RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 98
Starostwo spiera się z oddziałem NFZ
Starostwo spiera się z oddziałem NFZ
fot. Anna Szopińska

Dyrekcja Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II nie chciała eskalować napięć z NFZ. Na wojenną ścieżkę wkroczyły jednak władze powiatu.

"Prosimy o interwencję w celu rozwiązania poważnego konfliktu między szpitalem a MOW NFZ" - zwrócił się starosta Krzysztof Faber do prezydenta, premiera, wojewody, prezesa NFZ, komisji zdrowia w Sejmie i Senacie, parlamentarzystów oraz europarlamentarzystów z Małopolski.

Powodem dramatycznego wystąpienia jest już ok. 13-milionowa kwota niezapłaconych "nadwykonań", czyli świadczeń medycznych nie objętych ubiegłorocznym kontraktem. Taka dziura w szpitalnym budżecie, mimo wszelkich stabilizacyjnych działań, powoduje utratę płynności finansowej placówki. Sytuacja tłumaczy determinację powiatowych władz, które poręczyły 6-milionową bankową pożyczkę na działalność bieżącą szpitala.

Analiza świadczeń przeprowadzona przez Zarząd Powiatu i dyrekcję szpitala potwierdza, że 80 procent tej kwoty to tzw. procedury nagłe, ratujące życie - te, do których pokrycia NFZ jest ustawowo zobowiązany. Paradoks polega na tym, że pacjenci mają konstytucyjne prawo do tych świadczeń i udzielenia ich szpital odmówić nie może, a NFZ jest płatnikiem-monopolistą.

Pisząc do najwyższych władz państwowych, starosta przestrzega: "Brak płynności finansowej Szpitala może w dalszej perspektywie przynieść ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej dla mieszkańców regionu oraz wpłynąć na równowagę finansową Samorządu Powiatu Nowotarskiego.

Przewidywaną szkodą na dobru publicznym są zarówno wymienione zagrożenia, jak też konsekwencje, jakie mógłby ponieść NFZ podczas egzekwowania należności na drodze sądowej.

Niezapłacone "nadwykonania" to problem nie tylko lokalny i słychać było, że szpitale powiatowe będą się organizowały, aby dochodzić swoich roszczeń. Dlaczego w takim razie powiat nowotarski wyszedł przed orkiestrę? Wyjaśnienie znajduje się we wnioskach z analizy zadłużenia. "W trakcie przygotowywania aneksów rozliczających rok 2009 popełniono w MOW NFZ szereg błędów formalno-prawnych i merytorycznych. (...) Jedynie Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ przeprowadza rozliczenie roczne w tak ułomny sposób, bowiem większość innych oddziałów wojewódzkich rozlicza wykonane w 2009 r. świadczenia zdrowotne, starając się zabezpieczyć NFZ przed ewentualnymi roszczeniami świadczeniodawców".

Na to nakładają się zaszłości związane z "absurdalnie niskim" ubiegłorocznym kontraktem dla neurochirurgii. Skutek był taki, że przez ponad pół roku operacje neurochirurgiczne przeprowadzano tylko dla ratowania życia lub w przypadkach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia i zagrożenia życia pacjenta. Składane wielokrotnie wnioski o zwiększenie kontraktu Małopolski oddział NFZ odrzucał z przyczyn finansowo-formalnych. Kontraktowych 600 tys. zł wystarczyło neurochirurgii zaledwie do lutego. Przez rok dług stał się kilkumilionowy. Od nowego roku zaczęły się w szpitalu problemy z brakiem finansowania dla 24 łóżek oddziału dla przewlekle chorych, włączonego w strukturę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

- Jest rzeczą niewyobrażalną, by powiat musiał poręczać pożyczkę na pokrycie zobowiązań NFZ - mówi starosta Krzysztof Faber. - 7 milionów z tego długu to procedury ratujące życie. Tymczasem kończy się marzec i nie ma żadnych widoków na to, by Fundusz pokrył przynajmniej tę należność.

(ASZ)

Print Informacja z dnia 22-03-2010, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 2721 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE