X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 62
II Wystawa Modeli Redukcyjnych – miniaturowe skrzydła i wielka historia

Ambitne wyzwanie podjęła Grupa Modelarska Nowy Targ wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury, organizując w jego holach na parterze II Wystawę Modeli Redukcyjnych. Ponad 150 frapujących miniatur, do tego figurki systemów ze świata fantasy, dioramy, „surowe” modele i świetne zdjęcia latających maszyn - będzie tam można oglądać do końca marca.

Podziwianie wystawy to równocześnie udział w niezwykłej lekcji historii lotnictwa i historii II wojny, która przyniosła chwałę polskim dywizjonom lotniczym.

Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym – te słowa Winstona Churchilla, o dzielności Polskich Sił Powietrznych w II wojnie, przyświecają wystawie z 13-metrowej długości baneru, na którym widnieją nie tylko kultowe samoloty z II wojny, ale też twarze i nazwiska pilotów, godła oraz nazwy walczących w powietrzu dywizjonów. Potężny baner jest ziełem Gabriela Wolskiego – współtwórcy wystawy. Po wystawie efektowny baner zagości na stałe w hangarze Aeroklubu Nowy Targ.

Nim nastąpiło otwarcie, mini-koncertem w formule „nauczyciel i uczeń” ucieszyli uszy przybyłych Marek Ciesielski (fortepian) i Daniel Pietraszek (skrzypce).

Razem z Gabrielem Wolskim ekspozycję przygotowywał Paweł Jethon. Systemy figurek SF przywieźli ich koledzy z Zakopanego.

Prezentowane miniatury to modele redukcyjne tradycyjne, kartonowe albo z plastiku. Jena z gablot pokazuje także komponenty – farby, kleje, lakiery, nieodzowne przy konstruowaniu modeli. Chemia modelarska to, nie ukrywajmy, spory wydatek dla uprawiających to szlachetne hobby.

Na wystawie znalazły się modele czołgów i samolotów począwszy od lat I wojny. Gros eksponatów, które wypełniają gabloty, to repliki samolotów, na których latali Polacy w okresie II wojny. Obok alianckich maszyn są samoloty państw Osi, czyli głównie niemieckie i japońskie. Do tego dochodzą okręty i broń pancerna. Czasy współczesne reprezentują sporządzone przez Marcina Sigmunda śmigłowce i odrzutowce. Co ciekawe – wśród makiet znalazły się również repliki dawnej nowotarskiej synagogi i ratusza.

Całości dopełniają rewelacyjne wielkoformatowe zdjęcia lotnicze Marcina Sigmunda i Michała Adamowskiego – z ziemi, powietrza i różnych lotnisk.

Miasto, jako współorganizator, fundowało nagrodę za najpiękniejszy model wystawy. W wyborze uczestniczyła pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg. Nagród było w sumie 5 i najwięcej ich zebrał Grzegorz Siuty. Uhonorowany został także papierowy model radzieckiego Antonowa, a nagroda MOK-u przypadła gabarytowemu messerschmittowi – największemu z niemieckich transportowców.

Wykonawcy, którzy użyczyli swoich dzieł na wystawę, to – oprócz wyżej wymienionych: Grzegorz Kapusta, Piotr Walicki, Norbert Rapacki, Robert Siemek, Andrzej Wąsik, Jan Marciszewski, Przemysław Pencak, Przemysław Klimala, Marek Łaś, Daniel Sikorski.

Ekspozycja, która gromadzi dzieła wymagające żmudnych, wielogodzinnych zabiegów, jest dedykowana nie tylko do pasjonatom modelarstwa, ale do wszystkim interesującym się wojskowością, historią, techniką i światem w miniaturze, także światem inspirowanym książkami, filmami i grami sci-fi oraz fantasy. A są to osoby w bardzo różnym wieku.

Podczas trwania wystawy, dzięki uprzejmości firmy ArmaHobby, zostaną przeprowadzone warsztaty modelarskie organizowane przez Grupę Modelarską. Zainteresowanych zapraszamy 8, 15, 22 marca (czwartki) o godzinie 18.00 do sali nr 18 / Miejski Ośrodek Kultury (ilość miejsc ograniczona) zapisy: sekretariat: tel: 18 266 21 32 / sekretariat@mok.nowytarg.pl

Galeria zdjęć: II Wystawa Modeli Redukcyjnych

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 06-03-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1488 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE