RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 85
Dni Drukarstwa – zabytek w drugiej wiośnie życia i pasjonująca historia typografii

Dwa Dni Drukarstwa były fascynującym spotkaniem z żywą historią poligrafii. Wszak Nowy Targ ma w posiadaniu jedną z trzech w świecie unikatowych maszyn typograficznych.

Wydarzenia organizowane w Muzeum Drukarstwa, przez Wiktorię Kowalczyk-Szlagę, były kolejnym punktem programu obchodów 55-lecia Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.

Efektowny pokaz możliwości poddawanej renowacyjnym zabiegom przez dwa lata c.k. austriackiej maszyny z 1848 rokurówieśniczki Wiosny Ludów w Europie, zafundowali gościom specjaliści, którzy z największą pieczołowitością odtwarzali jej uszkodzone elementy i przywracali pierwotną sprawność całemu fantastycznemu mechanizmowi, czyli Janusz Karpiński z Krakowa – mechanik maszyn poligraficznych i Eryk Woźniak z Łomży, technolog druku.

Pokaz dla – ze względu na gabaryty parterowego pomieszczenia Muzeum – kameralnej publiczności, był tym bardziej pasjonujący, że połączony z równoczesną prelekcją i mnóstwem ciekawostek z drukarskiej branży. Wskrzesiciele maszyny dementowali np. obiegowe przekonanie, że to Johannes Gutenberg wymyślił druk. Zrobili to bowiem Chińczycy, a on jedynie udoskonalił azjatycki wynalazek i opracował metodę przemysłową. Panowie tłumaczyli, jaka jest rola matryc i czcionek, na jakim ongiś drukowało się papierze i czemu powojenny papier już nie osiągał takich parametrów trwałości; oraz jak następuje podawanie farby.

Kto chciał – mógł sam poczuć trud pracy drukarzy, kręcąc wielkim kołem zabytku. Ale ileż radości sprawiały własnoręcznie wykonane odbitki!.. Wśród drukowanych na pamiątkę grafik znalazł się i legendarny chochlik drukarski.

Radość tego spotkania z pracowitym i wielce całemu Podhalu użytecznym zabytkiem powiększały muzyka i śpiew „Hyrnych” oraz koncert wokalistów Studia Piosenki SEPTYMA pod kierunkiem pani Doroty Kret.

Na II piętrze natomiast została otwarta – i cały czas można ją oglądać – wystawa pod tytułem „Czcionkami Drukarni Podhalańskiej. Nowotarskie druki z początku XX wieku”. A Muzeum Podhalańskie może się poszczycić ich bardzo bogatą kolekcją. W anturażu tej wystawy swoją opowieść o sekretnym życiu liter, ubarwioną drukarskimi anegdotami i faktami z tej branży – snuł kolejny gość: dr Magdalena Koziak-Podsiadło, specjalistka w dziedzinie typografii, sztuki współczesnej i przekazu wizualnego, projektantka książek. 

Po tych prelekcjach i pokazach w sobotę mogły się już odbyć warsztaty drukarskie, oczywiście pod okiem panów Janusza i Eryka. Poszły w ruch zarówno odrestaurowany zabytek, jak i mniejsza „bostonka”. O takich wydajnościach i jakości druku mogłaby kiedyś marzyć cała podziemna poligrafia pierwszej „Solidarności”.

(asz)

Print Informacja z dnia 06-06-2022, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 796 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:









Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE