X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 45
Nowy Targ wysoko w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej"

Miasto Nowy Targ znalazło się na wysokim, 17. miejscu (na 864) w prestiżowym Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej. Redakcja „Rzeczpospolitej” już od 15 lat ocenia dokonania lokalnych samorządów i wyłania te, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Kapitule rankingu przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. Nowy Targ uplasował się w pierwszej dwudziestce kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę rankingu metodologią, weryfikuje on skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej. Skuteczność ocenia się w czterech strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, środowiskowej, społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Nowy Targ zdobył łącznie 27,24 punktów. Dla porównania, zwycięska gmina Morawica miała 36,38 punktów. 

Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, jak również efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Tu Nowy Targ otrzymał 6,84 punktów. 

W drugiej z kategorii, Nowy Targ otrzymał 7,67 punktów – to trwałość społeczna obejmująca obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. –Bierzemy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi) – czytamy na stronie regiony.rp.pl 

Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Chodzi o zagadnienia gospodarki odpadami, wodno-ściekowej czy redukcji emisji spalin i smogu. Tutaj, Stolica Podhala została oceniona na 5,23 punktów. Ostatnia z kategorii dotyczy jakości zarządzania urzędem, procesu uchwałodawczego oraz poziomu współpracy między samorządami. Tu otrzymaliśmy 7,5 punktów – tyle samo, co zwycięska gmina. 

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

Tegorocznymi zwycięzcami rankingu zostały: miasto Sopot (miasta na prawach powiatu), gmina Morawica w woj. świętokrzyskim (gminy miejskie i miejsko-wiejskie) oraz podkrakowska Wielka Wieś (gminy wiejskie). 

Pełna lista rankingowa znajduje się ——–> TUTAJ

źródło: regiony.rp.pl

/os

Print Informacja z dnia 02-10-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 923 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE