X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 96
Kwatera Legionistów - po przebudowie jeszcze piękniejsza

W przededniu Święta Niepodległości, na nowotarskim cmentarzu, została oddana po gruntownej przebudowie i remoncie oraz poświęcona Kwatera Legionistów. Na tę krótką uroczystość nie zdążył wicewojewoda Piotr Ćwik, by odebrać podziękowania za pieniądze przekazane z wojewódzkiego szczebla na odnowienie tego miejsca pamięci.

Gość z Krakowa dotarł nieco później, a zwiedzając cmentarz w towarzystwie burmistrza, był pod wrażeniem ilości miejsc upamiętniających historyczne wydarzenia oraz liczby spoczywających tu osób, które zapisały się w dziejach regionu.

Przebudowa Kwatery Legionistów była największą z tegorocznych realizacji na założonej w XVIII wieku nekropolii. Środki na te prace - projektowane i wykonywane przez konserwatora zabytków i renowatora pereł cmentarnej architektury – Jana Chodorowicza, miasto pozyskało od wojewody, w kwocie prawie 65 tys. zł, przy czym koszt projektu był 5-tysięczny. Zakres prac objął fundamenty i obramienia kwatery oraz pomnik z andezytu pienińskiego. Ten pomnikowy głaz przywieziono prawdopodobnie ze Snozki.

Między słupkami kwatery został przeciągnięty ozdoby łańcuch, na wzór stosowanych w podobnych miejscach pamięci i przy pomnikach w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Kwerenda Polskiego Towarzystwa Historycznego pozwoliła zweryfikować prawidłowość pisowni imion i nazwisk legionistów spoczywających w tej kwaterze. Przy okazji miasto przebudowało doprowadzającą do kwatery alejkę.

W uroczystości wzięły udział władze miasta i powiatu, reprezentacja Rady Miasta ze sztandarem, przedstawiciele miejskich instytucji, komend powiatowych policji i straży pożarnej, Hufca Podhalańskiego im. Kurierów Tatrzańskich Związku Harcerstwa Polskiego oraz rodzina legionisty Jerzego Ostrowskiego.

- Jest to wyraz naszej wdzięczności dla tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę ze swojego życia w walce o Niepodległą – mówił burmistrz Grzegorz Watycha o odnowionej i wypiękniałej kwaterze.

Święcili ją ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk i proboszcz parafii Św. Katarzyny, ks. Zbigniew Płachta. Odczytany został Apel Poległych z nazwiskami legionistów, również zmarłych w nowotarskim szpitalu. Podczas całej uroczystości i składania kwiatów, wartę przy pomniku trzymali bochniacy z Grupy rekonstrukcyjnej II Brygady Legionów, w siwych mundurach piłsudczyków.

Odnowiona Kwatera Legionistów

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 14-11-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1873 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE