RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 marca 2019 roku

84 dzień roku, 13 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:33
Zachód słońca: 17:58

Imieniny obchodzą: Dyzma, Ireneusz, Lucja, Lutomysł, Łucja, Maria, Mariola, Wieńczysław

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
Na Podhalu wkrótce wylądują samoloty
Na Podhalu wkrótce wylądują samoloty
Fot. Łukasz Razowski

Radni miejscy uchwalili dla rejonu plan zagospodarowania przestrzennego. Budowa lotniska może ruszyć nawet w połowie tego roku

Loty znad morza na Podhale są coraz bardziej realne. Po uchwaleniu przez radnych Nowego Targu planu zagospodarowania przestrzennego nowotarskiego lotniska i okolic, potencjalni inwestorzy będą mogli rozpocząć budowę nawet już w połowie roku. Do zagospodarowania jest ponad 500 hektarów terenu, pod hotele, parkingi czy choćby pole golfowe.

Na ten moment czekali nie tylko nowotarżanie, ale i mieszkańcy Zakopanego i Białki Tatrzańskiej. Lotnisko na Podhalu umożliwi szybką komunikację. Więcej turystów z zasobnymi portfelami to dla nich większy zarobek. Natomiast dla samej stolicy Podhala to setki dodatkowych miejsc pracy.

- Przyjęcie planu zagospodarowania dla lotniska i okolic to jedna z najważniejszych uchwał podjętych przez radę w zeszłym roku - mówi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu. - Teraz mamy upoważnienie do prowadzenia na serio rozmów z inwestorami, którzy chcą u nas zostawić pieniądze. Już nasi przodkowie myśleli o lotnisku, które zostało otwarte w 1930 roku. Wtedy w mieście było tylko dwanaście samochodów, a na zdjęciu z otwarcia naliczyłem aż szesnaście.

Jak dodaje Fryźlewicz, od dłuższego czasu kilku inwestorów jest zainteresowanych budową lotniska. Do tej pory jednak napotykali na trudności związane m.in. z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wiązały się z tym uciążliwe i długotrwałe procedury. Plan zagospodarowania wejdzie w życie za około miesiąc i wtedy będzie można zacząć budowę w ciągu 65 dni.

Inwestycje mogą jednak objąć nie tylko teren lotniska, czyli powierzchnię 128 hektarów. Do wykorzystania pod inwestycje jest w sumie 520 hektarów. W sąsiedztwie mogą zatem powstać na przykład hotele i pole golfowe. - Pod taką infrastrukturę przeznaczone jest miejsce w pobliżu lotniska - mówi Fryźlewicz.

Na lotnisko, na którym będą mogły lądować samoloty pasażerskie, czekają odwiedzający Tatry, przyjeżdżający z najdalszych zakątków kraju. Przyjęcie planu jest więc dla nich dobrym znakiem.

- Od wielu lat namawiałam burmistrzów Nowego Targu i Zakopanego do zainwestowania w wygodne i szybkie połączenie - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

W tym roku, aby tradycyjnie rozpalić światełka na choince na Krupówkach, przyleciał samolotem, ale do Popradu na Słowacji. - Dla mieszkańców stolicy, Sopotu czy Szczecina możliwość bezpośredniego przylotu na Podhale, nie tylko na narty, ale i latem, to duże ułatwienie - zaznacza Karnowski.

Obłożenia lotów z Gdańska do Krakowa i do Popradu są dobrym prognostykiem. - Szkoda tylko, że dojazdy z tych lotnisk do górskich miejscowości pozostawiają wiele do życzenia - mówi Karnowski.

- To najważniejsza wiadomość 2011 roku - nie ukrywa zadowolenia Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. - Uchwalenie planu dla tego rejonu otwiera nowy rozdział w prosperity całego Podhala.

(Łukasz Razowski)

Print Informacja z dnia 02-01-2012, była czytana 3259 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE