X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 151
Marszałkowska wizyta - pod znakiem niskiej emisji, wozów dla OSP i rewitalizacji

Strażackie potrzeby, problemy rewitalizacji i walki z niską emisją zdominowały dyżur wicemarszałka województwa, Wojciecha Kozaka w Nowym Targu. Do stolicy Podhala zaprosił go radny wojewódzki Stanisław Barnaś, towarzysząc również podczas krótkiej konferencji prasowej.

W kontekście wciąż czekającego na decyzję projektu rewitalizacji starego szpitala i jego otoczenia, wicemarszałek zapewnił, że oprócz budowy dróg i obwodnic, będą realizowane programy rewitalizacji. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego przeznaczono na nie 170 milionów euro.

Ponieważ jest mocno zaangażowany w sprawy gospodarki odpadami, a ona wiąże się z niską emisją, wspominał o 140 – 150 tysiącach pieców węglowych w Małopolsce i rozwiązaniach krakowskich, uzasadniając też, dlaczego w naszym województwie „wyśrubowano” warunki dopłat do wymiany źródeł ciepła.

– W Krakowie wymieniono 70 procent pieców – z dopłatą również do zmiany środka energetycznego – od metra kwadratowego używanej przestrzeni – mówił wicemarszałek. – Zdaję sobie sprawę, że nie każdą gminę na to stać. Powiem brutalnie – gminy wiejskiej nie stać na takie dopłaty. Natomiast dopłaty do wymiany kotłów są realizowane. Myślę, że wymienionych jest ok. 30 tysięcy. Poszczególne gminy różnie zareagowały. Nie poszliśmy na półśrodki – piec III, IV klasy – tak, jak to robią Czesi czy Słowacy, bo my, Polacy, Małopolanie, czasem te półśrodki wykorzystujemy do perfekcji… Tam, gdzie można wyjąć ruszt z pieca, spalać stare buty, okładziny – gospodarstwa działałyby dalej jak spalarnia śmieci. Dlatego jest piec V klasy, z określonymi warunkami wsadu.

Po prostu nie może być półśrodków tam, gdzie rak płuc i krtani, według statystyk dla Małopolski, to przyczyna 40 procent zgonów.

Cieszą efekty edukacji w przedszkolach, gdzie każde dziecko wie już, co to jest benzoalfapiren i pył zawieszony; cieszy też, że w składach węgla klienci coraz częściej wymagają paliwa o wartości energetycznej 26 megadżuli, nie więcej niż 0,8 procenta zawartości siarki i nie więcej niż 10 procent pyłu.

– Ktoś powie: nie ma norm jakości paliw stałych. Ale świadectwa jakości paliw powinny być w każdym składzie – przypominał reprezentant województwa. – No i oczywiście od 1 lipca mamy zakaz sprzedaży mułów, miałów, flotokoncentratów. To wprowadziliśmy i na dziś jest lepiej, niemniej jednak do 2023 roku wiele nam brakuje.

Na zmniejszenie smogu powinna też wpłynąć budowa nowych dróg, obwodnic oraz ilość parkingów zaporowych w połączeniu z rozwojem komunikacji zbiorowej i kolei. W trend, który pokazuje krakowska kolej aglomeracyjna wkrótce wpisze się Podhalańska Kolej Regionalna.

Strażacy, którzy przyszli na marszałkowski dyżur, prosili o 4 samochody ciężkie. Ta petycja trochę zdziwiła Wojciecha Kozaka, który przypomniał o zakupie 34 samochodów średnich dla bardzo dobrze już wyekwipowanych i wyszkolonych jednostek OSP oraz o zamiarze nabycia wozów lekkich, które mogłyby służyć do codziennych zadań, także np. transportu pocztów sztandarowych.

– Jako województwo przeznaczyliśmy pieniądze na zakup już nie nowych wozów za 800 tys., ale za 200 tys. – używanych, z Niemiec, bo takie samochody do 10 lat są świetnie wyposażone i dobrze się sprawdzają – informował wicemarszałek. – Za 300 tys. – z partycypacją samorządu – może już być naprawdę „wypasiona fura”.

/asz

Print Informacja z dnia 05-02-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1373 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE