RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 66
Czyste powietrze tylko czasami
Czyste powietrze tylko czasami
Fot. Anna Szopińska

Dane, jakimi dysponuje sekcja monitoringu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie potwierdzają, że pod względem zanieczyszczenia powietrza Małopolska zajmuje w kraju niechlubne pierwsze miejsce, a w jej obszarze są rejony szczególnie narażone - niewątpliwie należą do nich Nowy Targ i Zakopane.

Nowy Targ ze względu na swoje położenie w słabo przewie-trzalnej kotlinie, kumulację palenisk węglowych i haniebny zwyczaj spalania w nich toksycznych odpadów; a Zakopane - głównie ze względu na intensywność ruchu turystycznego i ilość unoszących się w powietrzu spalin.

Niektóre dymią bardziej...

Choć alternatywne źródła ciepła (w postaci gazu, jeśli chodzi o Nowy Targ i geotermii w przypadku Zakopanego) są dla znacznej części mieszkańców dostępne - ich używanie determinuje cena nośników. Efekt to utrzymująca się niska emisja o zatrważających rozmiarach. Tworzą ją zarówno związki siarki, azotu, jak i pył zawieszony. Jego drobne cząsteczki są szczególnie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, bo kancerogenne. Tak samo działa benzoalfapiren - obecny w pyle zawieszonym węglowodór, produkt spalania paliw ciekłych i stałych.

Monitoring stanu powietrza prowadzony przez WIOŚ wskazuje na przekroczenie na terenie Zakopanego dopuszczalnej normy pyłu zawieszonego. W ostatnich kilku dniach wskaźniki te wyższe są w minimalnym tylko stopniu. Gorzej było na początku lutego. Najtrudniejszą sytuację odnotowano pod koniec grudnia i na początku stycznia. - Ilość pyłu zawieszonego wiąże się oczywiście z temperaturami, jakie mamy w danej chwili - komentuje Adam Radko, dyrektor zakopiańskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Wówczas następuje intensywniejsze ogrzewanie, a za tym idzie większe zanieczyszczenie powietrza. Nie uważam jednak, abyśmy byli w jakiś szczególny sposób zagrożeni na terenie Zakopanego ze względu na występujące tu wiatry. Myślę, że turyści mają tutaj to czyste powietrze, po które przyjeżdżają.

Pod względem ilości pyłu drobnocząsteczkowego (czyli spalinowo-dymowego smogu, którym oddychamy) Nowy Targ wyprzedzają tylko dwa najbardziej zanieczyszczone rejony Krakowa - węzeł komunikacyjny przy Alejach i Nowa Huta.

Jedynym w mieście miernikiem wyziewów do atmosfery jest zainstalowany w styczniu 2004 r. dymomierz. Obsługuje to urządzenie Powiatowa Stacja Sanepid, co dwa tygodnie wymieniając filtry i zawożąc je do Krakowa. Minitoring działa na zasadzie porozumienia między Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną a Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, do którego trafiają wyniki. Filtry w dymomierzu zmieniane są raz na dwa tygodnie. Co roku Powiatowa Stacja otrzymuje roczny wykres. Widać na nim, że drastyczne - bo ponadpięciokrotne - przekroczenia ilości pyłu drobnocząsteczkowego są na porządku dziennym przez listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec. Gdy dopuszczalna norma zawartości drobnego pyłu w powietrzu wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, to na granicy starej i nowej części Nowego Targu notowano w grudniu nawet 280 mikrogramów. A 200 mikrogramów to już stan alarmowy... Odetchnąć pozwalały tylko bardziej wietrzne dni. Średnia dzienna z sezonu grzewczego to 62 mikrogramy, czyli też powyżej normy. Pod względem często-tliwości przekroczeń Nowy Targ jest w Małopolsce na trzecim miejscu (po wspomnianych dwóch rejonach Krakowa).

Natomiast w ilości benzoalfapirenu (przy normie wynoszącej 1 nanogram na metr sześcienny) "wyprzedził" stolicę Podhala tylko Nowy Sącz, gdzie odnotowano 60 jednostek. Są to przekroczenia kilkudziesięciokrotne.

Tak oto jesteśmy w czołówce najbardziej zagrożonych obszarów województwa. Powiatową Stację Sanepid obsługa dymomierza kosztuje ok. 6 tys. zł rocznie, a wyniki leżą w szufladzie. Tym, co miasto robi dla poprawy stanu powietrza, jest kontynuowanie programu gazyfikacji i przeznaczanie w budżecie (co roku od 2006) pewnej puli na dopłaty dla właścicieli budynków zmieniających paleniska węglowe na bardziej ekologiczne systemy. Nie sięgnęło jednak miasto na razie po środki zewnętrzne, choć przemawiałaby za tym "przodowanie" w województwie.

(ASZ)

Print Informacja z dnia 19-02-2009, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 4377 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE