RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 54
Jesienna Bajka w Tatrach

Kolejne spotkanie dziecięcych i młodzieżowych zespołów z Litwy i Polski już 26 października (piątek) w godz. 10.00-11.30 w nowotarskim MOKu. Wystąpią dla Państwa Dziecięcy Chór "VERSME", Dziecięce zespoły Regionalne Mali i Młodzi Hyrni oraz Studio Piosenki Septyma. Wstęp wolny – zapisy: tomasz_szlaga@mok.nowytarg.pl, tel. 18 266 21 32.

Informacje o zespołach:

Dziecięcy Chór "VERSME"

Kier. art. Pani Eugenija Balvočiene

Szkoła Muzyczna Dainai m. Šiauliai, Litwa

VERSME – po litewsku oznacza źródło, które bije naturalnie w przyrodzie i przywraca świeżość, energię i zdrowie. Chór Dziecięcy "VERSME" Szkoły Muzycznej Dainai – źródło młodości, energii i radosnego śpiewu istnieje już 20 lat. Repertuar chóru obejmuje utwory litewskiej i zagranicznej klasyki, pieśni ludowe i sakralne dzieła. O wysokim poziomie chóru świadczą jego wielokrotne zwycięstwa w krajowych i międzynarodowych konkursach. To zdobywcy Grand prix międzynarodowych konkursów i festiwali we Włoszech, Bułgarii, na Łotwie. Są aktywnym uczestnikiem koncertów i imprez kulturalnych Szkoły Muzycznej, rodzinnego miasta, krajowych festiwali pieśni i tańca z Litwy. Założycielem i kierownikiem artystycznym chóru Eugenija Balvočiene - pedagog śpiewu, kierownik artystyczny i dyrygent dziecięcych i młodzieżowych chórów, członek jury na przeglądach i konkursach na Litwie i za granicą.

 

Dziecięcy Zespół Regionalny Młodzi i Mali Hyrni

Kier. art. Pan Maciej Warpecha

Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Hyrni powołał w 1982 roku Bronisław Warpecha, który wówczas prowadził zespół Hyrni działający przy Zakładowym Domu Kultury ówczesnych Zakładów Przemysłu Skórzanego NZPS "Podhale" w Nowym Targu. Obydwa zespoły powstały z potrzeby serca ich założyciela, ale też w odpowiedzi na sentyment i pragnienie kontynuowania tradycji regionalnych przez mieszkańców pobliskich podhalańskich wiosek, którzy przybywali do Nowego Targu za pracą i tutaj się osiedlali. Obecnie zespołami kieruje syn założyciela – Maciej Warpecha.

Jesienią 2015 roku utworzony został zespół Młodzi Hyrni, którego członkami jest młodzież - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Mali Hyrni z kolei zrzeszają najmłodsze dzieci oraz uczniów szkół podstawowych.  Zespoły prezentują folklor górali podhalańskich, zarówno w programach autentycznych, opartych na zwyczajach i tradycyjnych obrzędach, jak również w programach artystycznie opracowanych. Konsekwentnie, od niemal pół wieku, celem działalności zespołów jest rozwijanie umiejętności związanych z tradycjami kultury regionalnej Podhala, prowadzenie działalności kulturalno-wychowawczej opartej na spuściźnie twórców podhalańskich, dokumentowanie i promowanie rodzimej kultury i sztuki w kraju i za granicą.

Występy zespołów cieszą się uznaniem publiczności, są też wysoko oceniane przez znawców folkloru Skalnego Podhala. Mali i Młodzi Hyrni wielokrotnie brali udział w festiwalach, przeglądach folklorystycznych, tak w Polsce jak i poza jej granicami. Prezentowali się przede wszystkim w rodzinnym Nowym Targu w czasie Jarmarków Podhalańskich, Sobótek Nowotarskich, czy festynów rodzinnych oraz innych lokalnych imprez, ale także między innymi na Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Zakopanem, Przeziyracce Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich w Ratułowie, Przeglądzie Młodych Toniecników w Białym Dunajcu, Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, ponadto w Szczawnicy, Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Zatorze i wielu innych miejscach naszego malowniczego kraju. Wyjeżdżali na występy do Francji, Czech, Węgier, Bułgarii, Słowacji, Austrii. Mali Hyrni mieli okazję zaprezentować się w programach TVP2: "Bezludna Wyspa" oraz "Familiada" - emitowanych w 2004 roku.

W ostatnim okresie szczególnie trwałe i serdeczne są kontakty z zespołami węgierskimi. Zespoły dziecięcy i młodzieżowy liczą około 60 osób. Poprzez lata swej działalności wykształciły wielką rzeszę tancerzy, śpiewaków i muzykantów. Stale, z otwartym sercem, przyjmują w swe szeregi wszystkich, którzy chcą spełniać pasje związane z tradycją podhalańską, pragną uczyć się tańca, śpiewu i gwary oraz kultywować zwyczaje i nieść swoje dziedzictwo w świat. Znaczącą rolę w działalności Małych Hyrnych i Młodych Hyrnych odgrywają Rodzice, którzy wspomagają Kierownictwo Zespołów przy organizowaniu różnego rodzaju uroczystości, koncertów, wyjazdów.

Print Informacja z dnia 17-10-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 999 razy
Źródło: MOK więcej z tej kategorii (MOK)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE