X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 76
Poświęcenie ronda im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia: ono łączy ulice i historię

W obecności władz miasta i powiatu, przedstawicieli oświaty, Komendy Powiatowej Policji oraz grupy dzieci i młodzieży z SP Nr 11 – ks. dziekan nowotarski, Stanisław Strojek, poświęcił w południe rondo w ciągu Alei Tysiącleci, któremu radni, stosowną uchwałą, nadali imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

– Jesteśmy tutaj już po raz drugi razem, najpierw tuż po zakończeniu inwestycji. W zeszłym roku nie mogliśmy się spotkać, bo beatyfikacja była przełożona. Bardzo się cieszę, że dziś możemy to uczynić, oficjalnie podkreślić i pokazać, że w Nowym Targu również kardynał Stefan Wyszyński został upamiętniony w ten sposób – mówił burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. 

Dzisiejsza uroczystość poświęcenia upamiętnia rok zapisujący się w annałach prymasowskim patronatem – 120. rocznica jego urodzin, 40. rocznica śmierci i planowana na 12. września beatyfikacja niezłomnego hierarchy. Jest też wyrazem szacunku, czci i uznania dla dokonań Prymasa mocno związanego z naszym regionem.

Przypomniał o tym przed poświęceniem ronda Marcin Kudasik:

Rondo naturalnie złączy ulice i historię. Połączone bowiem są ronda Św. Jana Pawła II – przyjaciela Prymasa i nowe rondo Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspólna droga prowadziła kiedyś tych przyjaciół na Podhale. Kardynał Wojtyła i kardynał Wyszyński bywali w Nowym Targu, spotykali się na Podhalu. To w ludźmierskim Sanktuarium, podczas koronacji Ludźmierskiej Pani przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, z Jej ręki wypadło berło, które zostało złapane przez biskupa Karola Wojtyłę. To na Bachledówce ksiądz Prymas spędzał wakacje, a kardynał Wojtyła składał mu powitalną wizytę na początku pobytu, a pod koniec przybywał z okazji imienin. Jak wspominają górale: było wtedy wyjątkowo rodzinnie i radośnie. Pamiętają spotkania z kardynałem w kaplicy paulinów, a także na wiejskich dróżkach i leśnych ścieżkach podczas jego spacerów. Nieraz specjalnie wychodzili w las, żeby natknąć się na Prymasa, który łatwo nawiązywał bliskie relacje z góralami. Wszyscy garnęli się do niego, a on czerpał z mądrości ludzi gór, pełen pokory i szacunku dla nich i ich ciężkiej pracy. Dziś górale wspominają go jako człowieka bardzo bezpośredniego i pogodnego. Zawsze wieczorem Prymas prowadził Apel Jasnogórski. Miał zwykł mówić do górali o znaczeniu modlitwy apelowej: „Mam zwyczaj, że każdego dnia, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zawsze błogosławię i to nie tylko swoim diecezjom, duchowieństwu i ludowi, ale całej Polsce. Odtąd w szczególny sposób będę pamiętał i o was i swoje błogosławieństwo będę kierował tu, na Bachledówkę i a całe Podhale”.

Dziękujemy za błogosławieństwo. Dziękujemy za życie. Dziękujemy za umiłowanie Polski i polskości, Kardynale Stefanie Wyszyński, Prymasie Tysiąclecia, Wielki Polaku.

O przypomnienie, że znakiem pamięci było również jedno z nowotarskich gimnazjów, im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – postarał się b. dyrektor tej placówki, teraz urzędujący członek Zarządu Powiatu, Karol Skrzypiec. Grupa uczniów przybyłych na poświęcenie reprezentowała właśnie „jedenastkę”, którą teraz jest spadkobierczynią tradycji i pomieszczeń zlikwidowanego gimnazjum.  

Print Informacja z dnia 13-09-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 82 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE