X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 65
Jan Kanty Pawluśkiewicz o ambicjach i długu wobec swojej ziemi

Można zaryzykować twierdzenie, że to dzięki inspiracjom i kontaktom mistrza Jana Kantego jubileusz 650-lecia lokacji Nowego Targu przed 25 laty nabrał charakteru, stylu i rozmachu. Jubileuszowym obchodom nasz sławny ziomek towarzyszy i teraz.

Upamiętniająca te wydarzenia wystawa w Muzeum Drukarstwa będzie czynna do końca września. Pamięć o tym, do czego zobowiązuje obywatelstwo Królewskiego Wolnego Miasta – jest jednak wiecznotrwała i zobowiązuje. Właśnie ta honorowa powinność stała się przedmiotem refleksji muzyka i kompozytora z Miasta rodem.

– Wszystko to, co ma potem wymiar fizyczny, realny, bierze się z myśli i im bardziej ambitnie myślimy – w powiązaniu z ziemią, gdzie jesteśmy, skąd się wzięliśmy – tym usilniej szukamy tego, komu jesteśmy winni – powiada Jan Kanty Pawluśkiewicz. – Ja jestem winny, więc spłacam dług tej ziemi, z której się wziąłem. I ci, którzy w jakiejś części decydują o tym, co ma się tutaj dziać, powinni myśleć: czy ja się tej ziemi odpłaciłem? Czy tej ziemi wystarczająco podziękowałem – na tyle, na ile było mnie stać? A jak mnie nie stać, to idę jeszcze wyżej – to jest właśnie ambicja. Tak przynajmniej rozumiem moje pochodzenie nowotarskie, moje podhalańskie korzenie. I pewne rzeczy, które robię, np. „Nieszpory Ludźmierskie”, dedykowane moim Rodzicom i ziemi skąd się wziąłem – są spłatą długu. 

Burmistrzowi Królewskiego Miasta pozostawało na takie dictum opisać wysokość poprzeczki, jaką stawia sobie samorząd w roku 675-lecia kazimierzowskiej lokacji.

– Oczywiście ambitne cele stawia się zawsze na początku kadencji – przyznaje Grzegorz Watycha– Ja taki cel również wytyczyłem i tak się składa, że na 675-lecie będziemy mieli zupełnie odnowiony budynek MOK-u, który stanie się centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. To niezamierzony zbieg dat, ale może tak miało być, aby pokazać, że Nowy Targ to stolica Podhala i miejsce, gdzie zbiegają się drogi, także drogi do kultury. Ambitne przedsięwzięcia to też wychowanie młodzieży poprzez sztukę, poprzez muzykę i warunki ku temu jak najbardziej chcemy stwarzać. Ważna jest też historia, pamięć o przeszłych pokoleniach, wydarzeniach sprzed lat. I myślę, że gdyby Rada Miasta podzieliła ten entuzjazm i odpowiedziała na wezwanie mistrza, to chciałbym, żeby to Muzeum jako samodzielna jednostka, instytucja muzealna – zostało wyodrębnione. Dobrą okazją ku temu jest jubileusz, ale też nowy budynek MOK-u, czyli nowe wyzwania. Myślę, że i nowa jakość tej instytucji za tym przyjdzie.

Print Informacja z dnia 06-07-2021, opublikowana przez: Marcin Bryniarski była czytana 168 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE