X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 52
Nowotarski rok 2016 - satysfakcje i niespełnienia

Nowy rok – czas podsumowań, bilansów, rozrachunków i oczywiście planów na przyszłość, zamierzeń, postanowień. Także refleksji, co można było lepiej, co się nie udało i dlaczego. O taki bilans satysfakcji i niespełnień poprosiliśmy nowotarskiego burmistrza Grzegorza Watychę.

SATYSFAKCJE:

Jubileuszowe obchody

- Największą satysfakcję mam z obchodów jubileuszu 670-lecia lokacji miasta, które przerosły najśmielsze wyobrażenia rysujące się przy konstruowaniu jubileuszowego programu. Uważam, że przez szereg rocznicowych wydarzeń – począwszy od czerwcowych obchodów 75-lecia Konfederacji Tatrzańskiej – hucznie świętowaliśmy jubileusz. Udało się pozyskać sponsorów i były to imprezy z rozmachem.

Przenosiny jarmarku

- Uruchomienie Nowej Targowicy – mimo perypetii, jakie wprowadziła konkurencja drugiego placu – to wydarzenie naprawdę historyczne. Rynek pokazał, że dobry produkt się obroni.

Kawiarenki na rynku

- Mimo wielkich dywagacji chyba się obroniły, a dzierżawcy obiektów starają się wychodzić naprzeciw potrzebom klientów. Od miasta oczekują organizowania imprez i wydarzeń a rynku, a sami włączają się w nie okolicznościową ofertą, wystrojem. Koszt inwestycji zwróci się po 6 latach i uważam, że to dobra stopa zwrotu. Dzięki tym obiektom udało się rozwiązać problem braku ogólnodostępnych toalet w rynku. Zastanawiamy się jeszcze, czy toalety nie powinny być tam bezpłatne - jak w parku - bo na razie przychodzący z zewnętrz płaci 2 zł, a wchodzący od środka – nie płaci.

Przebudowane drogi lokalne

- Dzięki pozyskaniu prawie 2-milionowej dotacji z rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej, udało się przebudować ul. Sikorskiego, wyposażając ją w oświetlenie ledowe. Oświetlenie zyskała też ścieżka rowerowa, co z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Przebudowaną ulicę Jana Pawła II w pełnej krasie zobaczymy na wiosnę. Do tego dochodzi rozbudowa sieci gazowej, bo wszędzie tam, gdzie wykonujemy remonty dróg – czy w Jana Pawła II, czy w Konfederacji Tatrzańskiej - staramy się dociągnąć gazową sieć. Do tego dochodzą remonty odcinków ulic Mickiewicza, Witosa, końcówki Nadmłynówki. To ostatnie zadanie było wykonane z oszczędności na odśnieżaniu. Dobudowę oświetlenia i drobne inwestycje wykonywaliśmy na Grelu i Buflaku, żeby wszędzie mieszkało się lepiej.

Dokumentacje pod przyszłe inwestycje

- W 2016 roku powstało szereg dokumentacji do wniosków o pieniądze unijne, m.in. dla obiektu dworca PKP, dla kolejnych odcinków ścieżek rowerowych.

Z Budżetu Obywatelskiego

- Środki z Budżetu Obywatelskiego pozwoliły m.in. wykonać nawierzchnię boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 5 i przeprowadzić remont sali gimnastycznej w „trójce” na Kowańcu. Do tego dochodzi szereg drobnych inwestycji.

Pod hotel przy stadionie

- Została przygotowana i jest już podjęta uchwała o oddaniu w użytkowanie wieczyste terenu przy stadionie im. Piłsudskiego pod budowę hotelu. Taka oferta wyszła ze strony miasta z myślą o określonym przeznaczeniu tego gruntu: pod budowę hotelu służącego również grupom sportowym.

Odbudować rangę hokeja

- Powinien cieszyć powrót Nowego Targu do prestiżowych imprez. Organizowane u nas Puchar Polski i Superpuchar świadczą o docenieniu naszej aktywności na rzecz odbudowania tradycji hokeja, bo na razie w kadrze Polski jest tylko jeden zawodnik z Podhala. Duże wsparcie, jakie otrzymał Klub od miasta w 2016 r., mam nadzieję, że przyniesie efekty w przyszłości.

Otwarcie na Gorce

- Podejmujemy próbę wskrzeszenia schroniska na Łapsowej Polanie. Nie jest ono co prawda duże, ale temu wskrzeszeniu powinna służyć budowa wieży widokowej. W tym rejonie będą też przebiegać trasy rowerowe. Teraz oczekujemy na oferty od zainteresowanych dzierżawą obiektu.

Św. Nepomucen – jak nowy

- Pozyskana dotacja pozwoliła odrestaurować kapliczkę św. Jana Nepomucena przy moście na Czarnym Dunajcu w ciągu ul. Kościuszki. Nie udało się na razie zdobyć pieniędzy na renowację kapliczki św. Jana Kantego w rynku, ale zawalczymy o nie przy następnym rozdaniu.

LISTA NIESPEŁNIEŃ

Obwodnica północno-wschodnia

- Procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę zakłóciło postępowanie odwoławcze. Teraz dokumenty krążą pomiędzy starostwem a Urzędem Wojewódzkim.

Kolumbarium

- Z powodu braku oferentów nie zdołaliśmy rozpocząć budowy kolumbarium na starym cmentarzu. Ale za to schody na cmentarz od głównej bramy są już Łądne i wygodne.

Blok komunalny

- Pierwszym krokiem miasta w tym kierunku było przeniesienie działki pod budowę do ZGM-u. Teraz spółka musi się starać o środki na budowę, np. z programu Mieszkanie +.

Niska emisja

- To męczący wszystkich problem i zrozumiałe są oczekiwania szybkich efektów, ale – realnie – można się ich spodziewać za kilka lat.

Brak miejsc parkingowych

- Duża ilość samochodów powoduje, że wciąż jest ich za mało i to stała bolączka, choć budy z naszej części zniknęły i udostępniliśmy na parking wyasfaltowany kwadrat starej targowicy, z wjazdem od strony Spółdzielni Turbacz. Szybszą rotację wymusza też Strefa Płatnego Parkowania.

Szczegółowiej o miejskich inwestycjach roku 2016 – na planszach prezentacji:

Inwestcyje, modernizacje, remonty

Fot. Anna Szopińska

 

Print Informacja z dnia 02-01-2017, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2248 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE