RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 66
W Podhalańskim Szpitalu - sporo nowości medycznych w leczeniu bólu i udarów

Podhalański Szpital Specjalistyczny przystąpił do ogólnopolskiego programu Szpital bez bólu, zainicjowanego przez Polskie Towarzystwo Medyczne. Wprowadził też nowatorskie leczenie udarów mózgowych. A nie są to jedyne nowości.

W programie Szpital bez bólu, zainicjowanym przez Polskie Towarzystwo Medyczne, uczestniczą te placówki, które zdecydowały się monitorować natężenie bólu u pacjentów, zwłaszcza po operacjach. Jeśli bowiem chodzi o znieczulenia okołoporodowe - mimo szumu, jaki powstał z powodu ministerialnych pomysłów - w nowotarskim Szpitalu pacjentki za to nie płaciły.

Dr Krzysztof Sudoł przypuszcza, że kontraktowanie może się przeciągnąć do końca grudnia, nawet do początku stycznia Fot. Anna Szopińska

 

- Znieczulenia były i są nadal, wkalkulowane w stawkę za poród - mówi dr Krzysztof Sudoł, zastępca dyrektora Szpitala ds. medycznych. - Ból pooperacyjny jest odczuciem indywidualnym, dlatego uczestnictwo w programie polega na umożliwieniu pacjentowi pokazywania jego natężenia na skali. Ilość środków przeciwbólowych będzie w razie potrzeby modyfikowana. Będzie też wprowadzona procedura monitorowania niepożądanych skutków działania środków przeciwbólowych. System ten jest już wprowadzony, wystąpiliśmy o certyfikat, po trzech miesiącach będzie badane jego funkcjonowanie.

Szpital wprowadził też leczenie trombolityczne udarów mózgowych. Polega ona na tym, że każdemu pacjentowi (spełniającemu kryteria, to znaczy przywiezionemu do Szpitala do trzech godzin po wystąpieniu objawów) po udarze - zostanie podany dożylnie lek rozpuszczający skrzepy. Pośpiech jest tu bardzo ważny, a procedura przynosi bardzo dobre efekty, zwłaszcza u osób młodszych, nie jest jednak tania. Lek kosztuje ok. 1000 zł, do tego dochodzą koszty tomografii. By wdrożyć leczenie trombolityczne - konieczne było przeszkolenie pod tym kątem zarówno ratowników, jak też personelu laboratorium i obsługi pracowni tomograficznej.

- Lek ten jest podawany w Podhalańskim Szpitalu już od czterech miesięcy, w Ośrodku leczenia Udarów Mózgowych - mówi dr Sudoł. - W Małopolsce próbowała to robić tylko klinika. Jeśli chodzi o rozliczenie kosztów, jest to uznawane za procedurę ratującą życie.

Oddział udarowy, jak zapewniały władze małopolskiego Oddziału NFZ podczas spotkania z wójtami, powinien mieć w przyszłym roku większy kontrakt, adekwatny do ilości udzielanych świadczeń.

Dobrą renomą i coraz większą popularnością - również wśród pacjentów z dalszych regionów - cieszy się dzienny oddział rehabilitacji. Pacjent trafia tu na 8 godzin i w tym czasie korzysta z rozpisanych zabiegów; między nimi - odpoczywa. Jest to oferta niewątpliwie konkurencyjna dla szpitali w Limanowej oraz Nowym Sączu i ma szanse na wcale niezły kontrakt, ponieważ kontrola zewnętrzna sprawdzała już warunki i oglądała sprzęt. Fizjoterapia prowadzona jest tu w wydzielonych salach.

Na większy przyszłoroczny kontrakt może liczyć także poradnia kardiologiczna, która dotąd jest "wąskim gardłem" Szpitala, głównie z powodu terminów kontroli wyznaczanych pacjentom po zabiegach z dziedziny kardiologii inwazyjnej. Ma też Szpital pracownię hemodynamiki, badającą czynności mechaniczne serca.

Na długie kolejki uskarżali się też pacjenci poradni okulistycznej, jednak kontrakt został zwiększony w ciągu roku. Można się tam dostać bez skierowania, ale kolejka jest nadal blisko 3-miesięczna.

Szpital liczy, że na przyszły rok zyska kontrakt na badania kolonoskopowe, wykonywane nie tylko dla pacjentów oddziałów, ale także ambulatoryjnie, dla pacjentów poradni. Pracownia jest bowiem dobrze wyposażona.

Skarg na długie oczekiwanie w kolejkach do zabiegów najwięcej jest w przypadku potrzebujących wszczepienia endoprotez.

- Przychodzą rodziny i proszą, ale nic nie jesteśmy w stanie pomóc... - mówi dr Sudoł. - Nie możemy też przyspieszyć terminu badanie rezonansowego, na które czeka się ok. pół roku, bo robi to firma zewnętrzna, która kontraktuje się osobno. Planowe przyjęcia na oddziały, jak wiadomo, są wstrzymane od 1 lipca. Wszystkie inne przypadki staramy się przyjmować. Z tego powodu np. na chirurgii ogólnej mamy ogromne "nadwykonania".

ANNA SZOPIŃSKA

Print Informacja z dnia 04-12-2010, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 4592 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:









Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE