X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83
Góralu, nie bądź łachem

Prezes Związku Podhalan zbojkotował sobotnią uroczystość odsłonięcia w Nowym Targu pomnika Władysława Orkana - młodopolskiego poety, piewcy Podhala. Twierdzi, że tak nakazał mu góralski honor. A naprawdę ma w tym interes polityczny

Postawę Macieja Motora Greloka - szefującego Związkowi Podhalan - wsparli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Poseł PiS Adam Kwiatkowski protestował niedawno z mównicy sejmowej przeciwko decyzji samorządu Nowego Targu o przeniesieniu z rynku pomnika Władysława Orkana, pod którym kwiaty składał Lech Kaczyński.

Pod pomnikiem pojawili się m.in. góralscy kapelani, zespoły regionalne i byli prezesi Związku Podhalan Fot. Marek Podmokły

 

- Rada Miasta Nowy Targ bez żadnych konsultacji zdecydowała o przeniesieniu pomnika Władysława Orkana z rynku na plac Słowackiego. Stało się lak, mimo że znajdował się on przed ratuszem ponad 60 lat i w tym czasie wrósł w historię miasta. M.in. to pod nim składał kwiaty śp. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w trakcie swojej wizyty w Nowym Targu w listopadzie 2009 r. TaMe działania władz miasta wywołały liczne protesty - mówił parlamentarzysta.

Wystąpienie posła odbiło się szerokim echem na Podhalu, wielu wprawiło w zdumienie. Oburzyło większość nowotarskich radnych, którzy podpisali się pod listem protestacyjnym do przewodniczącego rady miasta przeciwko wystąpieniu posła: „W związku z oświadczeniem Posła RP Adama Kwiatkowskiego wygłoszonym podczas 14. posiedzenia Sejmu zwracamy się do Pana Przewodniczącego z prośbą o zdecydowaną reakcję na to wystąpienie. Zawiera ono szereg tak bardzo nieprawdziwych sformułowań godzących w suwerenne prawo Rady Miasta do wykonywania swoich ustawowych uprawnień (...)".

Poseł PiS Adam Kwiatkowski tłumaczy, że choć jest z Warszawy, to postanowił zainterweniować w sprawie dotyczącej Nowego Targu, bo poprosiły go o to władze Związku Podhalan.

Pomysł powrotu pomnika najego przedwojenne miejsce pojawił się przy okazji rewitalizacji nowotarskiego rynku, która właśnie dobiega końca. Podczas okupacji nowotarżanie ukryli pomnik przed Niemcami. Po wojnie nie mógł wrócić na dawny cokół, bo stanął tam pomnik czerwonoarmistów. Oryginał pomnika postawiono ostatecznie w Niedźwiedziu - rodzinnej wsi poety - ajego kopię na nowotarskim rynku. Orkan wrócił więc w sobotę na swoje historyczne miejsce z 1934 r.

Mimo to Maciej Motor Grelok - prezes Związku Podhalan - i członkowie zarządu organizacji zbojkotowali teraz uroczystość wNowym Targu, wydając oświadczenie: „Nasz udział byłby postępowaniem niegodnym Honoru Górala".

Nie wszyscy przejęli się tymi słowami. Pod odsłoniętym pomnikiem pojawili się m.in. góralscy kapelani, zespoły regionalne i byli prezesi Związku Podhalan, a także obecna szefowa rady naukowej Związku - znakomita etnograf Stanisława Trebunia-Staszel, która przy

pomniała, że i przed wojną spierano się o lokalizację pomnika. - Mimo różnych wizji, gdy doszło do odsłonięcia tu pomnika Władysława Orkana, wszyscy zgromadzili się wokół Dumaca z Gorcówjako jedna wielka rodzina - przypomniała.

A członkowie zespołu Młode Podhale odczytali „Wskazania dla synów Podhala" wygłoszone przez Orkana w Czarnym Dunajcu w 1922 r. Wśród nich: „Nie bądź łachem partii".

Pewnie dlatego prezes Maciej Motor Grelok zbojkotował uroczystość odsłonięcia pomnika. Wielu Podhalan mogłoby pomyśleć, że dzisiaj to do niego Władysław Orkan skierowałby swe wskazania Przykro byłoby słuchać słów poety, gdy zaprzedało się swoją organi-zację jednej z partii i zamiast dbać o rozwój regionalizmu, wypatruje się własnego interesu politycznego.

(Bartłomiej Kuraś)

Print Informacja z dnia 13-11-2012, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2405 razy
Źródło: Gazeta.pl więcej z tej kategorii (Gazeta.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE