X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 94
Podhale ma budżety na 2013. Oba miasta na lekkim minusie

W dwóch największych podhalańskich miastach trwa właśnie gorączkowe liczenie pieniędzy. W Zakopanem i Nowym Targu jeszcze przed sylwestrem radni będą głosować nad przyszłorocznym budżetem. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ich decyzje wpłyną na życie mieszkańców.

Spytaliśmy urzędników, ile pieniędzy przeznaczą na budowę dróg, ile na oświatę, a także o ile w ciągu najbliższych 12 miesięcy zmniejszy się zadłużenie obu samorządów.

Przyszłoroczny budżet Nowego Targu zaplanowano na kwotę 119 mln złotych (w 2012 r było 121 mln zł). Tyle miasto zamierza wydać. Dochody będą sporo mniejsze i według planów wyniosą 101 mln zł (105 mln zł w 2012 r.). - By zrównoważyć obie kwoty, podobnie jak w tym roku będziemy musieli zaciągnąć kredyt - mówi Łukasz Dłubacz, skarbnik nowotarskiego magistratu. - Pożyczka wyniesie około 18 milionów złotych i trochę podniesie ogólną sumę zobowiązań, jakie ma nasze miasto.

Jak tłumaczy skarbnik, pożyczka jest jednak konieczna, bo miasto po raz kolejny będzie mocno inwestować. - Zgadza się. Przyszłoroczny budżet, o ile zostanie przez radnych przyjęty (dyskusja na ten temat odbędzie się 28 grudnia) będzie bardzo proinwestycyjny - potwierdza Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu. - Wybudujemy Strefę Aktywności Gospodarczej oraz nową sieć wodno-kanalizacyjną.

Wyremontujemy halę sportową "Gorce" oraz miejski stadion. Wreszcie otwarty będzie miejski basen i rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. To wszystko kosztuje. Nie jest jednak tak, że robimy te inwestycje tylko z własnych pieniędzy. Na większość dostaliśmy dofinansowanie.

Jak dodaje burmistrz, już w przyszłym roku w miejskiej kasie będą jednak czynione oszczędności. - Głównie na wydatkach bieżących - mówi Fryźlewicz. - Gdzie indziej ciężko będzie coś obciąć. Na pewno mogę obiecać, że nie pozwolę nikomu tknąć pieniędzy na oświatę.

Zakopane nie zamierza podejmować w przyszłym roku ryzykownych kroków. Budżet będzie niemal na tym samym poziomie co w obecnym roku. Planowane wydatki mają wynieść 102,5 mln zł (107 mln zł w 2012 r.), a dochody - 101 mln zł (96,9 mln zł w 2012 r.). - W tym roku deficyt wyniesie ok. 1,4 mln zł. Będzie to więc normalny, zrównoważony budżet - zapowiada burmistrz Janusz Majcher.

Jeżeli chodzi o inwestycje, to miasto w 2013 roku będzie przede wszystkim kontynuowało zadania już rozpoczęte - głównie rewitalizację parku miejskiego i placu Niepodległości. - Z nowych inwestycji chcielibyśmy rozpocząć budowę sali sportowej przy szkole na Chramcówkach, co zajmie kolejne 2-3 lata - dodaje Majcher.

Miasto w przyszłym roku zamierza ograniczyć przede wszystkim wydatki na administrację - o ok. pół miliona złotych. - Spadną także wydatki na pomoc społeczną, ale związane jest to ze znacznie mniejszymi subwencjami z budżetu państwa - wyjaśnia burmistrz.

Za to lekko zwiększone zostaną wydatki na kulturę i sport. - Absolutnie postanowiliśmy, że tych działów nie będziemy obcinać, a wręcz odwrotnie. Chcemy je jeszcze mocniej dotować - zaznacza burmistrz.

By zrównoważyć różnicę między wydatkami a dochodami, Zakopane zaplanowało na przyszły rok sprzedaż swoich nieruchomości - m.in. domu wypoczynkowego Bristol przy ul. Broniewskiego.

(T. Mateusiak, Ł.Bobek)

Print Informacja z dnia 24-12-2012, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2204 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE