RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 118
Nowotarski Orszak Trzech Króli – z kolędową historią

Łaskawe było niebo dla tych, którzy z dwóch nowotarskich kościołów – Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Katarzyny – w święto Trzech Króli wyruszyli radosnym pochodem przed ratusz. Dobra pogoda sprawiła, że dzień Objawienia Pańskiego wierni obchodzili tłumnie.

Uroczystość, która zamyka okres Bożego Narodzenia, wiąże się ze święceniem w kościołach kadzidła i kredy. Kadzidło to symbolem woli czynienia wszystkiego na chwałę Bożą, kreda zaś używana jest do oznaczania drzwi domów i mieszkań na znak przyjęcia Wcielonego Syna Bożego.

Tego roku różnobarwnych koron z papieru ani pięknie wydanych kolędowych śpiewników było pod dostatkiem. O bezpieczne przejście zadbały policyjne patrole. Orszaki z flagami, wychodzące z dwóch świątyń, spotkały się na rynku, by już razem dojść przed scenę o boku ratusza, ubraną w pachnące choinki, wymoszczoną sianem. Stylizacja szopki była leśna i pasterska. Królowie w lśniących szatach, złocistych koronach i turbanach, z darami w szkatułach, tym razem jednak nie jechali konno. Efektowną banderię w dzień Trzech Króli nowotarżanie polubili tak, że teraz każdy zauważył jej brak. Oby za rok udało się ją znowu skrzyknąć. Mimo, że nagłośnienie działało znakomicie, śpiew Orszaku wypadł nieśmiało…

Orszak

Dopiero na rynku, z silniejszym muzycznym podkładem i już fachowym prowadzeniem, pod wodzą ks. Przemysława Ciosa – kolędowanie nabrało mocy. Zamiast jasełkowego przedstawienia, było przypomnienie historii najpiękniejszych kolęd – staropolskich, liturgicznych i pastorałek. Jeśli tak oczarowują, wzruszają ich słowa i melodie, warto było też poznać autorów i okoliczności powstania tych kompozycji. Włącznie z napisaną w początkach XIX wieku, w rejonie Salzburga, najpopularniejszą, bo przetłumaczoną na ponad 300 języków kolędą „Cicha noc”.   

Rynek

Dostojne, staropolskie kolędy w rytmie poloneza wybrzmiały pięknie, jednak tym razem uczestnicy Orszaku nie ruszyli korowodem po płycie rynku. Aktywniejsze ruchowo były tylko harcerki. Natomiast z roku na rok coraz więcej najmłodszych stroi się w anielskie szatki i skrzydła z piórek. Nie brakuje też małych królów. Coraz więcej osób dołącza do Orszaku w góralskim odzieniu. Ale dzieciakom, widać, wygodnie było na barkach rodziców, bo nad lasem głów przystrojonych w korony mogły widzieć całą scenę – ze Święta Rodziną, żłóbkiem i Dzieciątkiem w kwiecistej chuście. 

Orszak

A gdy już Trzej Mędrcy oddali Mu hołd i wręczyli swoje dary, podzielili się nimi także z kolędującymi na rynku. Złote dukaty smakowały czekoladowo. Religijno-wspólnotowe wydarzenie organizowały obie parafie przy wsparciu Burmistrza oraz Fundacji Orszak Trzech Króli. Dla wielu osób, które wcześniej nie miały takiej sposobności, spotkanie na rynku stało się okazją do złożenia sobie życzeń.

(asz)

Fot. Paweł Kos, asz

Print Informacja z dnia 07-01-2023, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 408 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:









Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE