje do wymiany systemów grzewczych realizowana jest w zasadzie na bieżąco.

– Ktoś przychodzi, składa deklarację, przygotowujemy dokumenty do umowy, podpisujemy umowę i może realizować – mówi naczelnik Jabcoń. – MPEC daje też możliwość dzierżawy wymiennika i wtedy są to zupełnie inne kwoty. Ale musimy mieć sieć ciepłowniczą w pobliżu budynku. Tak samo sieć gazową.

Na pomoc miasta mogą liczyć także najubożsi, którzy stare „kopciuchy” zmienią na nowoczesne media grzewcze. Mają oni możliwość ubiegania się o rekompensatę wzrostu kosztów nowego ogrzewania w stosunku do węglowego. Po opublikowaniu w dzienniku Urzędowym Województwa uchwała Rady Miasta wejdzie w życie i Ośrodek Pomocy Społecznej, inicjator takiego prawa miejscowego, będzie przyjmował wnioski od mieszkańców.

Na likwidację kopciuchów – czasu już bardzo mało

Jeśli tylko istnieją techniczne warunki, czyli blisko posesji przebiega sieć – pracownicy wydziału służą pomocą i szybko przygotowują umowy. O wiele, wiele dłużej czekają mieszkańcy zapisani na listę potężnego projektu montażu instalacji odnawialnych źródeł energii z udziałem 10 gmin Małopolski, gdzie liderem jest gmina Nowy Targ. W przypadku samego tylko miasta na zamontowanie czeka w sumie ok. 200 pomp ciepła, systemów solarnych i fotowoltaicznych. Przetarg wykonawczy został rozstrzygnięty już półtora roku temu, jednak kolejne odwołania konkurujących na rynku firm skutecznie blokują zatwierdzenie wyboru wykonawców.

Ze względów praktycznych gmina podzieliła ten duży unijny przetarg na cztery części. Niedawno odwołanie złożyła w nim jedna z firm fotowoltaicznych. Termin rozprawy w Krajowej Izbie Odwoławczej jeszcze nie został wyznaczony, mimo tego gmina przesłała już dokumentację do prezesa Urzędu zamówień Publicznych, którego kontroli finalnie podlegają takie przetargi. Nadzieja, by do montażu instalacji wykonawcy mogli przystąpić jeszcze w tym roku, maleje jednak do zera. Oczekujący – już mocno zniecierpliwieni – mogą liczyć, że montaże ruszą, ale dopiero na wiosnę.  

(asz)

Print Informacja z dnia 20-10-2020, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 877 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE