X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 67
Historia Bursy Gimnazjalnej - na Posiadach Związku Podhalan
Historia Bursy Gimnazjalnej - na Posiadach Związku Podhalan
Fot. Zbiory PTH o/Nowy Targ

Na zaproszenie Wojciecha Gronia, Prezesa Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan w comiesięcznych Posiadach Góralskich w Izbie Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera, uczestniczyli Danuta Hajnos, Prezes Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. dra. Jana Bednarskiego oraz Robert Kowalski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wizyta przedstawicieli obu nowotarskich stowarzyszeń nie była przypadkowa. Otóż, w roku 2012 obchodzony jest jubileusz 100-lecia powstania gmachu Bursy Gimnazjalnej, w którym siedzibę mają obie wspomniane instytucie kultury.

Po powitaniu  i przedstawieniu gości przez Prezesa Związku Podhalan, głos zabrała Pani Prezes Danuta Hajnos, która zapoznała uczestników posiadów z bieżącą działalnością TBG. Z kolei Robert Kowalski wygłosił, połączony z prezentacją multimedialną wykład nt. historii Bursy Gimnazjalnej. Przybliżył również sylwetki dra Jana Bednarskiego, honorowego obywatela Nowego Targu oraz kapłanów i opiekunów młodzieży tj.: ks. Jana Bułata, ks. Ferdynanda Sznajdrowicza, ks. dra Franciszka Karabuły, ks. Michała Kani oraz ks. dr. Włodzimierza Pilchowskiego. W trakcie wykładu pokazano także niepublikowane zdjęcia z lat 60 i 70-tych, ukazujące życie codziennego wychowanków Internatu.

Podczas swego wystąpienia prelegent nie omieszkał przypomnieć, iż po zakończeniu II wojny światowej Bursa utraciła swoją historyczną nazwę i przez blisko pięćdziesiąt lat w świadomości mieszkańców funkcjonowała pod nazwą Internat Liceum Ogólnokształcącego. Jej nazwę przejęła bowiem, wybudowana w latach 50-tych Bursa im. Kostki Napierskiego. Po reaktywowaniu Towarzystwa w 1992 r. rozpoczął się powolny i mozolny proces przywracania w świadomości mieszkańców Nowego Targu faktu, istnienia historycznego gmachu. Na początku 2009 r. podjęte został bardziej intensywne zabiegi, polegające na inicjowaniu w budynku różnorodnych wydarzeń kulturalnych m.in. organizację otwartych wykładów historycznych, spotkań z ciekawymi ludźmi, ostatnio także wystaw czasowych.  Kilkuletnie działania edukacyjne prowadzone wspólnie przez PTH i TBG zaczynają przynosić wymierne efekty, bowiem na pytanie prelegenta, gdzie mieści się Bursa Gimnazjalna, większość uczestników posiadów wskazało poprawnie jej lokalizację.

Kończąc swoje wystąpienie Prezes PTH zaprosił wszystkich zainteresowanych dziejami Bursy, ale również  historią miasta i regionu do jej odwiedzenia oraz zachęcał do korzystania z coraz bogatszej oferty kulturalnej i edukacyjnej obu towarzystw.

Korzystając z okazji pragniemy w tym miejscu podziękować p. Wojciechowi Groniowi, prezesowi Nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan za zaproszenie na posiady oraz możliwość prezentacji dorobku i dziedzictwa kulturalnego Bursy Gimnazjalnej im. dra. Jana Bednarskiego. 

PTH/TBG

Print Informacja z dnia 15-02-2012, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2452 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE