RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 78
Nasze miejsca - jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?

Uczniowie II LO podsumowali projekt edukacyjny "Nasze miejsca - jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?". Przedsięwzięcie, któremu patronowało Podhale24 pozwoliło na krytyczne przyjrzenie się otoczeniu szkoły w trakcie 13 spacerów badawczych.

Uczestniczyło w nich 260 osób. Młodzież nie tylko wskazała problemy, ale i znalazła sposoby ich rozwiązania. Podsumowanie projektu odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej.

Wyniki badań oraz propozycję wspierające potencjał tej części zaprezentowali uczniowie klasy 2e Kamil Augustyn i Bartosz Czyż.

- Spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji, w którą chętnie angażowali się zaproszeni goście. A byli to: wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, Bogusław Waksmundzki członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego i przewodniczącego Rady Związku Euroregion „Tatry”, radni: Danuta Sokół, Jacenty Rajski, Andrzej Rajski, dyrektor SP nr 6 Witold Zapiórkowski, przedstawiciele komendy Powiatowej Policji: Renata Osowska, Dorota Garbacz i Mariusz Ciesielka, reprezentujący Spółdzielnię Mieszkaniową "Podhale" Kinga Domagała i Tomasz Kadziński, Tadeusz Czepiel - przedstawiciel Rady Rodziców II LO, Dominika Sieja i Damian Gołębiowski - właściciele sklepu spożywczego, członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 6 oraz mieszkańcy Os. Na Skarpie - wymienia Katarzyna Wyrobek, nauczyciel historii w II LO.

Animatorzy projektu, Kamil Augustyn i Bartosz Czyż zwrócili uwagę, na największą z zalet Osiedla Na Skarpie jaką jest położenie w spokojnej urokliwej okolicy. Następnie zabrali uczestników spotkania na "wirtualny spacer", który pozwolił przyjrzeć się problemom i zainicjować dyskusję nad sposobami ich rozwiązania.

Zwrócono uwagę na drogę dojazdową do osiedla, popadający w ruinę budynek dawnego basenu, znajdujący się vis a vis placyk, boisko przy potoku Czarny Dunajec, teren wokół bloku nr 6 i plac zabaw, budynek dawnego basenu.

- Wnioski ze spacerów badawczych były następujące: droga dojazdowa do osiedla jest wąska, istnieje problem z zaparkowanymi autami, zdecydowany brak dobrego placu zabaw, obecne urządzenia są w złym stanie, zaniedbane boisko nad rzeką (kretowiska, wysoka trawa, nierówny grunt), nieczystości po spacerach z czworonożnymi pupilami, szansa na zagospodarowanie placyku naprzeciwko budynku dawnego basenu, pewne części osiedla są nieoświetlone (ścieżka rowerowa, okolice bloków), budynek basenu stanowi zagrożenie i szpeci osiedle - wylicza opiekunka projektu.

Propozycje przedstawione przez uczniów to wyrównanie powierzchni boiska, założenie siatki pod powierzchnią boiska, zamontowanie dwóch ławek na trasie rowerowej w okolicach osiedla, kolejnych dwóch ławek obok placu zabaw, postawienie koszy na śmieci w okolicy ścieżki rowerowej, ustawienie zjeżdżalni na placu zabaw, wyrównanie gruntu pod huśtawkami i zasadzenie rabatki z żonkilami w ramach akcji „Pola nadziei” na placyku naprzeciwko basenu.

Dodatkowo zobowiązali się zorganizować konkurs na mini trasę tematyczną na skwerku naprzeciw basenu, przeprowadzić kampania ph. „dbaj o czystość – osiedle to też twój dom” oraz zgłosić kolejne pomysły do budżetu obywatelskiego.

- W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych instytucji i środowisk, dlatego możliwa była rzeczowa rozmowa upływająca w miłej atmosferze. Rozmawiano o zakupieniu przez powiat nowotarski nieruchomości sąsiadującej z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 na cele związane z działalnością statutową tej jednostki, co pozwoliłoby rozwiązać problem braku miejsc parkingowych przy szkole. Padały pytania o możliwość modernizacji placu zabaw i boiska nad rzeką, zakończone stwierdzeniem, że obok Szkoły Podstawowej nr 6 możliwe będzie umieszczenie urządzeń rekreacyjnych dla dzieci. Poruszono temat animacji czasu wolnego dzieci i młodzieży w okresie zimowym, gdyż ukształtowanie terenu sprzyja nauce jazdy na nartach. Przedmiotem rozmowy były także możliwości korzystania przez uczniów II LO z bieżni na odnowionym stadionie. Padały liczne pytania o nieruchomość, na której znajduje się budynek dawnego basenu w związku z jej złożonym statusem prawnym. Rozmawiano o budżecie obywatelskim i zmianie procedury głosowania nad projektami. Pojawił się także problem czystości na osiedlu. Animatorzy projektu podkreślili chęć udziału w akcjach pozwalających uporządkować najbliższą przestrzeń. Projekt pokazał, jak ważne jest dokładne spojrzenie na otoczenie, w którym mieszkamy, pracujemy i spędzamy wolny czas, rozwijanie potencjału tkwiącego w przestrzeni i w ludziach oraz współpraca różnych środowisk, która pozwala przezwyciężyć zaistniałe problemy - podsumowuje Katarzyna Wyrobek.

opr. s/ zdj. II LO w Nowym Targu

Print Informacja z dnia 30-03-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2974 razy
Źródło: podhale24.pl więcej z tej kategorii (podhale24.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE