X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 100
Oficerowie z Wrocławia w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu

W środę 21 października 2019 r. w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu gościła Grupa oficerów z 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu. Zainaugurowali tym samy podróż geograficzno-historyczną po terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Nowym Targu. W gmachu nowotarskiego ratusza gości powitał ppłk Paweł Wójcik, Komendant WKU oraz Robert Kowalski Kierownik Muzeum.

Po powitaniu w salach reprezentacyjnych oficerowie wysłuchali dwóch wystąpień przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Pierwszy referat wygłosił ppłk. Wójcik przedstawiając zadania, strukturę i misję jaką realizuje  na rzecz społeczeństwa i obronności WKU Nowy Targ. W drugiej części Robert Kowalski zaprezentował referat zatytułowany „Militarne Podhale, Spisz i Orawa. Od czasów najdawniejszych do 1945 r.” Podczas swojego wystąpienia, uzupełnionego prezentacją multimedialną, omówił dzieje militarne regionu do zakończenia drugiej wojny światowej. Była to swego rodzaju podróż po miejscach związanych z obronnymi tradycjami i militarnymi walorami tego terenu. Nie zabrakło zatem informacji nt. zachowanych do dziś zamków i dworów obronnych, austriackiego wału granicznego z drugiej połowy XVIII w., fortyfikacji polowych tworzących tzw. linię Twierdza Kraków – Tatry, austro-węgierskim poligonie artylerii fortecznej w Nowym Targu czy też polskich fortyfikacjach wzniesionych w 1939 r. w rejonie Tylmanowej i Krościenka. Wspomniał również o mało znanych epizodach, jak choćby o przyczynach, przebiegu i skutkach bitwy pod Nowym Targiem jak rozegrała się w 1670 r., pobycie wojsk rosyjskich na Podhalu w 1849 r., czy też o działaniach Grupy Operacyjnej „Podhale” płk. Stanisława Maczka jesienią 1938 r. Chwilę czasu poświęcił przybliżeniu zupełnie nieznanym szerszemu gremium, działań służb specjalnych na Podhalu, w tym o funkcjonowaniu w Nowym Targu placówki polskiego wywiadu wojskowego.

Na zakończenie wizyty kierownik muzeum otrzymał z rąk ppłk. Pawła Wójcika pamiątkowy medal z podziękowaniem za współpracę przy organizacji spotkania, natomiast od oficerów z 2. Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu okolicznościowy adres. Przed ratuszem miejskim wykonano również pamiątkową fotografię.

Korzystając z okazji warto wspomnieć o bardzo dobrej i owocnej współpracy nowotarskiego muzeum z Wojskową Komendą Uzupełnień przy organizacji przedsięwzięć popularyzujących historię i tradycję wojskową regionu. Przypomnimy tylko o udziale Komendanta WKU w realizacji projektu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudzkiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”, czy udziale oficerów i żołnierzy z WKU oraz 11. Małopolskiej Brygady Obronny Terytorialnej w tegorocznej 9. już edycji Nocy Muzeów w Nowym Targu.  Liczymy, iż współpraca ta będzie nadal się rozwijała z korzyścią dla obu instytucji, ale przede wszystkim dla mieszańców regionu.

Print Informacja z dnia 28-10-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 965 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE