RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 106
Jubileusz 140-lecia OSP Nowy Targ podczas Sesji Rady Miasta

Piątkowa Sesja Rady Miasta Nowy Targ, choć nie była sesją nadzwyczajną, w dużej mierze miała taki właśnie charakter za sprawą jubileuszu 140-lecia OSP Nowy Targ. Sala obrad Urzędu Miasta gościła parlamentarzystów i przedstawicieli wojewódzkich oraz powiatowych władz samorządowych, a przede wszystkim – rzeszę nowotarskich strażaków ochotników w galowych mundurach. 

W trakcie tej wyjątkowej Sesji przedstawiono bogatą historię jednostki, wyróżnionym druhom wręczono państwowe odznaczenia, nastąpiło też oficjalne przekazanie samochodu dla OSP Nowy Targ.

Obchody 140-lecia rozpoczęła Msza św. w kościele św. Katarzyny, po której poświęcony został stojący przed Urzędem miasta nowy nabytek zasłużonej jednostki – zakupiony dzięki dotacji uzyskanej w konkursie „Małopolskie OSP” i przy wsparciu samorządów.   

Władze miasta były gospodarzem miejsca, ale nie mogło braknąć władz powiatu, znamienna była też obecność parlamentarzystów zaangażowanych w pomoc dla OSP: posłanki Anny Paluch, przedstawiciela wiceministra klimatu Edwarda Siarki (równocześnie prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP), senatora Jana Hamerskiego i wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego. Sejmik Województwa reprezentował jego radny, Jan Piczura. Drugie ramię bractwa św. Floriana to oczywiście strażacy zawodowi, przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Okolicznościowy adres wystosowali i leśnicy. Inicjatorem połączenia jubileuszowych uroczystości był oczywiście b. wieloletni naczelnik OSP, w tej chwili wiceprzewodniczący rady, druh Jan Łapsa.

Kluczyki do lekkiego wozu i okolicznościowy akt nadania wręczył naczelnikowi nowotarskiej OSP, Jakubowi Waligórskiemu, burmistrz Grzegorz Watycha.

Padło wiele życzeń, gratulacji, słów wdzięczności i uznania dla działalności najstarszej na Podhalu i wciąż jednej z najbardziej aktywnych straży ogniowych na Podhalu; sprawdzonej przez prawie półtora wieku w niesieniu pomocy ofiarom żywiołów, ale też zaangażowanej w mnóstwo społecznych akcji, religijnych i patriotycznych wydarzeń, poza tym wciąż pełnej inicjatywy. Wzruszająco dziękowały ochotnikom dzieci z pobliskiej „jedynki”.

W swojej 140-letniej historii OSP z siedzibą na Kowańcu filią na Marfianej Górze (której bogate i chlebne dzieje przedstawiała w prezentacji prezes Henryk Wielkiewicz), dopracowała się czterech sztandarów, posiada izbę pamięci, bogate zbiory archiwalne, zabytkowe eksponaty oraz monografię opracowaną przez śp. prezesa Bogusława Giełczyńskiego i Marcina Jagłę.

W kilku minionych dziesięcioleciach zakres obowiązków strażaków ochotników zwiększył się niepomiernie. A nowotarska OSP – działająca w strukturze Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – uchodzi za jedną z najlepiej wyszkolonych i wyposażonych w regionie.  Czas pandemii pokazał, jak jest ona sprawna i pomocna również w innych dziedzinach życia niż walka ze skutkami groźnych żywiołów i wypadków.

Zarówno ze strony władz samorządowych i ze strony parlamentarzystów fajermani-ratownicy usłyszeli obietnicy godnego doposażenia nowego ISUZU.

O odznaczonych – w osobnym materiale.  

Print Informacja z dnia 18-10-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1003 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE