X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 345
Przed świętami nawet 5 godzin w kolejce do marketu. Jak w niej nie stać?

Piątkowy wieczór, temperatura 5oC, porywisty wiatr. Pod każdym z marketów w Nowym Targu i Zakopanem kolejka na kilkadziesiąt osób. Pan Łukasz stoi w niej po pampersy dla synka, już ponad godzinę. Do sklepu jednorazowo może wejść 15 osób, więc na parkingu będzie marzł jeszcze kilkanaście minut. Nie wie, że wcale w tej kolejce nie musiał stać, a zakupy mógł mieć dowiezione pod drzwi domu.

Na Podhalu pod koniec stycznia powstała grupa wolontariuszy „Zakupofon" - zajmowała się charytatywną pomocą osobom starszym i niepełnosprawnym: dowożeniem zakupów, naprawami drobnych usterek. Jednak w związku z działaniami rządu mającymi zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, po pomoc zaczęli się zgłaszać także ludzie młodsi.

16-letni Mateusz mieszka sam z babcią, która go wychowuje - dotychczas to on robił zakupy. Teraz, jako niepełnoletni nie może po nie wyjść bez opieki dorosłego. A jego babcia, pani Zofia, nie ma siły aby wnukowi towarzyszyć w drodze do supermarketu.

Pani Anna samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Żłobki i przedszkola są zamknięte, więc kiedy jest w pracy, dziećmi opiekuje się jej siostra. Ale po pracy, spędzenie godziny w kolejce po zakupy jest dla niej po prostu niemożliwe: musiałaby zostawić dzieci w domu bez opieki.

Sporo osób na Podhalu zostało zamkniętych w kwarantannie i nie mogą opuszczać swoich domów. Nikt jednak nie pomyślał o tym, że oni w tej kwarantannie muszą coś zjeść, czy się wymyć: o ile opieka społeczna dostarczy im obiad, nie dowiezie im rzeczy takich, jak choćby pasta do zębów czy... żel pod prysznic!

Osób z podobnymi problemami jest sporo, dlatego aktywiści z grupy Zakupofon podczas epidemii COVID-19, postanowili pomagać wszystkim, którzy o tę pomoc poproszą. Z ich pomocy może skorzystać każdy, bez względu na wiek: jeśli nie może sam stać w kolejce po zakupy, albo po prostu boi się wyjść z domu, może zadzwonić, a wolontariusze dostarczą mu zakupy pod drzwi.

I jest to dużo bezpieczniejsze, niż robienie zakupów samodzielnie. W kolejce pod supermarketem, ludzie stoją na otwartej przestrzeni. Wprawdzie w większości przypadków zachowują odległość dwóch metrów, ale niejednokrotnie cała kolejka stoi pod wiatr. Jeśli jest w niej osoba zarażona, wirus może się przenieść z wiatrem, na odległość znacznie większą. Tymczasem odbiór zakupów od wolontariusza trwa kilka minut i zazwyczaj odbywa się w zamkniętej przestrzeni, jak klatka schodowa.

Doskonale zdają sobie z tego sprawę same supermarkety – dlatego seniorom w powiecie nowotarskim i tatrzańskim skorzystanie z dostawy zakupów przez grupę Zakupofon proponują m.in. wszystkie sklepy Biedronka.

Zakupy można zamawiać we wszystkie dni poza niedzielami telefonicznie (500 502 242), lub przez messengera (fb.com/zakupofon) w godzinach 10:00 – 15:00. Informacje o grupie i jej działalności znajdują się na stronie www.zakupofon.pl.

Print Informacja z dnia 06-04-2020, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 781 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE