X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 182
Małopolska zostanie zasypana plastikowymi butelkami

W Polsce powtórnie przetwarza się zaledwie 27 proc. plastikowych opakowań. Mimo to wielkie opory budzą propozycje wprowadzenia zakazu ich stosowania.

Amerykańskie Concord wprowadziło zakaz sprzedaży wody w plastikowych butelkach. To pierwszy taki przypadek w USA. Mimo że w naszym kraju produkuje się ponad 4,5 mld butelek rocznie, władze małopolskich miast sceptycznie podchodzą do pomysłu.

W Krakowie rocznie do ponownego przetworzenia trafia około 2 tys. ton plastikowych opakowań Fot. Marcin Oliva Soto

 

- Jestem przeciwnikiem wprowadzania takich zakazów. Zdecydowanie lepiej edukować ludzi i uświadamiać, jak ważna jest segregacja śmieci oraz recykling - twierdzi Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu.

Plastikowy precedens

Zakaz wprowadzony w USA obejmuje sprzedaż wody niegazowanej w butelkach o pojemności jednego litra i mniejszej. Za jego nieprzestrzeganie grozi mandat. Jak donosi portal Huffington Post powodem wprowadzenia nowych przepisów jest próba zmniejszenia ilości plastikowych śmieci.

W Polsce, w czasie dyskusji o nowych opłatach za wywóz śmieci, amerykański pomysł wywołał spore kontrowersje.

- Nawoływanie do wprowadzenia takich rozwiązań jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nie możemy cofać się do epoki kamienia łupanego w przemyśle spożywczym. Może od razu zakazać wszystkich plastikowych opakowań. Wtedy po wodę i mleko będziemy chodzić z metalowym wiadrem - irytuje się Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Jednocześnie zaznacza, że problem nie leży w materiale, z jakiego wykonana jest butelka, ale w ludziach, którzy opornie podchodzą do segregacji śmieci.

- W Belgii, Niemczech, czy Holandii, gdzie recykling dotyczy ponad 90 procent śmieci, nikt nie myśli o tak absurdalnych przepisach - zauważa Robert Szyman.

Słaba segregacja

W Polsce do produkcji opakowań PET zużywa się niemal 150 tys. ton surowca rocznie. Ile z tego ponownie się przetwarza? Odzyskiwanie tworzyw sztucznych w naszym kraju stanowi zaledwie 27 procent , co stawia nas na 20. miejscu w Unii Europejskiej.

W Krakowie ze wszystkich form selektywnej zbiórki odpadów udaje się odzyskać rocznie 2 tys. ton opakowań plastikowych (butelki PET stanowiły około 80 procent).

- Należałoby najpierw sprawdzić czy wprowadzenie ewentualnego zakazu jest zgodne z polskim i europejskim prawem. Nie sądzę jednak, żeby takie rozwiązania trzeba było stosować w naszym mieście - twierdzi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Wątpliwości w kwestii amerykańskich przepisów ma także wiceprezydent Nowego Sącza. - Taki zakaz mógłby rozdrażnić ludzi i zniechęcić ich do segregacji śmieci - zauważa Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent Nowego Sącza.

Prosty sposób: kaucja

Wyrzucając plastikowe opakowania zapominamy często, że są one cennym surowcem.

Na przykład po przetworzeniu 35 butelek PET można z nich wyprodukować jedną polarową bluzę. Sposobem na promowanie recyklingu plastiku zdaniem organizatorów akcji "Czyste Tatry" mogłaby być kaucja za opakowania z tworzyw sztucznych.

- Niemal połowę zebranych śmieci z tatrzańskich szlaków stanowiły plastikowe butelki - twierdzi Albin Marciniak, organizator akcji "Czyste Tatry". Sugeruje, że gdyby wprowadzić odpowiednio wysoką kaucję ludzie na pewno zastanowiliby się dwa razy nim wyrzuciliby pieniądze do śmietnika. W ten sposób sprawę rozwiązano m.in. w Niemczech. Kaucja za butelkę plastikową wynosi tam około 25 eurocentów.

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Print Informacja z dnia 10-01-2013, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2460 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE