RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 138
Konsekracja świątyni pw. św. Jana Pawła II w Nowym Targu (video)

W wigilię liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II odbyła się w Nowym Targu uroczysta konsekracja świątyni dedykowanej Papieżowi Polakowi. Jest to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej parafii. Poświęcenia ołtarza i kościoła dokonał metropolita krakowski, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

Parafia pw. św. Jana Pawła II jest drugą, która przeżywa w tym roku uroczystość konsekracji. W czerwcu br. poświęcono ołtarz i świątynię pw. św. Jadwigi Królowej na Borze.

Tuż przed oficjalną uroczystością, jeszcze przed przybyciem ks. arcybiskupa, wierni zgromadzili się na modlitewnym czuwaniu różańcowym w świątyni. Po przywitaniu gościa rozpoczęła się uroczysta liturgia. 

 - W naszym życiu jest wiele ważnych spraw, obowiązków, problemów i trudności, ale ostatecznie, cóż one znaczą wobec tego, że Bóg nas umiłował, że zesłał nam swojego syna Jezusa Chrystusa, a my wierząc w Niego i łącząc się z Nim przez sakrament Chrztu, jesteśmy jego dziećmi. To najbardziej cudowna i piękna prawda. Prawda, którą chcemy wyznawać w tym świętym miejscu, jaką jest ta, poświęcona dzisiaj Panu Bogu świątynia. - mówił w swojej homilli ks. arcybiskup Marek Jędraszewski - Jesteśmy wszyscy duchową budowlą, jesteśmy żywymi kamieniami na cześć Najwyższego. Ale jednocześnie potrzebujemy szczególnych miejsc, świętych miejsc, w których chcemy łączyć się z Bogiem naszą modlitwą, która wyraża naszą wiarę, miłość i nadzieję. Potrzebujemy świętych miejsc, w których dzięki przyjęciu sakrametu Chrztu św. stajemy się Bożymi dziećmi, ale też potrzebujemy świętych miejsc, w których przez sakrament pokuty i pojednania na nowo możemy odzyskać godność Bożego dziecka dźwigając się z naszych upadków i grzechów. Potrzebujemy świętych miejsc, w których możemy gromadzić się razem. Tutaj w Nowym Targu potrzebne było to miejsce. Chcę wyrazić ogromną wdzięczność Archidiecezji Krakowskiej wobec was, drodzy siostry i bracia, ktorzy pod przewodnictwem czcigodnego księdza kanonika proboszcza potrafiliście okazać bogu tyle miłości, taką głeboką, ofiarną wiarę, że możemy dzisiaj cieszyć się z tej światyni. Bóg zapłać.

- Za wszystkie otrzymane przy budowie łaski dziękujemy Bogu. Ufamy,że nasz patron wstawia się za nami, pomaga nam w tym trudnym dziele i błogosławi z Domu Ojca. Świątynia to miejsce, w którym Bóg słucha modlitw, próśb, podziękowań, przeprosin oraz zostaje tam uwielbiony. To miejsce spotkania i pojednania z Panem Bogiem. Całą te świątynię oraz trud związany z jej budową i obecnym utrzymaniem oddajemy kościołowi powszechnemu na ręce ks. arcybiskupa. - przemawiał w imieniu wszystkich parafian Marcin Jagła, prosząc księdza arcybiskupa o poświęcenie świątyni. Przypomniał też najważniejsze daty z historii powstania parafii.

Kościół wzniesiono wg projektu architektów Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha w nowatorskiej technologii budownictwa pasywnego. Wykonawcami byli budowlańcy, stolarze artyści, kamieniarze, a przede wszystkim – parafianie. Początki wspólnoty parafialnej sięgają jeszcze lat 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy część gruntów pod budowę nowego kościoła zakupiła parafia NSPJ. Ze względu na zmiany polityczne w kraju, na kilkanaście lat wstrzymano jednak plany budowy nowego kościoła. Dopiero w czerwcu 2006 roku ks. Kardynał Stanisław Dziwisz podjął decyzję o utworzeniu nowej parafii i budowie kościoła będącego podziękowaniem górali za owoce pontyfikatu Papieża Polaka. Dnia 31 października 2006 r. ks. Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił pierwszą uroczystą Mszę św. na polach Równi Szaflarskiej i poświęcił plac pod budowę kościoła, a 3 grudnia 2006 roku utworzył mocą dekretu nową parafię. Dzieło budowy świątyni powierzył ks. proboszczowi Janowi Karlakowi.

Wykopy pod budowę kościoła rozpoczęto w maju 2008 roku, natomiast 9 listopada tego samego roku wmurowano kamień węgielny. W 2011 roku nadano wspólnocie tytuł błogosławionego Jana Pawła II, dokonano aktu pobłogosławienia kościoła i przekazano relikwie błogosławionego patrona.

W uroczystości poświęcenia kościoła pw. św. Jana Pawła II wzięli udział przedstawiciele władz: burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber, Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski, posłowie Anna Paluch i Edward Siarka, radni i urzędnicy, reprezentacja Związku Podhalan, przebywająca gościnnie w naszym mieście starosta powiatu kościerskiego Alicja Żurawska.

W obrzędzie konsekracji występuje wiele ważnych symboli. Na początku biskup święci wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa następuje namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary; ściany kościoła - bo ma być oddany tylko Bogu i służyć jako Jego dom. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła następuje ich okadzenie, okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Następnie uroczyście oświetla się ołtarz i kościół, zapala świece, które symbolizują Chrystusa - Światłość świata.

/os&gw

Galeria zdjęc na stronie nowytarg24.tv 

Print Informacja z dnia 23-10-2017, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2729 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE