X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79
Kto tak naprawdę zna Władysława Orkana?

Debata na temat miejsca, gdzie powinien stanąć pomnik Władysława Orkana, to obecnie główny temat, jaki zaprząta głowy politycznych elit Nowego Targu. Miejscy radni zdecydowali, że monument trzeba przenieść z modernizowanej płyty Rynku na plac Słowackiego. Z tą decyzją nie mogą pogodzić się działacze Związku Podhalan. Zapowiadają się więc tygodnie politycznych przepychanek. Tymczasem okazuje się, że niewiele osób w stolicy Podhala ma pojęcie o tym, kim Orkan w ogóle był...

W ostatnich dniach nowotarska rada miasta zdecydowała, że stojący na rynku pomnik musi zostać przeniesiony, by odsłonić ratusz miejski.

Radny Zapiórkowski to zwolennik przenosin pomnika. Fot. Tomasz Mateusiak


-Jego nową siedzibą zostanie plac Słowackiego - mówi radny Włodzimierz Zapiórkowski, jeden z głównych zwolenników przeprowadzki monumentu. -To tam pomnik został pierwotnie ustawiony w 1934 roku. Dopiero później komuniści przenieśli go na Rynek.

Stanowczo sprzeciwili się temu działacze Związku Podhalan. Górale zorganizowali nawet pikietę pod pomnikiem. 0 ile wśród rządzących zawrzało, o tyle ulica nie do końca wie o co - o kogo - chodzi.

- Władysław Orkan, hm, trudno powiedzieć kim był -mówi z lekkim zawstydzeniem Magdalena Misiniec, którą w piątek przed południem spotkaliśmy na nowotarskim Rynku, niemal pod samym pomnikiem Orkana. - Chyba kimś ważnym, bo ma swój pomnik oraz ulice.

Na 20 pytanych, żadna osoba nie wiedziała kim był Orkan

Udaliśmy się więc do nowotarskich szkół. Liczyliśmy, że uczniowie słyszeli o nim od swoich nauczycieli, albo nawet czytali jego działa na lekcjach. Rzeczywiście, pierwsza wizyta okazała się strzałem w dziesiątkę.

- U nas wszyscy uczniowie wiedzą kim był Orkan - mówi Maria Nenko, dyrektor Zespołu Szkół nr iw Nowym Targu.-To chyba oczywiste, bo poeta jest naszym... patronem.

W leżącym kilkadziesiąt metrów dalej Gimnazjum nr 1 już nie było tak kolorowo. Zaraz po wejściu do szkoły zapytaliśmy kilku uczniów drugiej klasy kim był Władysław Orkan.

- Nie mam pojęcia, kto to był. Nazwisko jakoś nie brzmi pogó-ralsku. Nie wiedziałem nawet, że ma w mieście pomnik - mówi Dominik Dawidek.

- W ogóle mnie taka sytuacja nie dziwi - tłumaczy swoich uczniów Dorota Temecka, dyrektorka szkoły. -Przecież utworów Orkana nie ma w podstawie programowej ani gimnazjum, ani szkoły średniej. Dzieci nie mają gdzie poznać tej postaci.

- Dlatego uważam, że zamiast kłócić się o to, gdzie powinien stać pomnik, Związek Podhalan powinien edukować mieszkańców na temat poety - dodaje Zapiórkowski.

- Zgadzam się, że wiedza o Orkanie jest mała - mówi Maciej Motor Grelok, prezes ZP. -Dlatego chcemy o poecie przypominać. Chcieliśmy zrobić w Nowym Targu konferencję naukową dla dzieci i dorosłych na jego temat. Teraz jednak, gdy wyszła sprawa z pomnikiem, raczej do tego nie dojdzie.

 

Pisarz rodem z gorczańskiej wsi

Władysław Orkan - właściwie Franciszek Ksawery Smaciarz. Urodzony 27 XI 1875 r. w Porębie Wielkiej, zmarł w 1930 w Krakowie. Tworzył w okresie Młodej Polski. Pochodził z góralskie - go rodu. Ojciec był drwalem, zimą szył kierpce. Sam poeta przez całe życie borykał się z biedą. Pisał wiersze, dramaty, powieści i nowele, Do jego najbardziej znanych dzieł należą „Komornicy", „Pomór", „Do Matki", czy „Kostka Napierski".

(Tomasz Mateusiak)

Print Informacja z dnia 19-03-2012, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2716 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE