X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 48
Prezentacja Programu naukowego "Zaginiony Legion Piłsudskiego” na konferencji w Białymstoku

W ostatni weekend (7-8.12.2019) w Białystoku odbyła się kolejna edycja  „Zimowych warsztatów społecznych badaczy dziedzictwa I wojny światowej”, których organizatorem był Ośrodek Badań Europy Środkowo-Wschodniej. Tradycyjnie, składały się one z całodniowej sesji terenowej w okolicach Białegostoku oraz interdyscyplinarnej konferencji, podczas której wygłoszono kilkanaście referatów naukowych.

W spotkaniu uczestniczyli archeolodzy, architekci, historycy, historycy sztuki i wojskowości z wielu ośrodków badawczych w kraju m.in. z Warszawy, Poznania, Krakowa czy Katowic. Wśród nich, na zaproszenie organizatorów, wziął również udział Robert Kowalski, Kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.

Podczas sesji plenarnej wygłosił on referat zatytułowany „Geneza, badania oraz przebieg Programu edukacyjno-naukowego Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu". Warto w tym miejscu wspomnieć, iż projekt ów był realizowany w latach 2017-2018 przez Muzeum Podhalańskie przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym w Nowym Targu, przy wsparciu finansowym  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trakcie swojego wystąpienia, kierownik muzeum obok prezentacji wyników kwerend archiwalnych oraz przebiegu programu, przedstawił efekty realizacji pierwszego etapu projektu Rewitalizacji Kwatery Wojennej, które miasto Nowy Targ zrealizowało w oparciu o wspominane badania naukowe tudzież szerokie konsultacje z Muzeum Podhalańskim, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Ponadto, zaprezentował i poddał pod dyskusję projekt architektoniczny rewitalizacji kwatery wojennej w Nowym Targu, który ma szanse być zrealizowany w II etapie już w 2020 r., jeżeli tylko uda się miastu pozyskać na ten cel środki finansowe z MKiDN.    

Program edukacyjno-naukowy miał przed wszystkim na celu przywrócenie społecznej pamięci o zmarłych i pochowanych żołnierzach spoczywających na nowotarskim cmentarzu. Jak wykazały badania archiwalne prowadzone przez Roberta Kowalskiego, w stolicy Podhala w bezimiennych dziś grobach spoczywa blisko 300-stu żołnierzy zmarłych w czasie I wojny światowe oraz w okresie walk narodu polskiego o granice państwa wskrzeszonego po 123 latach zaborów. Obok siebie, jak wykazuje w swoich badaniach kierownik muzeum, spoczywają zarówno żołnierze Legionów Polskich i odrodzonego Wojska Polskiego ale także Armii Cesarstwa Austro-węgierskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Cesarstwa Rosyjskiego. W ziemi nowotarskiego swoje kości złożyli żołnierze różnej narodowości: Austriacy, Niemcy, Węgrzy, Czesi, Rosjanie, Ukraińcy, Bośniacy tudzież wyznawcy różnych religii: ewangelicy, katolicy, prawosławni, grekokatolicy oraz  muzułmanie.

Niestety, żaden ze spoczywających w kwaterze żołnierzy nie ma na obecnie na swojej mogile krzyża czy imiennej tabliczki a świadomość mieszkańców miasta o tym, że są tutaj pochowani, zupełnie nie istnieje. Dlatego też zdecydowano się po pierwsze przywrócić pamięć o tych żołnierzach za pośrednictwem działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży podhalańskich szkół jak też opracować i udostępnić w internecie dane na temat tych żołnierzy. Nadrzędnym jednak celem była decyzja w sprawie opracowania koncepcji architektonicznej oraz projektu zagospodarowania pozostałości po kwaterze wojennej, w której owi żołnierze spoczywają. Przygotowana przez zespół architektów, konserwatorów i historyków dokumentacja techniczno-konserwatorska oraz projekt zagospodarowania terenu. Upamiętnianie wszystkich zmarłych i spoczywających na Cmentarzu Wojennym nr 346, będzie hołdem złożonym wszystkim tym, którzy miejsce swojego wiecznego spoczynku znaleźli w Nowym Targu, mieście oddalonym niejednokrotnie setki kilometrów od ich domów rodzinnych. Tym bardziej jest to istotne, bowiem podczas badań naukowych Robertowi Kowalskiemu udało się udało się zrekonstruować niemal pełną listę pochowanych żołnierzy, znamy zatem ich imienia i nazwiska w wielu przypadkach datę i miejsce urodzenia.

Print Informacja z dnia 11-12-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 786 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE