X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 346
IV Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych
IV Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych
Fot. Anna Szopińska

Zaczęło się dźwiękami wojskowych marszów i defiladą drużyn w kolumnie marszowej. Na miejsce IV Wojewódzkiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych wybrana została stolica Podhala. W tym wyjątkowo widowiskowym popisie wyszkolenia na płycie rynku wzięły udział reprezentacje sześciu szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski. A pogoda dopisała rewelacyjnie.

Wciągnięcia flagi na maszt dokonał poczet Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta w Nowym Targu, które były gospodarzem uroczystości współorganizowanej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie, Starostę Nowotarskiego i Burmistrza Nowego Targu.

Prócz krzewienia wartości patriotycznych i obywatelskich, takie przeglądy popularyzują edukację wojskową w klasach mundurowych, służą integracji młodzieży i prezentacji poziomu wyszkolenia. Drużyny rywalizują w zakresie musztry indywidualnej i zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych RP, połączonej z polską piosenką marszową. Musztra jest symbolem wojska, a mundur - symbolem narodowym.

Takie przeglądy, z udziałem reprezentacji szkół prowadzących klasy mundurowe - organizowane są w Małopolsce od roku 2013. W 27 szkołach ponadgimnazjalnych naszego województwa istnieje 114 mundurowych klas. Przygotowują one młodych ludzi do służby jako przyszłych żołnierzy, policjantów i strażaków. Zajęcia w tych szkołach prowadzi profesjonalna kadra dydaktyczna, wspomagana przez oficerów Wojska Polskiego, policji i straży pożarnej, rozwijając u młodzieży poczucie patriotyzmu, szacunek do munduru i symboli narodowych. Kadeci - obecni i pomocni przy różnego rodzaju uroczystościach, akcjach, wydarzeniach społecznych - wpisali się już trwale w życie miejscowości, gdzie funkcjonują szkoły z klasami mundurowymi.

Dowódcą przeglądu był podpułkownik rezerwy Straży Granicznej Wiesław Patlewicz, nauczyciel przysposobienia wojskowego i instruktor strzelectwa sportowego, który składał meldunek szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie podpułkownikowi Zbigniewowi Pustułce.

Sam konkursu składał się z dwóch części: konkurencji z zakresu regulaminu musztry Sił Zbrojnych Wojska Polskiego, gdzie każda szkoła losowała zestaw 10 zadań do wykonania i z programu dowolnego, czyli musztry paradnej połączonej ze śpiewem piosenki marszowej, przy czym program dowolny i piosenka marszowa były punktowane oddzielnie.

Na płycie rynku, prócz przedstawicieli Małopolskiego Kuratorium Oświaty i jego nowotarskiej Delegatury, reprezentacji władz powiatu i miasta, całej dyrekcji Szkół im. prof. Venuleta - znaleźli się przedstawiciele samorządów, wojska, policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i wojskowych komend uzupełnień z dwóch powiatów. Miał swoją reprezentację – na czele z wicestarostą Jerzym Zacharko - i powiat tatrzański, który w czerwcu będzie gospodarzem ogólnopolskiego przeglądu. Gościem z Warszawy, z Ministerstwa Obrony Narodowej, był oficer Sztabu Generalnego ds. Proobronnych - płk Wiesław Budny.

Nowotarska jednostka WKU przygotowała stoisko informacyjno – promocyjne, na którym młodzież mogła poznać warunki i możliwości przyjęcia do służby przygotowawczej, do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, do służby zawodowej i do służby kandydackiej.
Z kolei Jednostka Wojskowa z Krakowa swoje stanowisko poświęciła specyfice służby wojskowej w Siłach Powietrznych. Wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć wyposażenie i porozmawiać z żołnierzami tego rodzaju wojsk.

Każdy mógł posilić się smakowitą grochówką z kuchni polowej, podgrzewanej drewnem.

Szyku dodał uroczystości występ koncert Garnizonowej Orkiestry Wojskowej z Krakowa. Dzięki niej zabrzmiały nuty m.in. tzw. Marsza Kozietulskiego i „Pierwszej Brygady”. Ten występ umilał uczestnikom i obserwatorom czekanie na wyniki. Na wręczanie nagród ufundowanych przez organizatorów dotarła Barbara Nowak - nowa pani Kurator Oświaty i Wychowania w Małopolsce.

Komisja sędziowska, złożona z przedstawicieli wojskowości i oświaty, I miejsce przyznała - Zespołowi Szkół nr 2 w Nowym Sączu, reprezentowanemu przez aż rwącą oczy drużynę w mundurach „podhalańczyków”. II miejsce zdobyło XVI Liceum Ogólnoształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie, a III przypadło gospodarzom - Prywatnemu Liceum Ogólnokształcącemu dla Młodzieży w Nowym Targu. Na kolejnych miejscach uplasowały się: XXV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku i Zespół Szkół Huty im. T. Sendzimira w Krakowie. Do ogólnopolskiego przeglądu nominowali są nowosądeczanie, jako zdobywcy I miejsca.

A Nowy Targ, już zasmakowawszy takiej uroczystości i mając rynek wsławiony przysięgą „podhalańczyków” - odtąd już będzie tęsknił za musztrą paradną.

Galeria zdjęć: Musztra paradna na rynku

Tekst i Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 22-04-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1896 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE