RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 90
Słowackie aspekty września 1939 r. na konferencji naukowej w Głogowie

W poniedziałek 14 października 2019 r. w Muzeum archeologiczno-historycznym w Głogowie odbyło się konferencja naukowa zatytułowana „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939”. Naukowe przedsięwzięcie miało charakter międzynarodowy. 

W konferencji uczestniczyli między innymi goście z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Węgier m.in.: Irena Mikłaszewicz z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, Józef Porzeczka z Uniwersytetu w Grodnie, prof. Bohdan Hud z lwowskiego Uniwersytetu Iwana Franki, Janos Tischler dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. 

Spotkanie było niezwykle ciekawie, zwłaszcza dla tych, którzy interesują się historią. Konferencja była bowiem świetną okazją, aby dowiedzieć się między inny o tym, jakie były wojenne losy Polaków na Wileńszczyźnie, Grodzieńszczyźnie oraz w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.

Wśród wielu znakomitych naukowców i badaczy, którzy prezentowali swoje referaty wystąpił także Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, który od wielu lat podejmuje problematykę relacji polsko-słowackich oraz jest inicjatorem i organizator w Nowym Targu międzynarodowych spotkań badaczy dziejów państw Europy środkowo-wschodniej.

Podczas wspomnianej sesji naukowej wygłosił dwa referaty, pierwszy zatytułowany „Zapomniany agresor - działania armii słowackiej w Polsce we wrześniu 1939 r.”, oraz drugi pt. „Wojenna rzeczywistość na polskim Spiszu i Orawie pod okupacją słowacką w latach 1939-1944”. Obu wystąpieniom towarzyszył prezentacje multimedialne zawierające szereg mało znanych dokumentów, zdjęć i materiałów propagandowych, które wzmocniły przekaz wystąpień, a także pozwoliły zapoznać się uczestnikom sesji z mało zaznamy aspektem wojny obronnej 1939 r. oraz lat okupacji południowych kresów ówczesnej Rzeczypospolitej.

Zwieńczeniem konferencji „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939 rok" bbył wernisaż wystawy „Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Layosa Gyorfi”, przygotowanej przy współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Rangę międzynarodowej konferencji w Głogowie „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej w 1939 roku” podniósł niewątpliwie fakt, że objął ją swoim patronatem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego – Jarosław Sellin.

 

Print Informacja z dnia 16-10-2019, opublikowana przez: Józef Bryś była czytana 892 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE