X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 225
Discovery Channel w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu

Sale ekspozycyjne Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu przez jeden dzień były plenerem filmu dokumentalnego realizowanego przez Kanał Discovery Channel. W Nowym Targu i szerzej na Podhalu realizowany był bowiem kolejny odcinek cyklu historycznego „Tropicielki rodzinnych historii”. 

Cykl porusza barwne historie ludzi, którzy postanowili poznać kim byli ich przodkowie. Pomagają im w tym Karolina i Kinga - historyczki i genealożki oraz tytułowe "Tropicielki".

Odcinek realizowany w Nowym Targu poświęcony był poszukiwaniu przodków Polaka mieszkającego na stałe w USA a pochodzącego ze Starego Bystrego na Podhalu. W filmie obok wątku rodzinnego poruszone został m.in. kwestie związane z emigracją zarobkową górali na przełomie XIX i XX wieku, głównie do Stanów Zjednoczonych i Kanady. O przyczynach jakie leżały u podstaw niejednokrotnie dramatycznych decyzji opuszczenia ojcowizny ale również skutkach społecznych wyjazdu za przysłowiowym chlebem, opowiadał Robert Kowalski Kierownik Muzeum Podhalańskiego.

Przestrzeń wystawowa muzeum, a szczególnie dwie ekspozycje czasowe poświęcone rzemiosłu nowotarskiemu oraz budownictwu drewnianemu na Podhalu, doskonale korespondowały z tematyką dokumentu. Z uwagi na ten fakt, autorzy zdecydowali zaprezentować te bezcenne pamiątki minionych czasów. Widzowie będą mogli zatem obejrzeć szereg eksponatów ze zbiorów nowotarskiego muzeum w tym m.in. miniatury chałup góralskich, sprzęt codziennego użytku, narzędzia i produktu wytwarzane w zakładach rzemieślniczych. W filmie znajdą się również ujęcia obrazów pędzla Michała Rekruckiego, doskonale oddające klimat XIX-wiecznego Podhala, kulturę materialną w tym oryginalny regionalny strój. Emisja odcinka zaplanowana jest na przełomie stycznia i lutego br.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż to nie po raz pierwszy Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu uczestniczy w produkcji filmów dokumentalnych, realizowanych przez m.in. TVP Historia, Kanał Discovery czy TVN Historia. Zainteresowanie pamiątkami gromadzonymi w placówce świadczy niewątpliwie o ich ponadregionalnej wartości dla kultury narodowej i znaczeniu dla nauki. Warto więc zastanowić się nad podjęciem od dawana oczekiwanej a stale odkładanej decyzji o wzmocnieniu placówki, przeorganizowaniu i nadaniu należnej rangi z uwagi na tkwiący w niej ogromny potencjał.

Print Informacja z dnia 07-01-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1036 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE