![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha
Od 1 lipca 2021 roku na właścicielach nieruchomości oraz zarządcach budynków lub lokali ciąży obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Obowiązek wynika z Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127).
Za wdrożenie, uruchomienie i prowadzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w skrócie CEEB, będącej centralną bazą informacji i ważnym narzędziem wspierania wymiany starych kotłów grzewczych, odpowiada Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
CEEB jest narzędziem dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji założeń polityki niskoemisyjnej oraz miejscem, gdzie dostępne są informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Dodatkowo dla obywateli w niedalekiej przyszłości zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.
Decydującym kryterium wpisu budynku do bazy CEEB jest moc cieplna źródła spalania paliw – nie większa niż 1 MW, aby objąć nie tylko jednorodzinne czy wielorodzinne budynki mieszkalne, ale też małe lokalne ciepłownie czy małe zakłady produkcyjne. Obowiązek złożenia deklaracji jest niezależny od formy prawnej użytkowania budynku i ciąży zarówno na osobie fizycznej jak i przedsiębiorcy.
Jakie informacje zawiera deklaracja zgodnie z ww. ustawą:
Terminy składania deklaracji dla właścicieli nieruchomości lub zarządców.
Obowiązek złożenia deklaracji:
Sposób składania deklaracji:
Sankcje dla osób, które nie złożą w ustawowym terminie deklaracji.
Brak złożenia deklaracji zgodnie z art. 27h ust.1 wyżej wymienionej ustawy jest zagrożony karą grzywny.
Przepisy:
Deklarację składa się w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła lub źródła spalania paliw, w postaci pisemnej lub elektronicznej (forma elektroniczna dostępna będzie dopiero od 1 lipca 2021 r.).
Art. 27g ww. ustawy mówi, że:
1) elektronicznej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję, lub
2) pisemnej.
1) imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
2) adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c;
3) numer telefonu właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu, o ile posiada;
4) adres poczty elektronicznej właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu, o ile posiada;
5) informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c, oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.
Należy pamiętać, że w przypadku zmiany danych, o których mowa w ust. 3 pkt 5 ww. ustawy, właściciel lub zarządca budynku lub lokalu jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia, w którym zaistniała zmiana. Natomiast w terminie 30 dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej Burmistrz Miasta Nowy Targ wprowadzi do ewidencji dane i informacje zawarte w deklaracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję (od 1 lipca 2021 r.).
Poniżej podajemy link do strony internetowej z treścią ustawy: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200002127.
Po szczegółowe informacje w powyższym zakresie odsyłamy na stronę internetową Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, poświęconą tej tematyce: https://www.gunb.gov.pl.
Na kanale youtube GUNB pojawił się film dot. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz możliwość składania deklaracji od 1 lipca br.
Link do filmu znajdziecie Państwo tu -> https://youtu.be/ZzRuaq3l4Nk <-
Do pobrania:
Razem zadbajmy o powietrze, którym oddychamy!
Informujemy, że w sprawach związanych z dodatkiem węglowym, a także w kwestii innych dodatków wpierających gospodarstwa domowe przy zakupie paliw do źródeł ciepła w budynkach - należy zasięgać informacji pod numerem infolinii Ministerstwa Klimatu i Środowiska: (+48 22) 36-92-900, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-15:00.
![]() Źródło: Reporter więcej z tej kategorii (Reporter) |
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas Polityka cookies i innych podobnych technologii Klauzula informacyjna RODO Deklaracja Dostępności |