RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83
Chyba nam, Polakom, nie zabraknie nadziei, wiary, mądrości
Chyba nam, Polakom, nie zabraknie nadziei, wiary, mądrości
fot. Anna Szopińska

WSPOMNIENIE. Ks. Władysław Zązel - proboszcz z Kamesznicy, kapelan Związku Podhalan, który uczestniczył w witaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako honorowego gościa podczas jubileuszowego Zjazdu Podhalan w listopadzie ub.r.

- Tak, śpiewałem wtedy i tańczyłem, bo jak się góral cieszy, to śpiewa i tańczy. A naprawdę czułem radość, że prezydent do nas przyjedzie. Myślę, że po słowach Jana Pawła II pod Krokwią: "Na was, górali, zawsze można liczyć", słowa prezydenta Kaczyńskiego były kolejnymi, które krzepiły naszego ducha. On miał to "wejście w ludzi", był naturalny, bezpośredni.
Dziś bolejemy nad tragedią pod Smoleńskiem, ale trudno zapomnieć też o wielu niepochlebnych rzeczach mówionych pod adresem prezydenta. Jeśli dzisiaj różne osoby, które tak mówiły, wyrażają żal - jest to obłuda i krokodyle łzy. Oby ta obłuda się skończyła. Można sobie zadawać pytanie, czy trzeba było aż takiej tragedii, aby w ludziach coś się przełamało... Słowem można w kimś podnieść nadzieję i wiarę, ale można i zranić. Jest takie określenie: "medialna eutanazja". Może teraz przyjdzie jakaś refleksja. Z zagranicy słychać, jak doceniali naszego prezydenta - pewnie bardziej niż we własnym kraju. Może faktycznie nikt nie jest prorokiem we własnej ojczyźnie. Wielu mężów stanu nie było docenianych za swego życia - dopiero po czasie. Dostrzeżenie jego zalet, wielkości może będzie tą wysoko podniesioną poprzeczką dla następców. Ludzie już teraz nie dadzą się zmanipulować. Chyba nam, Polakom, nie zabraknie nadziei, wiary i mądrości.

Cyprian Kamil Norwid napisał, że "Polak jest olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł". W prezydencie - choć małego wzrostu - Polak był wielki. Natomiast ileż rzeczy mówionych w Parlamencie urągało wyobrażeniom o tym, co "parlamentarne"... Może potrzebny był taki straszny wstrząs, żeby wzbudzić refleksję. Pan Jezus do swoich trudnych słów zawsze dawał jakiś obraz. Teraz, przy Tygodniu Miłosierdzia, Pan Bóg dopuścił taki znak... Jeśli wierzymy, że Pan Bóg zabiera kogoś w czasie najlepszym dla jego zbawienia, to uświadommy sobie, że był to czas po wielkanocnej spowiedzi, po pojednaniu, po modlitwie za wszystkich sprawujących władzę, która była w kościołach. Może Pan Bóg chciał powiedzieć: "Sługo dobry i wierny, wejdź do radości Pana Swego"? I tylu innych może uznał godnymi? Ci ludzie poginęli jak męczennicy. Spotkali się z tymi, którym chcieli oddać cześć. W tych dziewięćdziesięciu sześciu osobach była cała Polska - wszystkie stany.

Po zamachu na Jana Pawła II, zapytano ks. Tischnera: co teraz będzie. Powiedział on wtedy, że Ojciec Święty będzie taki sam, tylko świat nie będzie już taki sam. Miejmy nadzieję, że Polska się odmieni. Trzeba zaufać Opatrzności Bożej. W wielu parafiach wzrosła w tym roku liczba osób przystępujących do spowiedzi i komunii świętej. W samej mojej małej Kamesznicy było to 2225 osób więcej. Trzeba się cieszyć, że przyjdzie jakieś odrodzenie. Bo czy nie mamy do kogo się uciekać? O ileż biedniejsi są ci, którzy "Boga się nie boją, a ludzi się nie wstydzą".

Ks. Smoliński, opiekun kościoła na Kahlenbergu, po pogrzebie Papieża, kiedy wydawało się, że wszystko się skończyło, powiedział: "Dopiero wszystko się zaczyna. Ci, którzy odeszli, zaczynają żyć w nas".

(ASZ)

Print Informacja z dnia 15-04-2010, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 2622 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE