RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 91
Czy Budżet Obywatelski się wypala?

17 wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego 2019 to mniej niż połowa ubiegłorocznej liczby zgłoszonych zadań. Łączna wartość tych pomysłów nie przekracza 1,5 miliona zł. Wśród wnioskodawców przeważają osoby aktywne i w poprzednich edycjach, zadania powtarzają się, niewiele jest całkiem nowych pomysłów. 

Potencjalni beneficjenci chcą zdobyć środki np. na: Nowotarski Festyn Rodzinny, letnie kino pod chmurką, ewangelizacyjną akcję „Jezus na lodowisku” czy Dog Park. Wrócił projekt „Chodźcie na Turbacz”, pojawiło się zadanie związane z dostępnością do defibrylatorów i pierwszej pomocy.

Doświadczenia poprzednich lat przyczyniły się do wprowadzenia tego roku kilku zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Jedna z nich to kryterium ogólnodostępności – albo dla mieszkańców całego miasta, jeśli jest to zadanie w okręgu ogólnomiejskim, albo dla mieszkańców jednego okręgu.

Inny zapis ograniczył roczne koszty utrzymania inwestycji powstałych w wyniku realizacji zadań – jeśli ich wartość przekracza 50 tys. zł, to do 30 procent kosztów realizacji. Wnioskodawcy mogą też być teraz wzywani do korekt oczywistych błędów i pomyłek. Termin zgłaszania wniosków upłynął 16. lipca. Różnica ich ilości w stosunku do poprzednich edycji jest znaczna.

– Przypomnę, że w zeszłym roku wpłynęło tych wniosków 35, czyli drugie tyle – mówi Wojciech Watycha, naczelnik wydziału rozwoju i inwestycji w Urzędzie Miasta, jednocześnie koordynator kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego. – I wówczas łączna kwota zadań przekroczyła 2 miliony 700 tys. zł. Obserwujemy więc wyraźny spadek ilości wniosków, wiele zadań się powtarza. Może wynika to z faktu, że część zadań została już zrealizowana. Natomiast brakuje nowych wnioskodawców, nowych osób, które by podejmowały społeczne inicjatywy.

W niektórych okręgach tematy wniosków są bardzo podobne, nawet identyczne jak w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego.

-Jedynym nowym tematem, który się pojawił, jest projekt pod hasłem „Niewidomi, niepełnosprawni – nie gryzą” – zaznacza koordynator – Ta inicjatywa ma być realizowana w szkołach, dla uświadomienia wszystkim, że nie są to osoby, które powinno dotykać wykluczenie społeczne.

Najwięcej, bo 9 wniosków, zgłoszono w okręgu ogólnomiejskim. Potencjalni beneficjenci chcą zdobyć środki np. na: Nowotarski Festyn Rodzinny, letnie kino pod chmurką, ewangelizacyjną akcję „Jezus na lodowisku” czy Dog Park. Wrócił projekt „Chodźcie na Turbacz”, pojawiło się zadanie związane z dostępnością do defibrylatorów i pierwszej pomocy.

W okręgach lokalnych inicjatywność była wyraźnie mniejsza.

– W okręgu lokalnym nr 1 zgłoszono tylko modernizację boiska przy ul. Klikuszówka – wylicza koordynator. – Okręg nr 2 zgłosił 3 zadania na kwotę ponad 280 tys. zł – dwa place zabaw dla dzieci oraz rozbudowę systemu monitoringu obejmującego osiedla Na Skarpie, Topolowe oraz blok komunalny przy ul. Kolejowej. Okręg nr 3 chce mieć altanę śmietnikową, rozbudowaną siłownię,pojawił się tam też pomysł na aktywizację kulturalną i sportową mieszkańców parafii Św. Jana Pawła II w 40. rocznicę wizyty Papieża Polaka w Nowym Targu. Okręg nr 4 wygenerował tylko jeden wniosek – dotyczący remontu nawierzchni ulic Podtatrzańskiej i Sikorskiego.

Teraz wnioski są weryfikowane. Jeśli przejdą tę procedurę pomyślnie, ich pełna lista do 3. września ukaże się na stronie internetowej miasta. Głosowanie zaczyna się 11. września i potrwa do 1. października. Będzie się ono odbywało takimi samymi metodami i w takich samych miejscach jak do tej pory. To znaczy, że głosujemy w Biurze Obsługi Mieszkańców, w Miejskiej Bibliotece i jej filiach, w MOK-u i w kasach pływalni. Można również głosować przez Internet, dzięki formularzom udostępnionym na miejskiej stronie. Zasada jest prosta: każdy może oddać jeden głos na wybrane zadanie w okręgu ogólnomiejskim i jeden głos w swoim okręgu lokalnym.

/asz

Print Informacja z dnia 14-08-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1506 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE