X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 94
Brąz smakuje jak złoto - czyli III miejsce nowotarżan na Echo Trombity
Brąz smakuje jak złoto - czyli III miejsce nowotarżan na Echo Trombity
Fot. ks. Robert Pochopień

Do historii już przeszedł XXXVIII Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych Echo Trombity. Dla Miejskiej Orkiestry Dętej, która odrodziła się przed ponad dwoma laty, był to trzeci występ na tym najważniejszym w województwie przeglądzie. Trzeci występ i by „równowaga nie była zwichnięta” – trzecie miejsce w swojej kategorii.

- Z roku na rok widać, że wiele orkiestr zaczyna się odradzać i cały czas rosną w siłę – komentował występy orkiestr kapelmistrz nowotarskiej dętej Marcin Musiak.

- To bardzo cieszy, ale też niezwykle zobowiązuje i motywuje. Widać, że samorządy mocno finansują orkiestry, co jest bardzo ważne, potrzebne i bez czego nie miałyby one szans na rozwój ani na sukcesy, jakimi mogą się poszczycić.

Orkiestrom przysłuchiwała się komisja artystyczna złożona z ludzi, którzy "zjedli zęby" na amatorskich i profesjonalnych orkiestrach dętych. Zresztą nazwiska mówią same za siebie: Płk Franciszek Suwała (Gdańsk), Płk Stanisław Latek (Warszawa), Kpt. Tadeusz Dobrowolski (Przemyśl), Kpt. Stefan Żuk (Nowy Sącz), Dr Waldemar Groń (Łącko), Stanisław Migacz (MCK SOKÓŁ - Nowy Sącz).

W trwającym trzy dni Festiwalu, odbywającego się również pod nazwą "Biesiada Muzyczna", udział wzięło 40 orkiestr (w tym 39 brało udział w konkursie), wyłonionych podczas eliminacji powiatowych w: Ryglicach, Nowym Targu, Wieliczce, Nowym Wiśniczu, Polance Wielkiej, Naprawie, Rożnowie i Laskowej. Do ogólnej oceny wliczała się prezencja, gra w marszu oraz wykonanie komend, a także utwory konkursowe.

Tegoroczne Grand Prix Festiwalu zasłużenie wypracowała Parafialno - Gminna Orkiestra Dęta z Sobolowa. W grupie orkiestr działających przy OSP Komisja przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca: Orkiestrze Dętej z Polanki Wielkiej oraz Orkiestrze Dętej z Żurowej.

W grupie orkiestr działających przy domach kultury i stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych - trzy równorzędne pierwsze miejsca: Orkiestrze Dętej z Mystkowa, Krakowskiej Orkiestrze Staromiejskiej, Orkiestrze Dętej Kosynierzy z Luborzycy. W tej właśnie kategorii Miejska Orkiestra Dęta zajęła trzecie miejsce wraz ze wspaniałymi orkiestrami: „Andropol” z Andrychowa, „Orzeł” z Trzebuni oraz Wielką Orkiestrą Młodego Muzyka z Oświęcimia.

- Ktoś powie, że to tylko trzecie miejsce. A ja powiem już samo "być" w gronie tak zacnych i długoletnich, dobrze wyposażonych i ubranych orkiestr, to niesamowity sukces, patrząc z perspektywy naszej sytuacji i możliwości jakimi dysponujemy – mówi Marcin Musiak. - Ten brąz smakuje po prostu jak złoto.

Miejska Orkiestra Dęta w Nowym Targu zaprezentowała na scenie Miasteczka Galicyjskiego trzy utwory koncertowe: "Dzieweczkę" w opr. Płk. Franciszka Suwały, "Caravan" w aranżacji Naohiro Iwai oraz "Instant Concert" Harolda Walters'a.

Udział nowotarskiej Orkiestry w Festiwalu był częścią projektu na realizację zadania publicznego dla organizacji pozarządowych w ramach otwartego konkursu ofert - Muzyczna wizytówka Nowego Targu – zadanie realizowane w związku z zawartą umową o wsparcie realizacji zadania publicznego między Miejską Orkiestrą Dętą w Nowym Targu, a Burmistrzem Miasta Nowy Targ. W ramach realizacji tego projektu, Orkiestra pozyskała od Burmistrza Miasta środki na zakup czapek i spodni dla muzyków.

Organizatorem Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" z siedzibą w Nowym Sączu. W tym roku Festiwal odbył się po raz trzydziesty ósmy. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się we wrześniu podczas koncertu laureatów "My Małopolanie" w MCK "Sokół".

Tekst: PeTe
Foto: ks. Robert Pochopień

Galeria zdjęć

 

Print Informacja z dnia 23-06-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1872 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE