X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 66
„Plurimos annos, Plurimos! …”
„Plurimos annos, Plurimos! …”
Fot. Piotr Rayski-Pawlik

20 maja 2012r. Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski kończy 85 lat. Urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie, w rodzinie Leopolda i Zofii z domu Pec. Ojciec był prawnikiem i kupcem. Był najmłodszym z trojga rodzeństwa. W Krakowie ukończył Szkołę Ćwiczeń przy ulicy Straszewskiego, a następnie III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego. W latach okupacji był uczniem Szkoły Handlowej uczęszczając również na tajne komplety. Aby uniknąć wywózki na przymusowe roboty do Niemiec, w latach 1943 – 1945 pracował jako robotnik w Generalnej Dyrekcji Monopoli.

Realizując swoje powołanie kapłańskie we wrześniu 1945 r. został klerykiem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a jednocześnie studiował teologię na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył w 1950 r. uzyskując stopień magistra teologii. Również w tym samym roku, 2 kwietnia 1950 r., z rąk księdza kardynała Adama Stefana Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską neoprezbitera księdza Macharskiego była parafia św. Judy Tadeusza w Kozach k. Bielska – Białej, w której pracował jako wikariusz do 1956 r. Skierowany przez księdza kardynała Sapiehę, wyjechał w 1956 r. na studia do Fryburga w Szwajcarii, gdzie obronił pracę doktorską z teologii pastoralnej. Jego praca doktorska dotyczyła „Duszpasterstwa we współczesnym Kościele”. Po zakończeniu studiów doktoranckich wrócił do Krakowa i rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym, najpierw jako ojciec duchowny, profesor i od 1970 r. – Rektor WSD.

Po wyborze Metropolity Krakowskiego, kardynała Karola Wojtyły na papieża, 16 października 1978 r., mianuje on 29 grudnia 1978 r. Rektora Franciszka Macharskiego arcybiskupem Metropolitą Krakowskim, wyświęcając go osobiście na biskupa 6 stycznia 1979 r. w Bazylice Św. Piotra. Pół roku później – 30 czerwca 1979 r. zostaje kardynałem otrzymując kościół tytularny – Bazylikę Św. Jana przy Bramie Łacińskiej w Rzymie. Jako swoje hasło biskupie wybiera: „Jesu In Te confido” (Jezu Ufam Tobie). Jako Kardynał Metropolita Krakowski przygotowuje diecezję na wizytę Ojca Św. Jana Pawła II podczas niezapomnianej I pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r., tak jak i wszystkie kolejne odwiedziny Ojca Św. Jana Pawła II. Często przyjeżdża na Podhale czując się bardzo związany z naszym regionem, a zakopiańska „Księżówka” jest ulubionym miejscem spędzania urlopu i wolnych chwil.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż dziadek Kardynała, również Franciszek, w 1904 r. przeznaczył sporą kwotę na odnowienie zabytkowego kościoła św. Anny w Nowym Targu. Bierze udział w wielu uroczystościach i ważnych wydarzeniach w naszym regionie. Wspiera ważne sprawy i inicjatywy – wtajemniczeni wiedzą, że jego głos był tym decydującym wsparciem na szczeblu rządowym podczas starań o utworzenie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Był i jest z nami również w trudnych i dramatycznych chwilach, żeby wspomnieć tylko czasy Solidarności i Stanu Wojennego. Upominał się o aresztowanych i prześladowanych pomagając im samym i ich rodzinom.

Swoją pracą, mądrością i bezpośrednim sposobem bycia wypracował sobie ogromny autorytet również u tych, którzy byli po drugiej stronie „barykady” politycznej czy ideowej.

Gdy w 2005 r. przechodził na emeryturę przekazując rządy w Archidiecezji Krakowskiej swojemu następcy Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, „Gazeta Wyborcza” ogłosiła wyniki rankingu zaufania dla osób publicznych, w której Kardynał Macharski okazał się być na pierwszym miejscu ciesząc się zaufaniem 88 % respondentów. Przez 27 lat posługi Metropolity Krakowskiego działał jak to sam określił „nie w cieniu, ale w blasku swojego Wielkiego Poprzednika Jana Pawła II.” Trudno byłoby wymienić wszystkie zasługi Kardynała Franciszka Macharskiego jak i honory i wyróżnienia, które otrzymał. Jednym z nich było Honorowe Obywatelstwo Miasta Nowego Targu, które wręczono Kardynałowi Macharskiemu na nowotarskim Rynku podczas Światowego Zjazdu Górali 14 sierpnia 2000 r. „w uznaniu szczególnych zasług dla kultury chrześcijańskiej, Narodu Polskiego, a także dla wspierania i rozwoju samorządów Podhala, Spisza, Orawy i Pienin.” Odbierając statuetkę św. Katarzyny – Patronki Miasta i okolicznościowy dyplom, nowy Honorowy Obywatel powiedział m.in. „przez Waszą decyzję uroczyście wyrażoną, Miasto – i ci, którzy je stanowią - przyjmuje mnie (nie na chwilę tylko) za swojego domownika! Za domownika tej wielkiej wspólnoty, która się do Nowego Targu przyznaje jako do swojego Miasta: od wieków i dziś także. Miasto – stolica górali, Podhale zwrócone ku swoim halom, nad nimi Tatry z Giewontem, od stu lat niosącym krzyż Chrystusa.

A więc swój i domownik, także dlatego, że będąc dla Was biskupem, razem z Wami jestem, po prostu, chrześcijaninem.

Toście uznali – Rodzeństwo Moje – nie pytając zdania i pozwolenia, ale samorządnie.

Podhale ma swoją mowę, gwarę góralską. Ona Was wyróżnia i jakoś wyodrębnia, a Wy ją pielęgnujecie. Trudna i piękna. Ja nie próbuję nigdy nią mówić, z szacunku dla Was.

Razem z Wami znam nie tyle Słowa, ale to, co one wyrażają: te słowa – klucze: wolność – „śleboda” i rodzina. I to słowo najdroższe: Pan Bóg! On jest korzeniem jak fundament ze skały. Jest dla tego, co najważniejsze, jak korzeń, jak ziemia urodzajna zarazem.

Od Boga jak wolność – nie z nadania od ludzi – wolność i rodzina, naraz dar i zadanie, i zmaganie.

Nie ma wspanialszego miejsca, żeby wolnością żyć, jak rodzina, pierwsza nauczycielka wolności i wiary w Boga. O niej, o rodzinie – matce i wychowawczyni na wzór Gaździny Ludźmierskiej, Maryi Najświętszej, mówił Jan Paweł, gdy po raz pierwszy przyjechał w naszym mieście odprawić Mszę Świętą dla Podhala i potem, pod Krokwią i Ludźmierz odwiedzając. Jego, Ojca Świętego słowa przypomnę całemu Podhalu, słowa o odpowiedzialności za wolność i rodzinę. Boście, jak Polska samorządni.

Jan Paweł II, na cztery lata przed wyborem na Urząd Papieża napisał: „Promień światła niechaj pada w serca! Niech prześwietla mroki pokoleń. Strumień Mocy niech przenika słabości. Nie możemy godzić się na słabość.”

 

Słowa te są najlepszym świadectwem uczuć i związków Kardynała Macharskiego z naszym regionem. Dlatego gratulując dostojnemu Jubilatowi z całego serca 85. urodzin, dziękujemy za wszelkie dobro, które otrzymaliśmy od i za pośrednictwem Jubilata i życzymy Plurimos annos, Plurimos…”

Lw- MSF

Print Informacja z dnia 20-05-2012, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2449 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE