X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 84
Stop Smog - czyli wspólne spotkanie podhalańskich samorządowców

Przedstawiciele podhalańskich samorządów zebrali się dziś w budynku Starostwa Powiatowego na spotkaniu informacyjnym dotyczącym rządowych programów na rzecz walki z niską emisją. Inicjatorem wydarzenia był poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk, a za stronę merytoryczną odpowiadał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Spotkanie było efektem próśb ze strony samorządowców i mieszkańców Podhala, o pomoc w walce ze smogiem. Główne założenia trzech rządowych programów – Stop Smog, Czyste Powietrze oraz Mój Prąd – przedstawiali doradcy energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Celem spotkania było jednak nie tylko przybliżenie, ale także wymiana poglądów i doświadczeń. 

-Liczę na dyskusję. To jest ważne, żebyśmy w tych programach które są przewidziane na najbliższych kilka lat, mogli wypracować takie rozwiązania, które będą efektywnie wykorzystywane przez mieszkańców – mówił inicjator wydarzenia, poseł Arkadiusz Mularczyk – Te spotkania służą też temu, byśmy mogli wsłuchać się w głosy doradców, którzy w gminach wspierają mieszkańców o tym, co należy zmienić, jak też poszerzyć ewentualnie zakres kręgu beneficjentów tych programów. Chciałbym pokazać tutaj różne możliwości współpracy samorządów z WFOŚ, który ma pewne środki na termomodernizację, wymianę pieców, ocieplenie domów. Informacje, które dzisiaj pozyskamy, przekażemy do NFOŚ z prośbą o korektę programów w taki sposób, żeby ułatwić pozyskiwanie tych środków, ale też poszerzyć zakres beneficjentów, czyli osób, które mogą wystąpić o to dofinansowanie – mówił pan poseł zapewniając, że prezes Narodowego Funduszu jest „otwarty na sugestie”. 

Choć frekwencja podczas spotkania nie była zbyt duża, z nowotarskiego magistratu stawiła się na nie trzyosobowa delegacja z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele. 

-Jakie nadzieje wiąże miasto z dzisiejszym spotkaniem?

-Przede wszystkim liczymy na to, że usłyszymy informację o uproszczeniu procedur ubiegania się przez właścicieli budynków o dotację z rządowego programu „Czyste powietrze”. Jest też prezentowany program Stop Smog, procedury są w trakcie zmian, śledzimy je na bieżąco i jeżeli przybiorą już ostateczny kształt, wówczas przymierzymy się do tego, żeby również z tego programu spróbować pozyskać środki tym razem dla gminy po to, żeby udzielać dotacji dla mieszkańców. 

-Większość swojego ostatniego sprawozdania poświęcił Pan tematowi walki ze smogiem. Skąd taki pomysł?

-W związku z tym, że temat smogu wraca w okresie grzewczym bardzo mocno, są zbierane podpisy przez grupę mieszkańców dotyczące wstrzymania inwestycji, przeznaczenia środków na wymianę pieców, na dofinansowanie, postanowiłem przekazać kompendium wiedzy, co zostało już zrobione i co jest na bieżąco realizowane. Chciałem też przekazać informację radnym, że nie ma jakiegoś lawinowego zainteresowania wymianą pieców. Potwierdza to dzisiaj doradca z WFOŚ, że mankamentem są duże budynki, w których zostali rodzice, czy dziadkowie, dzieci rozjechały się po świecie, bądź wybudowały swoje domy i oni w swoim domach nie są zainteresowani wymianą na ekologiczne źródła ogrzewania. To jest taki problem, gdzie nawet oferując najlepsze warunki dofinansowania, pomagając w wypełnianiu wniosku, często jest bariera nieuregulowanego stanu prawnego, bądź tego, że rodzice przepisali dzieciom ten dom. Jest to problem, z którym trudno jest się nam zmierzyć. 

-Jak dużo takich domów jest w Nowym Targu? Czy prowadzona inwentaryzacja budynków pozwoli to określić?

-W tym roku planowana jest globalna inwentaryzacja, na zasadzie takich konsultacji z mieszkańcami – czy w ogóle przymierzają się, a jeżeli tak, to na  jakich warunkach byliby skorzy do tego, żeby skorzystać z dofinansowania, czy też zamierzają na własną rękę wymienić piec na inne medium grzewcze. Problem jest złożony, tym niemniej uchwała antysmogowa dla Małopolski wymusza na wszystkich potrzebę ogrzewania na ekologiczne i od tego nie ma odwrotu. 

Materiał filmowy ze spotkania – w „Przeglądzie Tygodniowym”. 

/os

Print Informacja z dnia 27-02-2020, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 679 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE