RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 20 maja 2018 roku

140 dzień roku, 20 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:50
Zachód słońca: 20:22

Imieniny obchodzą: Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 35
Na Podhalu wkrótce wylądują samoloty
Na Podhalu wkrótce wylądują samoloty
Fot. Łukasz Razowski

Radni miejscy uchwalili dla rejonu plan zagospodarowania przestrzennego. Budowa lotniska może ruszyć nawet w połowie tego roku

Loty znad morza na Podhale są coraz bardziej realne. Po uchwaleniu przez radnych Nowego Targu planu zagospodarowania przestrzennego nowotarskiego lotniska i okolic, potencjalni inwestorzy będą mogli rozpocząć budowę nawet już w połowie roku. Do zagospodarowania jest ponad 500 hektarów terenu, pod hotele, parkingi czy choćby pole golfowe.

Na ten moment czekali nie tylko nowotarżanie, ale i mieszkańcy Zakopanego i Białki Tatrzańskiej. Lotnisko na Podhalu umożliwi szybką komunikację. Więcej turystów z zasobnymi portfelami to dla nich większy zarobek. Natomiast dla samej stolicy Podhala to setki dodatkowych miejsc pracy.

- Przyjęcie planu zagospodarowania dla lotniska i okolic to jedna z najważniejszych uchwał podjętych przez radę w zeszłym roku - mówi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu. - Teraz mamy upoważnienie do prowadzenia na serio rozmów z inwestorami, którzy chcą u nas zostawić pieniądze. Już nasi przodkowie myśleli o lotnisku, które zostało otwarte w 1930 roku. Wtedy w mieście było tylko dwanaście samochodów, a na zdjęciu z otwarcia naliczyłem aż szesnaście.

Jak dodaje Fryźlewicz, od dłuższego czasu kilku inwestorów jest zainteresowanych budową lotniska. Do tej pory jednak napotykali na trudności związane m.in. z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wiązały się z tym uciążliwe i długotrwałe procedury. Plan zagospodarowania wejdzie w życie za około miesiąc i wtedy będzie można zacząć budowę w ciągu 65 dni.

Inwestycje mogą jednak objąć nie tylko teren lotniska, czyli powierzchnię 128 hektarów. Do wykorzystania pod inwestycje jest w sumie 520 hektarów. W sąsiedztwie mogą zatem powstać na przykład hotele i pole golfowe. - Pod taką infrastrukturę przeznaczone jest miejsce w pobliżu lotniska - mówi Fryźlewicz.

Na lotnisko, na którym będą mogły lądować samoloty pasażerskie, czekają odwiedzający Tatry, przyjeżdżający z najdalszych zakątków kraju. Przyjęcie planu jest więc dla nich dobrym znakiem.

- Od wielu lat namawiałam burmistrzów Nowego Targu i Zakopanego do zainwestowania w wygodne i szybkie połączenie - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

W tym roku, aby tradycyjnie rozpalić światełka na choince na Krupówkach, przyleciał samolotem, ale do Popradu na Słowacji. - Dla mieszkańców stolicy, Sopotu czy Szczecina możliwość bezpośredniego przylotu na Podhale, nie tylko na narty, ale i latem, to duże ułatwienie - zaznacza Karnowski.

Obłożenia lotów z Gdańska do Krakowa i do Popradu są dobrym prognostykiem. - Szkoda tylko, że dojazdy z tych lotnisk do górskich miejscowości pozostawiają wiele do życzenia - mówi Karnowski.

- To najważniejsza wiadomość 2011 roku - nie ukrywa zadowolenia Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. - Uchwalenie planu dla tego rejonu otwiera nowy rozdział w prosperity całego Podhala.

(Łukasz Razowski)

Print Informacja z dnia 02-01-2012, była czytana 3024 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE