RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 87
Ostatnia taka księżna
Ostatnia taka księżna
Fot. Marcin Jagła

POŻEGNANIE. W Żywcu zmarła Maria Krystyna Habsburg. - Choć może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale skończyła się ważna epoka - mówi Dorota Firlej, historyk z Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Wczoraj rano arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg źle się poczuła w swoim mieszkaniu w żywieckim Nowym Zamku. Jej osobisty lekarz oraz opiekunki wezwali pogotowie ratunkowe. O godz. 7.35 arcyksiężna zmarła. W grudniu skończyłaby 89 lat.

Lubiła, kiedy do niej mówiono "babcia Krysieńka". Naprawdę nazywała się Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska, księżniczka von Altenburg. Urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu. Była córką Szwedki Alicji Ancarcrona i księcia Karola Olbrachta Habsburga, ostatnich właścicieli browaru, zamku i wielu innych posiadłości na Żywiecczyźnie.

Księżniczka Maria Krystyna spędziła dzieciństwo w Żywcu. Po II wojnie światowej razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do opuszczenia kraju. Odebrano też Habsburgom wszystkie dobra w Polsce. Gdyby nie choroba płuc, wstąpiłaby do Kongregacji Sióstr Misjonarek Lekarek w Irlandii. Na kurację wyjechała do Davos w Szwajcarii i tam w 1960 r. zamieszkała. Nie przyjęła ani szwedzkiego, ani szwajcarskiego obywatelstwa. Była bezpaństwowcem. Zawsze czuła się Polką, choć polskie obywatelstwo i paszport polski zwrócono jej dopiero w 1993 r.

Ważny powrót do ojczyzny

Od razu wróciła do kraju na stałe. Zamieszkała w wydzielonym dla niej przez władze Żywca mieszkaniu w Nowym Zamku (dawnej własności rodziny) urządzonym w dawnej kręgielni.

Ze względu na pochodzenie z morganatycznego związku (małżeństwo członka rodu arystokratycznego z osobą niższego stanu) nie miała prawa do dziedziczenia tronów Habsburgów. Honory? W grudniu ubiegłego roku księżna Maria Krystyna Habsburg została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jaka była? Przyjacielskie relacje z Marią Krystynę Habsburg miał jej osobisty lekarz, Krzysztof Błecha. Opiekował się nią przez ostatnich 15 lat.

- Dla tego jest to trudny moment dla mnie i całej mojej rodziny - zaznacza Błecha. Lekarz mówi, że księżna była bardzo wesoła, radosna i tryskała humorem. - Była też kobietą z wielką klasą - dodaje. - Była miła oraz sympatyczna, moje dzieci traktowała jak swoje wnuki. Bardzo lubiła spotykać się także z młodzieżą, z którą doskonale się porozumiewała.

Sporo czasu z Marią Krystyną Habsburg spędził także burmistrz Żywca, Antoni Szlagor. - Opiekowałem się nią nie tylko jako burmistrz miasta ze swoimi współpracownikami, ale zapraszałem ją też do swojego prywatnego domu w święta czy imieniny. Zawsze była mile widziana przez całą moją rodzinę - podkreśla Szlagor. I dodaje, że gdy wszedł dzisiaj do jej mieszkania, to panie opiekujące się księżną stwierdziły, że odeszła "nasza mateczka".

Żywiecczyzna w żałobie

Uroczystości związane z ostatnim pożegnaniem księżnej odbędą się w przyszły czwartek (11 października).

Od godz. 8.00 do 14.30 w sali Lustrzanej Pałacu Habsburgów wystawiona będzie na widok publiczny trumna z ciałem księżnej. Dostępna ma być tam również Księga kondolencyjna, do której każdy będzie mógł się wpisywać. Po 14.30 kondukt pogrzebowy przejdzie obok Starego i Nowego Zamku, a następnie uda się do konkatedry żywieckiej, gdzie o 15.00 rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Księżna pochowana zostanie w krypcie kaplicy rodziny Habsburgów w konkatedrze.

- Księżna pochowana zostanie w krypcie, którą wybudowała jej rodzina. Spoczywają w niej już jej dziadek, babcia oraz brat - mówi ks. Władysław Fidelus, proboszcz konkatedry żywieckiej.

Łukasz Gardas

Print Informacja z dnia 09-10-2012, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 3036 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE