X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 81
Spalanie odpadów - "ciężki grzech przeciwko środowisku i Bogu-Stwórcy"
Spalanie odpadów -
Fot. Anna Szopińska

Do skrzynek pocztowych mieszkańców miasta lada dzień zaczną trafiać ulotki poruszające sumienie – ale bynajmniej nie szatą graficzną, tylko swoją treścią. Ulotkowa akcja to element walki z trującymi wyziewami domowych palenisk.

Mimo, że co roku kilkadziesiąt budynków w centrum korzystało z miejskiej dofinansowanie wymiany systemów grzewczych – toksyczna niska emisja bynajmniej nie znikła. Nie znika też mimo ponawianych apelów i podawania numerów Straży Miejskiej, pod który do godz. 21 można zgłaszać przypadki dokuczliwego i smrodliwego zadymiania (18 26 11 266 lub końcówki –202 i -279). Późniejszym wieczorem i w nocy można o takich incydentach zawiadamiać policję.

Nie wyeliminował trującej czapy nad miastem także – choć duże nadzieje były z tym wiązane – nowy system odbioru odpadów komunalnych.

Jest źle i czujemy to wszyscy – zwłaszcza na terenie Starego Miasta, zwłaszcza w porze rozpalania pieców, w bezwietrzne dni i przy niskim ciśnieniu atmosferycznym. Co wrażliwsi i bardziej alergiczni ciężko odchorowują wyjście wtedy z domu i wdychanie toksycznej zawiesiny. Skutek to podrażnienia górnych dróg oddechowych, kaszel, wysypki.

Zgłoszenia o „zadymiaczach" i trucicielach są i wciąż napływają. Potwierdzał to komendant Straży Miejskiej, płk. Krzysztof Cypara podczas minionej sesji Rady.

- Kierujemy sprawy do Sądu Grodzkiego, miasto ponosi tego koszty, a przeważnie są one umarzane ze względu na „małą szkodliwość społeczną"... – mówił on jednak.

W praktyce oznacza to, że notoryczne szkodzenie na zdrowiu sobie i bliźnim, sprawcom toksycznej chmury uchodzi na sucho.

Zgłaszający tymczasem zawiadamiają o spalaniu opon, kości, wełny, resztek skór, szmat, plastików. Zmysł powonienia wyczuwa te charakterystyczne smrody, a rozum mówi: NIE! Nie u wszystkich jednak rozum i instynkt samozachowawczy dochodzą do głosu.

W paleniskach – mimo, że odpady komunalne można oddawać w dowolnej ilości - nadal lądują trujące materiały.

Dlaczego? Bo zawszeć to „dodatkowe kalorie" w palenisku i „oszczędność na węglu". Inni natomiast chcą ukryć ślady prowadzenia jakiejś działalności gospodarczej „na czarno" lub są przekonani, że akurat to „dobrze się pali"...

(Anna Szopińska)

Nie spalaj odpadów - ulotka 2014

Teraz ulotki adresowane do wszystkich właścicieli domowych palenisk będą pouczać słowami Jana Pawła II:

...Trzeba uświadomić sobie, że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienie, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem – Stwórcą. W rodzinie i w szkole nie może zabraknąć wychowania do szacunku dla życia, dla dobra i piękna. Wszyscy ludzie dobrej woli powinni współdziałać w tym wielkim dziele...

Poniżej papieskiego cytatu przejrzysta i wymowna grafika obrazuje, jakie trucizny i alergeny (dioksyny, kadm, dwutlenek siarki) wytwarzają się podczas spalania poszczególnych rodzajów odpadów i czym skutkuje dla naszego zdrowia wdychanie toksycznej zawiesiny. Efektem mogą być choroby nowotworowe, zmiany w kościach i w DNA, bolesne wysypki alergiczne, podrażnienia dróg oddechowych itd. Wszystko to może nas jeszcze zrosić „kwaśnym deszczem"... Makabryczna lista powinna przemówić do nie tylko do sumień, ale i do wyobraźni.

Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 10-01-2014, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2336 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE