RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 65
Podpisano gigantyczną umowę na montaż instalacji OZE

To było najdłuższe postępowanie przetargowe w historii Gminy Nowy Targ. Po 13 miesiącach perturbacji związanych z licznymi odwołaniami, w Ostrowsku podpisano dziś ostatnią część umowy na wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii. 

Do końca października 2021 roku w ponad 3500 gospodarstwach domowych – z czego około 2500 z terenu Podhala – zainstalowane zostaną instalacje fotowoltaiczne, solarne, pompy ciepła i kotły na biomasę. Cały projekt obejmuje łącznie 10 małopolskich gmin, a jego wartość opiewa na ponad 53 mln złotych.

W dniu dzisiejszym Wójt Gminy Nowy Targ – jako lider całego projektu – podpisał umowy na realizację gigantycznego zadania pn. “Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia”. Wykonawcą zadania w zakresie fotowoltaiki, solarów i pomp ciepła będzie firma „FLEXIPOWER GROUP SP. Z O.O SP. K.”, z którą podpisano umowę w dniu dzisiejszym, natomiast w zakresie kotłów na biomasę postępowanie przetargowe wygrała firma Krzaczek, z którą umowę podpisano przed  trzema dniami. 

Podpisanie umowy to zakończenie bardzo trudnego etapu związanego z postępowaniem przetargowym, którego rozstrzygnięcie utrudniło 8 odwołań do KIO, czas COVID, ogromna ilość oczekujących beneficjentów z łącznie 10 różnych gmin. 

-Zakończenie postępowań, podpisanie umów to nie jest ostatecznie sukces, jeszcze czeka nas dużo ciężkiej pracy – tu oczywiście największa rola firmy, która wygrała przetarg. Mam nadzieję, że dorobek, doświadczenie tej firmy pozwoli w miarę skutecznie i szybko, abyśmy do końca października 2021 roku zakończyli to zadanie zgodnie z umową.  Mam nadzieję, że nam się to uda. Mam nadzieję, że wkład w OZE w tym regionie podhalańskim, będzie taką naszą małą cegiełką do redukcji tego zanieczyszczenia – mówił Jan Smarduch, wójt Gminy Nowy Targ. 

Podpisanie umowy

W dzisiejszym, uroczystym podpisaniu umowy, poza władzami Gminy Nowy Targ uczestniczyła  także burmistrz Alwerni Beata Nadzieja-Szpila, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.

-Dziękujemy panu wójtowi za podjęcie się  tak wielkiego zadania, jakim była organizacja i przewodzenie. Ilośćodwołań wskazywała na trudność tego postępowania, jednak widać, że Urząd Gminy w Nowym Targu dobrze sobie z tym poradził. Liczymy na to, że to nie ostatni projekt, a jeśli mamy sprawdzonego lidera, to mamy nadzieję, że będziemy również kolejne działania również  jemu powierzać – mówił burmistrz Brzeska – miasta będącego jednym z 10 partnerów projektu. 

Największa ilość zestawów OZE zainstalowana zostanie na terenie gminy wiejskiej Nowy Targ. To 613 zestawów fotowoltaicznych, 459 kolektorów słonecznych, 147 pomp ciepła oraz 133 kotłów na biomasę. 

Podpisanie umowy

-Mamy deklarację, że te pierwsze kotły będą instalowane dla tych najbardziej potrzebujących mieszkańców w okresie około 2 tygodni. W przypadku instalacji fotowoltaicznych i solarnych, ten czas przygotowania będzie na pewno dłuższy, ale myślę, że wczesną wiosną będziemy mogli już myśleć o pierwszych montażach – mówił dziś Marcin Kolasa, wicewójt Gminy Nowy Targ.

Na terenie miasta Nowy Targ, w ramach tego projektu zainstalowanych zostanie łącznie 313 zestawów OZE: 127 paneli fotowoltaicznych, tyle samo kolektorów słonecznych oraz 59 pomp ciepła. 

To dobra wiadomość na koniec roku i myślę, że taki prezent dla tych, którzy cierpliwie czekali na to, żeby otrzymać dofinansowanie. Zainteresowanie było spore, choć można by się było spodziewać większego poruszenia, biorąc pod uwagę skalę zjawiska występującego w Nowym Targu zanieczyszczenia – mówił burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. 

Instalacje cechuje atrakcyjna cena, ponadto objęte są wyjątkowo długim, 70-miesięcznym okresem gwarancyjnym, niespotykanym w przypadku instalacji komercyjnych, dlatego m.in. cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Chętnych nadal jest sporo, pomimo tego, że długi czas oczekiwania wymusił rotację i skłonił wielu wnioskujących do rezygnacji z udziału w projekcie.

-Tak naprawdę mieszkańca będzie interesować teraz tylko to, żeby dopłacić tę pozostałą kwotę do tej umownej, którą już wpłacił, a reszta jest tak naprawdę po stronie gmin i wykonawcy, cała praca – tłumaczył Marcin Kolasa –Cieszymy się, że w końcu, po najdłuższym w historii gminy Nowy Targ postępowaniu przetargowym, po 13 miesiącach podpisujemy dzisiaj ostatnią część umowy na wykonanie gigantycznej ilości instalacji OZE dla naszych mieszkańców. Myślę, że one w sposób znaczący przyczynią się do poprawy jakości powietrza, a też pozwolą naszym mieszkańcom trochę zaoszczędzić w portfelach, bo będą dopłacać ok 40% ceny tych instalacji, a ich ceny po postępowaniu przetargowym są dobre, średnio 30% niższe, niż kwoty kosztorysowe. 

Dla przykładu, najczęściej wybierany rodzaj instalacji – panele fotowoltaiczne o mocy 4,76 kW – będzie kosztował mieszkańca 7 tys. 860 zł. Według wstępnego kosztorysu miało to być nawet 12 700 zł, zatem różnica jest znacząca. 

-Nasza firma od blisko 10-11 lat zajmuje się instalacjami OZE. W tej chwili wykonujemy ok 50-60 instalacji fotowoltaicznych dziennie w różnych regionach Polski, do tego również kolektory słoneczne, kotły na biomasę i pompy ciepła. Przy dobrej organizacji i dobrej współpracy z gminami, myślę, że ten październikowy termin nie jest w żaden sposób zagrożony – ocenia Michał Post, prezes firmy Flexipower Group. 

Przypomnijmy, że zakończenie projektu zaplanowano na koniec października 2021 roku. 

Materiał filmowy – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

Print Informacja z dnia 03-12-2020, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 773 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE