RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 78
35-lecie YKP Nowy Targ i XV Regaty o Puchar Burmistrza – dubeltowe żeglarskie święto

Miniony weekend na Jeziorze Czorsztyńskim upłynął pod znakiem jubileuszowych imprez i sportowej rywalizacji . W sobotę Yacht Club Polski Nowy Targ świętował 35-lecie swojego istnienia, a w niedzielę prawie trzydzieści jachtów zmagało się na wozie w XV Regatach o Puchar Burmistrza Nowego Targu.

W sobotę na przystani YKP-u w Mizernej Mszę św. z okazji jubileuszu sprawował ks. proboszcz Zbigniew Płachta. Muzyczną oprawę liturgii zapewniła mieszana schola z nowotarskich parafii: św. Katarzyny, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Jana Pawła II. Wieczorem, w „Gościńcu Pienińskim” w Kluszkowcach, obył się uroczysty bankiet w z okazji 35-lecia nowotarskiego YKP-u, z wręczeniem odznaczeń i nagród dla żeglarzy oraz podziękowaniami dla wspierających żeglarską brać. Podziękowania odebrali m.in. burmistrzowie Nowego Targu i Rabki. Srebrnym Medalem YKP-u uhonorowany został wiceburmistrz Nowego Targu, Waldemar Wojtaszek. Specjalne wyróżnienia – za pomoc, zaangażowanie i wsparcie – otrzymali zasłużeni działacze.

Na jubileusz YKP-u przybyli reprezentanci bratnich klubów z całej Polski, m.in. z Krakowa, Częstochowy, Zakopanego. Przemawiał Janusz Marek Taber – komandor Zarządu Głównego YKP, który przyjechał wraz z małżonką.

Gospodarzem 35-lecia był komandor YKP Nowy Targ, Ryszard Giżycki, a obchody organizował Piotr Bielak, inicjując potem śpiewanie szant z gitarowym akompaniamentem.

W niedzielne południe natomiast 29 załóg wystartowało w XV Regatach o Puchar Burmistrza Nowego Targu. Wśród rywalizujących byli nie tylko mieszkańcy Podhala, a i goście z całej Polski, nawet jeden żeglarz z Londynu.

Jachty podzielono na grupy: regatowe, bezkabinowe, kabinowe do 7 metrów, kabinowe powyżej 7 metrów. Odbyły się trzy wyścigi po trójkącie. Ze względu na zachodni wiatr, jachty halsowały najpierw w kierunku boi usytuowanej między przystanią YKP w Mizernej a Ptasią Wyspą. Następnie kursami baksztagowymi i fordewindowymi – do boi przy Zielonych Skałkach, aby finiszować bajdewindem na wysokości przystani YKP. Podczas dwóch pierwszych biegów panowały bardzo dobre warunki wiatrowe – około 2 st. B. Ostatni rozgrywano już przy słabszym wietrze.

Z powodu awarii technicznych Regat nie ukończyły trzy jachty: w dwóch przypadkach porwały się fały grota, w jednym uszkodzeniu uległo jarzmo steru. Jednym z pechowców był Stanisław Janowiak – wieloletni bosman PTŻ Nowy Targ (popularny szef przystani wciąż ma „parę w rękach”…).

Puchar Burmistrza poszedł w ręce… wiceburmistrza, bowiem zwycięskim jachtem okazał się „Wind” ze sternikiem Jerzym Olbrychtowiczem i Waldemarem Wojtaszkiem jako załogantem. To ciekawy tandem: Jurek Olbrychtowicz jest wielokrotnym zwycięzcą różnych regat na Jeziorze Czorsztyńskim, natomiast kariera żeglarska wiceburmistrza rozwija się dynamicznie dopiero od kilku lat.

Zapowiadany i straszący ciemnymi chmurami deszcz był uprzejmy się opóźnić, nie przeszkadzając w rozegraniu Regat. Po zmaganiach przyszedł czas na żeglarską biesiadę z gitarą i szantami.

Jubileuszowe imprezy były również okazją do zaprezentowania pamiątkowego zegara z motywem żaglowca i herbami 20 klubów, które tworzą strukturę YKP, w tym klubów z Londynu, Bremy, San Francisco i Toronto. Zegar ten jest suwenirem zaprojektowanym na zbliżające się 100-lecie YKP-u.

(asz)

Fot. Waldemar Wojtaszek

Wyniki:

Klasa A

 1. NIEBIESKA /Michał Wyganowski
 2. LASER BIAŁA GWIAZDA /Wiktor Batko
 3. LOTNAPaweł Chlebicki
 4. DZIDA /Piotr Klempka
 5. KOCHANKA /Bartosz Giżycki
 6. HARCERSKA /Tomasz Filas
 7. MYSIOREK 2 /Antoni Błachowski


Klasa B

 1. SKIPI /Kasper Jędrol
 2. ZEF IREK /Ireneusz Czuba
 3. STELLA MARIS /Adrian Mizera


Klasa C

 1. VIVA /Paweł Batko
 2. DORIS /Bogdan Fijał
 3. MRÓWA 2 /Wacław Mróz
 4. OSKAR /Dawid Schaeffer
 5. MARGO /Mariusz Janków
 6. OSA /Marcin Kachel

 

Klasa D

 1. WIND /Jerzy Olbrychtowicz
 2. PUCHAŁATÓWKA /Kamil Wszołek
 3. AGENA /Andrzej Błaszczyk
 4. MORS /Piotr Bielak
 5. DON GARGAMELLO /Adam Zieliński
 6. MAGDALENA /Andrzej Marasek
 7. WAWEL service DEWELOPER /Adam Urban
 8. VIKING /Mirosław Kuszczak
 9. IZAR 2 /Sławomir Jaworski

 

Print Informacja z dnia 06-09-2022, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 732 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE