RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 109
Mobilne laboratorium w balonie odwiedzi Nowy Targ

 BALON.LAB – mobilne laboratorium w balonie sprawdzi jakość powietrza w Nowym Targu. Balon na ogrzane powietrze, wyposażony w urządzenie opracowane przez ekspertów Politechniki Warszawskiej, zmierzy poziom stężenia niewidocznych dla ludzkiego oka zanieczyszczeń powietrza – cząstek stałych PM10 i PM2,5

Strefa Balon.Lab będzie usytuowana w środę 30 sierpnia od godz. 16:00 w Nowym Targu na stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej przy ul. Parkowej 14. W punkcie edukacyjnym dla mieszkańców będą dostępne bezpłatne materiały edukacyjne na temat wpływu smogu na zdrowie oraz metod walki
z zanieczyszczeniem powietrza. Dla dzieci przewidziano liczne atrakcje, m.in.: bańki mydlane XXL, modelowanie balonów, zabawy z chustą animacyjną i słodki poczęstunek. Ok. godz. 17:00 zostanie postawiony balon wyposażony w nowoczesny sprzęt do pomiaru stężenia trujących substancji
w powietrzu.

Cząstki stałe to niewielkich rozmiarów zanieczyszczenia pyłowe zawieszone w powietrzu. Tworzą się
z cząstek sadzy, na których osadzają się inne zanieczyszczenia. Pył zawieszony jest niewidoczny dla ludzkiego oka i bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Przenika do organizmu wraz z wdychanym powietrzem, zwiększając ryzyko alergii, schorzeń układu oddechowego i układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów płuc.

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest sektor komunalno-bytowy, w tym powszechne  spalanie węgla i drewna w polskich gospodarstwach domowych. Niestety, te zanieczyszczenia mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie – tłumaczy dr hab. inż. Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej, ekspert kampanii Balon.Lab.

W ramach kampanii Balon.Lab w maju br. w Nowym Targu odbyły się warsztaty edukacyjne, mające na celu przekazanie nauczycielom i lekarzom wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza i jego wpływie na zdrowie.

Celem kampanii Balon.Lab jest budowanie świadomości społecznej i samorządowej w zakresie poziomu zanieczyszczenia powietrza w Polsce, jego wpływu na zdrowie, a także edukacja na temat nowoczesnych, czystych i efektywnych rozwiązań energetycznych – mówi Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Przedmiotowa kampania jest istotnym uzupełnieniem działań Gminy Miasto Nowy Targ podejmowanych w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza, które prowadzimy także poza sezonem grzewczym żeby dotrzeć do świadomości jak największej liczby mieszkańców naszego Miasta i Podhala – dodaje Burmistrz Miasta Nowy Targ mgr Grzegorz Watycha.

Organizatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które od 7 lat działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich
i nisko zurbanizowanych. Działania FREE można na bieżąco śledzić na stronie stowarzyszenia – www.forumfree.pl.

Patroni kampanii Balon.Lab: Fundacja na Rzecz Czystej Energii, Koło Naukowe Ochrony Środowiska, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Anna Ciecierska, Biuro Prasowe FREE

  1. +48 609 998 990
  2. anna.ciecierska@fleishmaneurope.com

Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) – to stowarzyszenie podejmujące szereg inicjatyw
o zasięgu paneuropejskim mających na celu promocję i rozwój nowoczesnych źródeł energii na obszarach wiejskich i niezurbanizowanych. Działania informacyjne, promocyjne oraz prospołeczne są ukierunkowane na przekazywanie wiedzy oraz informowanie o dostępności mechanizmów finansowania w ramach Unii Europejskiej. Inicjatywa FREE została zapoczątkowana w 2010 r. i jest finansowana przez SHV Energy, która dostarcza ludziom i prowadzonym przez nich biznesom zdecentralizowane oraz spersonalizowane rozwiązania i usługi energetyczne. W Polsce mecenasem projektu jest GASPOL SA.

Print Informacja z dnia 24-08-2017, opublikowana przez: Marcin Bryniarski była czytana 1951 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE