RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 165
W Nowym Targu – polsko-ukraińskie spotkanie przy stole. Był barszcz, pierogi i oscypki

Sukces frekwencyjny zorganizowanego dziś na rynku w Nowym Targu spotkania integracyjnego dla mieszkańców Nowego Targu oraz gości z Ukrainy przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Był poczęstunek, degustacja zarówno typowo polskich, jak i ukraińskich przysmaków, występy artystyczne i animacje dla dzieci. 

Wyjątkowa atmosfera wydarzenia, gdzie motywy wielkanocne sąsiadowały z akcentami żółto-niebieskimi, nadała tegorocznej Niedzieli Palmowej w Nowym Targu absolutnie niepowtarzalnego charakteru.

-W związku z tym, że już od ponad miesiąca znaczna grupa uchodźców przebywa na terenie Nowego Targu i okolic, postanowiliśmy przed Świętami Wielkanocnymi zorganizować takie polsko-ukraińskie, ukraińsko-polskie spotkanie integracyjne przy stole. Jest konfrontacja polskiej i ukraińskiej kuchni – przygotowaniem naszych, góralskich potraw zajmuje się nowotarski oddział Związku Podhalan, a Ukraińcy sami przygotowują swoje potrawy z różnych regionów, z których przybyli, więc one też są rozmaite. Cieszę się, że mieszkańcy miasta i okolic przybyli tak licznie – mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

Była możliwość skosztowania prawdziwego barszczu ukraińskiego, przyrządzanego przez panią Tatianę z Połtawy. Zgodnie z tamtejszą tradycją, barszcz nie może obyć się bez podsmażonego mięsa i dużej ilości warzyw oraz przegryzki w postaci ciemnego chleba z czosnkiem i plastrem boczku. Na stole królowały też pierogi – na słodko z serem, tradycyjne ukraińskie z ziemniakami i cebulką oraz z bryndzą. Smakowite, regionalne specjały przygotowały panie z miejskiego oddziału Związku Podhalan, był też wielkanocny żurek wydawany z polowej kuchni. 

Dziewczynka lepiąca pierogi

Poza degustacją potraw, na miejscu przygotowano atrakcje dla dzieci – warsztaty plastyczne, mini zoo, malowanie twarzy, karykatury, czy warkoczyki. Były też występy artystyczne z udziałem wokalistów Septymy, zespołu regionalnego Mali Śwarni oraz wykonawców z Ukrainy. Przystrojona w żółto-niebieski wianek góralka na rynku stała się dziś obiektem niezliczonych selfie. Wewnątrz namiotu znalazło się też miejsce na mini-kiermasz ze słodkościami, obrazami, czy ręcznie robionymi maskotkami. 

-Takie spotkanie było bardzo potrzebne, żeby oderwać się od tych myśli, wiadomości w internecie. To wszystko ludzie czytają, to jest ciężkie. Tu obok jest moja kuzynka, która jest uchodźcą z Kramatorska. Ja jestem tu, moje dzieci są bezpieczne, ale moja dusza, moja głowa, moje myśli są tam na Ukrainie, bo jestem Ukrainką – mówi Ola, która pochodzi ze Lwowa, ale mieszka w Nowym Targu od pięciu lat.

-Jestem poruszona widokiem tak wielu młodych kobiet z malutkimi dziećmi, które dzisiaj tu przyszły. Trudno opanować łzy. Atmosfera jest niezwykła  – mówi jedna z mieszkanek Nowego Targu. 

Podczas wydarzenia zbierano datki na pomoc dla Ukrainy. Zbiórkę i puszki zapewniła Fundacja im. Adama Worwy. Szacuje się, że od wybuchu wojny w samym Nowym Targu znalazło swój dom około 600 obywateli Ukrainy. 

Materiał filmowy z wydarzenia – w “Przeglądzie Tygodniowym”. 

OS

Print Informacja z dnia 11-04-2022, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 299 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE