X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 317
MPEC rozbudowuje sieć w centrum

Stało się – nowotarski MPEC właśnie rozpoczął zapowiadaną wcześniej rozbudowę sieci w ścisłym centrum miasta. Trwają intensywne prace przy pl. Słowackiego, skąd sieć ciepłownicza pobiegnie ul. Krzywą aż do samego końca. Łącznie w centrum miasta podłączonych zostanie w tym roku ok. 50 budynków, w tym Urząd Miasta i dwie szkoły.

 Inwestycja na ul. Krzywej potrwa do końca września i będzie realizowana jednocześnie z dwóch stron, również od os. Topolowego, obejmując także część domów leżących przy Mickiewicza. Druga nitka doprowadzająca sieciowe ciepło do centrum, pobiegnie natomiast ul. Podhalańską w kierunku budynku starostwa.

W ramach realizowanych przez MPEC w 2019 roku inwestycji, na terenie Nowego Targu podłączonych zostanie łącznie ok. 80 nowych odbiorców, powstanie ok 2,5 km nowej sieci, a kilkaset metrów starej sieci kanałowej w rejonie al. Kopernika zostanie wymienionych na nowe rury preizolowane. Aktualnie, najbardziej zaawansowane prace widać w rejonie Pl.Słowackiego. Dziś m.in. kładziono rurę ciepłowniczą łączącą plac z ul. Krzywą. Prace pod ul. Parkową  wykonywano metodą bezwykopkową.

-W tym roku podłączymy trzy duże obiekty, które aktualnie są ogrzewane gazem – Urząd Miasta, Szkołę Podstawową nr 1 i budynek Sokoła. W dwóch z nich, kotły, które obecnie są tam eksploatowane są na granicy swojego żywota technicznego, w ciągu najbliższych lat wymagałyby wymiany. Duże inwestycje zostaną zamienione na naszą sieć ciepłowniczą. Koszty dla tych dwóch obiektów nie wzrosną, bo nasze ceny są porównywalne z gazem. Poza tym, jesteśmy spółką miejską, a te pieniądze pozostaną w mieście. To wymierny efekt dla każdego z mieszkańców – stwierdza Grzegorz Ratter, prezes MPEC Nowy Targ sp. z.o.o. 

Modernizacja i rozbudowa sieci – rozpoczęta jeszcze w zeszłym roku od modernizacji głównej magistrali przy ul. Podhalańskiej i podłączeniu 12 pierwszych, indywidualnych odbiorców z ul. Podtatrzańskiej i Na Równi – możliwa jest dzięki 10 mln dotacji pozyskanej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. By móc kontynuować dzieło objęcia jak największej ilości odbiorców z centrum miasta ciepłem sieciowym, MPEC już złożył kolejny wniosek do NFOŚ, tym razem o 16 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Jeśli uda się je pozyskać, planowana jest rozbudowa sieci w kierunku I LO im. Seweryna Goszczyńskiego. 

MPEC

Głównym celem realizowanych inwestycji jest wspólna walka o czystsze powietrze w Nowym Targu, szczególnie, że docelowo już w 2023 roku MPEC ma korzystać ze źródła geotermalnego, a do 2030 roku całkowicie zrezygnować ze spalania węgla. To zmiany podyktowane przepisami unijnymi. 

-W przyszłym roku przy ul. Szaflarskiej będą budowane wymienniki, do których do 2023 roku powinno dotrzeć ciepło geotermalne. Już wówczas w ok. 50% zredukujemy spalanie węgla. Równolegle będziemy rozbudowywali silniki kogeneracyjne, w dalszych planach mamy budowę farmy fotowoltaicznej wraz ze zbiornikiem ciepła – mówi Grzegorz Ratter, prezes MPEC Nowy Targ sp. z.o.o. 

Nie brakuje chętnych wnioskujących o dofinansowanie z Urzędu Miasta na likwidację starych palenisk węglowych i zastąpienie ich nowymi węzłami ciepła, zasilanymi z miejskiej sieci ciepłowniczej. W ramach realizowanej w czerwcu br. rozbudowy sieci na ul. Na Równi, wstępnie planowano podłączyć 16 odbiorców. Ta ilość, jeszcze w trakcie trwania inwestycji wzrosła niemal dwukrotnie. 

MPEC

Realizowane inwestycje, poza efektem ekologicznym mają mieć także skutek ekonomiczny – większa ilość klientów to gwarancja stabilności cen dla wszystkich odbiorców; wymiana sieci kanałowych na preizolowane to z kolei zmniejszenie strat sieciowych, co oznacza tańszy przesył ciepła dla użytkowników. 

-Rozbudowa sieci ciepłowniczej jest naszą inwestycją, decyzją samorządu miasta.  Decydując o inwestycjach, o źródle ciepła, czyli czego MPEC będzie używał do produkcji ciepła, mamy wpływ na to jakie będą ceny dla mieszkańców Nowego Targu. Realizowane teraz inwestycje również wpłyną na to, by cena nie rosła, żeby była na stałym poziomie – zapewnia burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha – Zanim podjęliśmy kroki i zleciliśmy opracowanie dokumentacji projektowej budowy magistrali ciepłowniczej z Nowego Targu do Bańskiej, gdzie będzie zlokalizowany nowy odwiert, zleciliśmy opracowanie analizy finansowej, z której wynika, że cena ciepła geotermalnego nie spowoduje wzrostu cen gigdżula dla odbiorców w Nowym Targu. Z geotermii od wielu lat korzysta Zakopane i efekt ekologiczny dla Zakopanego – które też położone jest w kotlinie wśród gór – jest już widoczny. Skoro tam dało się podłączyć i osiedla mieszkaniowe, pensjonaty, hotele, ale też budynki jednorodzinne, to dlaczego też Nowy Targ nie mógłby wreszcie skorzystać z tego ciepła geotermalnego?

/os

Print Informacja z dnia 13-07-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1344 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE