RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 67
Czy izba przyjęć sobie nie radzi?

- Pacjenci, którzy nie znajdują sie w stanie zagrożenia życia, będą musieli trochę poczekać - mówi dr Krzysztof Sudoł, zastępca dyrektora Podhalańskiego szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.

Twierdzi tak po awanturze, jaka we wtorek wybuchła na korytarzu przed ambulatorium chirurgicznym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - Informację tej treści umieścimy tak, jak zrobiły to już inne szpitale.

Tego dnia przed drzwiami ambulatorium zgromadziło się rzeczywiści się dużo pacjentów, w tym dzieci ze złamaniami - przez całą dobę zarejestrowano ich tam i przyjęto dziewięćdziesięciu kilku.

Z reguły przed ambulatorium nie jest aż tak tłoczno Fot. Anna Szopińska

Jak podkreśla dr Sudoł, nie jest to sytuacja niezwykła. Największy napór pacjentów przeżywa oddział podczas ferii i wakacji, kiedy rośnie liczba stokowych lub górskich kontuzji. W sierpniu np. "średnia miesięczna" wyniosła 80 pacjentów na dobę. Jak się okazuje, kontuzjowani przyjeżdżają teraz do nowotarskiego szpitala głównie z rejonu Białki, Bukowiny, Jurgowa. Jest to co prawda obszar powiatu tatrzańskiego, ale ponoć już przy udzielaniu pierwszej pomocy są informowani, że powinni szukać pomocy w Nowym Targu. Przez ferie i wakacje istotnie przyjęć jest wyraźnie więcej, lekarze wykonują wiele unieruchomień, wiele osób kierowanych jest na oddział urazowo-ortopedyczny. O ile jednak w lecie, kiedy dzień jest dłuższy - przyjęcia rozkładają się bardziej równomiernie na cały dzień, tak zimą mogą następować kumulacje.

W ambulatorium chirurgicznym do godz. 15 obsługuje potrzebujących pomocy jeden lekarz "urazowiec", a po godz. 15 obsada zwiększa się do dwóch lekarzy. W niedziele i święta dyżuruje po dwóch lekarzy. Wewnątrzszpitalną praktyką jest to, że doktor dyżurujący w ambulatorium chirurgicznym - jeśli stwierdzi, iż liczba czekających pacjentów przekracza jego możliwości przyjęcia ich - prosi o pomoc lekarza z któregoś oddziału.

- Ale wtedy, we wtorek, nikt z lekarzy nie zgłaszał, że nie jest w stanie sobie poradzić - mówi dr Sudoł. - Na całym świecie, nawet w krajach przeznaczających znacznie więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną jest tak, że pacjent na izbie przyjęć musi poczekać. Ludzie muszą się przyzwyczaić, że w Polsce brakuje pieniędzy w systemie i zrozumieć, że z błahą sprawą nie powinni przychodzić na SOR. Utrzymując na oddziale ratunkowym dwóch - trzech lekarzy i tak mamy obsadę większą niż wymaga NFZ, bo wymaga tylko jednego lekarza na cały SOR. Robimy to w interesie pacjentów. Oczywiście, jeśli sytuacja tego wymaga, jest jakiś poważny wypadek, przychodzi na SOR nawet cały zespół - ortopeda, chirurg, anestezjolog. Ale do zwykłej kontuzji przychodzić nie będą.

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 18-02-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 3845 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:









Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE