![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha
INWESTYCJE. Kilkadziesiąt tysięcy par butów "Relaks" wprowadzi w piątek do sprzedaży firma Wojas SA z Nowego Targu. Chociaż wykonano je z nowoczesnych materiałów, z wyglądu są identyczne jak obuwie produkowane w latach 70. i 80. XX wieku przez Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Podhale".
- Mamy w Polsce spore zainteresowanie produktami typu retro, a marka "Relaks" jest wciąż bardzo dobrze rozpoznawalna i cieszy się dużym sentymentem - tłumaczy reprezentujący producenta Dominik Doliński z agencji marketingowej Neumann Brown.
PLEBISCYT. Mało, kto, wie, że w stolicy Podhala - Nowym Targu -jest pierwszy w Europie kościół, w którym uwzględniono najwyższe standardy budownictwa energooszczędnego.
- To pierwszy pasywny - jak mówią specjaliści - obiekt sakralny na świecie. Najlepszym dowodem na to, że warto było podjąć trud tej inwestycji, jest fakt, że koszty ogrzewania kościoła przez cały sezon grzewczy są niższe niż małego domu jednorodzinnego przez miesiąc - mówi proboszcz parafii pw. bł. Jana Pawła II ks. Jan Karlak - jeden z liczących się kandydatów w konkursie na Proboszcza 2013 Roku Małopolski.
PODHALE. Aż 185 wierszy, w tym 20 pisanych gwarą, zgłoszono na tegoroczny 42. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Wiersze nadesłało 68 autorów.
Doroczny konkurs tradycyjnie już był podzielony na dwie kategorie - wiersze pisane językiem literackim i te pisane gwarą. W tej pierwszej, jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Tomaszowi Charmuszce z Suwałk. Za nim na podium znaleźli się Edyta Wysocka z Miastka i Anna Piliszewska z Wieliczki. Wyróżnieni zostali Ewa Sadurska z Lublina, Mirosław Kowalski z Mysłowic i Małgorzata Polańska z Sanoka.
CHEMOBUDOWA KRAKÓW SA. 55 lat doświadczeń na wymagającym rynku budowlanym. Krakowska Chemobudowa należy do grona nielicznych już firm, które mają ponad 60-letni dorobek. Jej początki związane są z utworzeniem w roku 1948 roku, a zatem 55 lat temu, Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego nr 3.
To już, oczywiście, historia. Z punktu widzenia zarządzających firmą istotniejsze są warunki, w jakich funkcjonuje ona obecnie. Ostatnie lata, mimo widocznej na rynku dekoniunktury, zarząd Chemobudowy Kraków SA ocenia jako udane.
Ten rok jest piątym i ostatnim, w którym państwo wspiera budowę wielofunkcyjnych boisk
Gdy w 2008 roku rząd inicjował budowę "orlików", zapowiadał, że boiska piłkarskie powstaną w każdej gminie. Choć w sumie powstało ich więcej niż jest gmin w Polsce, to jednak w wielu z nich "orlika" nie ma i już nie będzie. Jeszcze na początku tego roku niemal 40 proc. gmin nie uczestniczyło w programie "Moje boisko - Orlik 2012".
W Małopolsce na koniec tego roku będzie 195 boisk. Jednak takie obiekty nie powstaną w każdej ze 182 małopolskich gmin - aż w 57 z nich nie zbudowano ani jednego "orlika".
POŻEGNANIE. W Żywcu zmarła Maria Krystyna Habsburg. - Choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale skończyła się ważna epoka - mówi Dorota Firlej, historyk z Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Wczoraj rano arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg źle się poczuła w swoim mieszkaniu w żywieckim Nowym Zamku. Jej osobisty lekarz oraz opiekunki wezwali pogotowie ratunkowe. O godz. 7.35 arcyksiężna zmarła. W grudniu skończyłaby 89 lat.
TRANSPORT. Najbardziej realne są plany budowy lotniska w Nowym Targu. Cały teren (około 127 hektarów) jest własnością samorządu lokalnego. W pierwszym etapie miałby powstać pas startowy o długości 1400 m i terminal.
Jako pierwsze powstanie lotnisko w Nowym Targu. W drugiej kolejności będzie budowany port lotniczy w Starym Sączu. Ciągle nie wiadomo, czy ma sens budowanie lotniska w Tarnowie i jaka będzie rola funkcjonujących dziś lotnisk w podkrakowskim Pobiedniku i Łososinie Dolnej. Tak wyglądają plany rozwoju transportu lotniczego w Małopolsce. Nowy Targ jest w uprzywilejowanej sytuacji nie tylko dlatego, że tam przygotowania są najbardziej zaawansowane. To lotnisko wskazane jest nawet w krajowych dokumentach strategicznych jako zapasowy port lotniczy dla Krakowa.
Tunel pod Małym Luboniem będzie miał 2 km długości. Na jego budowę potrzeba blisko 1,4 mld złotych.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kończy przygotowania do budowy drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Chabówki. - Mamy dokumentacje projektowe, geologiczno-inżynierską i hydrogeologiczną. Uzyskaliśmy także decyzję środowiskową dla tego zadania - informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.SPORTY MOTOROWE. Dobry występ Tadeusza Błażusiaka w Argentynie
O takim debiucie marzy każdy sportowiec. Motocyklista z Nowego Targu bez kompleksów poczynał sobie po bezdrożach w Ameryce Południowej i w debiucie stanął na podium czwartego etapu rajdu Desafio Litoral.
Oglądanie pleców 4-krotnego zwycięzcy Rajdu Dakar Cyrila Despressa i specjalisty w tej dyscyplinie rodaka Jakuba Przygońskiego, nie było żadną ujmą dla mistrza świata w enduro halowym.
SPORTY MOTOROWE. Nowotarżanin Tadeusz Błażusiak odlicza dni do pierwszego w karierze wyścigu motocyklem dakarowym. - Zapowiada się piekło - uważa mistrz świata w enduro halowym.
Długiej przerwy w cyklu mistrzostw Ameryki Północnej Błażusiak nie chciał spędzać, leżąc do góry brzuchem. Przed startem w Ontario zaplanowanym na 15 września lider klasyfikacji generalnej mistrzostw AMA endurocross chce wydobyć potencjał z motocykla, by odzyskać atomowe starty. Żeby uniknąć monotonii treningów, kierowca Automobilklubu Krakowskiego postanowił skorzystać z nadarzającej się okazji do udziału w rajdzie terenowym Desafio Litoral w Argentynie.
Już w tym miesiącu śmieci będą musiały pozostać w regionie, w którym powstały. Śmieciarki nie będą jeździły po całej Małopolsce. Co najmniej 10 zł miesięcznie od osoby za wywóz śmieci miesięcznie? To możliwe. - Można się tego spodziewać - przyznaje Karolina Laszczak, wicedyrektor Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
Może dojść do masowego bankructwa polskich miast, gmin, powiatów - mówił mi dwa lata temu Józef Krawczyk, starosta oświęcimski, samorządowiec od zarania III RP. Mocno wkurzony na centralne władze, choć trudno mu zarzucić ślepą niechęć do rządów Donalda Tuska. Krawczyk jest jednym z czołowych w regionie polityków PO.
Jego wkurzenie podzielają wszyscy działacze samorządowi w Polsce. Próbujący uniknąć bankructwa Każdy kolejny rząd i parlament przydzielał im nowe zadania, uchwalał ustawy, wydawał rozporządzenia, wymagał i ścigał - ale nie dawał na to dość pieniędzy. Tusk z ferajną robią to samo. Bywa to zarazem straszne i śmieszne. Przeciętne starostwo realizuje ponad 20 zadań zleconych przez państwo - i na żadne z nich nie otrzymuje dość kasy. W wielu wypadkach kwoty są od lat zamrożone albo wręcz zmniejszane.
Iwona Milaniak (druga od lewej), uczennica drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Nowm Targu zdobyła pierwsze miejsce w prestiżowym VIII Konkursie Papieskim.
Jej esej o spojrzeniu Jana Pawła II na kwestię patriotyzmu zyskał duże uznanie u jury. W nagrodę licealistka pojedzie na wakacje do Rzymu. Przypomnijmy, że droga do zwycięstwa była dla Iwony trudna i kręta. Musiała przejść aż cztery etapy.Strony od 1 do 16 z łącznej ilości stron 208 z kategorii: Dziennik Polski | 12345678910111213141516» |
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas Polityka cookies i innych podobnych technologii Klauzula informacyjna RODO Deklaracja Dostępności |